GradZanimljivosti

Završen edukativni program ‘ Most za znanost’ Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik

page prirodoslovni muzej

U Prirodoslovnom muzeju Dubrovnik i ove godine je realiziran edukativni program Most za znanost. Autorice i voditeljice programa su viša kustosica Matea Martinović, i dr.sc. Jadranka Sulić Šprem, muzejska savjetnica. U programu su sudjelovali učenici Gimnazije Dubrovnik i Biskupijske klasične gimnazije Ruđera Bošković u pratnji profesorica Maje Sambrailo Ivanković i Bojane Hrstić.

Program je započeo posjetom Laboratoriju za marikulturu Bistrina gdje su učenici osim obilaska mrijestilišta kamenica sudjelovali u radionici Ekologija uzgajanih školjkaša. Kroz interaktivne zadatke su naučili više o uvjetima mriješćenja, načinu prehrane uzgajanih i obraštajnih organizama te ekologiji Malostonskog zaljeva. Radionicu je vodio izv.prof.dr.sc. Kruno Bonačić s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku.

U ovogodišnji program uključila se i doc. dr.sc. Antonija Perović, voditeljica Medicinsko-biokemijskog laboratorija Ustanove Glavić te je održala dvije radionice Stanice u krvi. Učenici su se upoznali s vrstama stanica u krvi, procesom njihovog stvaranja i ulogom u ljudskom organizmu, procesom centrifugiranja i određivanja broja stanica. Samostalno su izrađivali preparate krvi za mikroskopski pregled krvnih stanica, a zatim su koristeći mikroskop naučili razlikovati različite vrste stanica u krvi.

Program se nastavio radionicama održanim u prostorijama Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik gdje je Zoran Vrsaljko, dipl.sanit.ing. sa Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije održao dvije radionice Tko to zuji u DNŽ? Učenici su se upoznali s metodologijom monitoringa invazivnih vrsta komaraca, alatima koji se koriste za uzorkovanje pojedinih razvojnih stadija, identifikacijom vrsta i mjerama prevencije, kontrole i suzbijanja. Pod lupom su promatrali uzorke svih razvojnih stadija: jajašaca, ličinki, kukuljica te adultnih primjeraka.

S entomološkim radionicama nastavila je viša kustosica Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik Matea Martinović koja je održala dvije radionice o leptirima, Heterocera i Rhopalocera. Učenici su se upoznali sa životnim ciklusom noćnih i danjih leptira, anatomijom, kamuflažom i mimikrijom, građom krila, tipovima prehrane u adultnom i larvalnom stadiju te ulogom biljke hraniteljice. Savladali su vještinu prepariranja leptira uz pomoć raspela i entomoloških iglica te se upoznali s cjelokupnim procesom nastanka entomološke zbirke, počevši od terenskog istraživanja i prikupljanja materijala, znanstvene i stručne obrade, prepariranja te konzervacije.

Ihtiološke radionice Probavni sustav riba i Razmnožavanje riba održala je dr.sc. Jadranka Sulić Šprem, muzejska savjetnica. Tijekom radionica učenici su koristeći svježe primjerke jadranske ihtiofaune usvojili vještinu seciranja pri čemu su promatrali probavnu cijev i probavne žlijezde, saznali su više o dobro razvijenom želudcu kod grabežljivih riba te prisutnosti piloričkih nastavaka kod određenih vrsta. Upoznali su se i s građom reproduktivnog sustava, određivali spol promatranjem gonada, a razvojne stadije oocita pratili su na histološkim preparatima.

 

Pročitajte još

[PODCAST ‘S BARBAROM’] Ovo je nevjerojatna priča o životu – ljubavi, gubitku, boli, skromnosti i zahvalnosti. Zato treba poslušati Maju Andrić!

Barbara Đurasović

MARO JOVIĆ Voljeti znači iznova boljeti!

Dulist

Čestitka gradonačelnika Frankovića povodom blagdana Hanuke

Dulist