Na dočeku hrvatskih rukometaša dogodio se incident koji je šokirao Hrvatsku. Voditelj mažoretkinja Alen Šćuric, imao je nasilan ispad na jednu od djevojčica, jer je navodno stajala na pogrešnom mjestu, što njemu nije odgovaralo te je počeo vrijeđati i unositi joj se u lice. Domagoj Duvnjak shvatio je ozbiljnost situacije te je zaštitio djevojku od voditelja, koji se unatoč tome nije smirio. Ženska mreža Hrvatske oštro je osudila cijeli događaj, kao i policijske službenike koji nisu poduzeli ništa da pomognu djevojci. Njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:
Zabrinjavajuće je što se taj postupak pokušava opravdati kao ‘normalna trenerska metoda’ i ‘nužna reakcija na devijantne djevojke’ čime se pokušava legitimirati verbalno nasilje kao prihvatljiv način discipliniranja djevojaka. Upravo to odražava stav direktora i trenera koji radi s mladim djevojkama prema ženama općenito. Činjenica da takav stav iznosi javno svjedoči o tome da je to uobičajena metoda njegovog rada s djevojkama čiji je društveni položaj već zacrtan dekoriranjem jednog javnog događaja.
Dodatno uznemirava činjenica da je incidentu svjedočila i policija. Policijski službenik je opomenuo počinitelja nasilja, ali nakon odgovora ‘Znaš li tko sam ja?!’, odustao je od daljnje intervencije. Skandaloznim smatramo i takav odgovor, a osobito daljnje nečinjenje policajca. Ovakav izostanak reakcije pokazuje koliko je u našem društvu još uvijek prisutna niska razina svijesti o neprihvatljivosti nasilja te koliko je ono normalizirano u određenim situacijama, umjesto da se jasno i nedvosmisleno osudi.
Očekujemo da Grad Zagreb, kao financijer Mažoretkinja Grada Zagreba, preispita status i način funkcioniranja ove organizacije. Grad Zagreb ne smije šutjeti i ignorirati ovakve incidente ako financira organizaciju čije odgovorne osobe izražavaju diskriminativne stavove prema ženama i vrše nasilje prema korisnicama. Želimo jasno poručiti: svako nasilje, bilo fizičko ili verbalno, neprihvatljivo je i ne može se opravdati ‘trenerskim metodama’, pritiskom situacije ili bilo kojim drugim razlozima. Profesionalnost i autoritet ne grade se vikom i zastrašivanjem, već poštovanjem, strpljenjem i stvaranjem sigurnog okruženja za rad i razvoj mladih.
Pozivamo sve institucije, uključujući Grad Zagreb, da prepoznaju ozbiljnost ovakvih slučajeva i poduzmu konkretne korake kako bi se spriječilo daljnje normaliziranje nasilnog ponašanja u našem društvu. Svaka mlada osoba zaslužuje sigurno okruženje u kojem se osjeća poštovano, podržano i zaštićeno, a ne uplašeno i poniženo. Nasilje nije i ne smije biti prihvaćena norma. Vrijeme je da kao društvo prestanemo okretati glavu i prepoznamo svoju odgovornost u osiguravanju kulture međusobnog poštovanja i nenasilja.