Aktualno

Zatvor u Karmenu za javne i turističke sadržaje

zatvor karmen

Mlada dubrovačka arhitektica Ida Polzer autorica je projekta obnove starog zatvora u Karmenu.

Upravo to je bila tema njenog magistarskog rada „Što se može promijeniti kad sve mora ostati kako jest: Inovativni model održive obnove povijesnih građevina u Dubrovniku“ kojeg je obranila u svibnju 2010. godine na Sveučilištu Texas u Austinu, u klasi dr. Stevena A. Moorea, dr. Wernera Langa i dr. Michalea Hollerana, a projekt je predstavila i na Međunarodnoj konferenciji "Podupiranje pametnog i održivog rasta te rast uključivosti u povijesnim gradovima".

Prema njenoj ideji, zgrada starog zatvora u zimskim mjesecima bila bi mjesto održavanja raznih programa akademskog karaktera, dok bi se u ljetnim mjesecima u njoj održavali javni sadržaji. O tom projektu za duList smo razgovarali s Idom Polzer.

– Rad istražuje inovativne metode obnove i reprogramiranja povijesnih građevina na primjeru povijesne jezgre Dubrovnika. Tijekom magisterija, čiji je fokus bio na održivoj arhitekturi, posebno me zaintrigirao upravo postojeći izgrađeni okoliš i njegove vrijednosti u vidu već uložene energije i formiranih društvenih zajednica. Budući je održivost kompleksna i ne odnosi se samo na energetsku učinkovitost, već uključuje i sociološke i kulturološke aspekte (uz energetske i ekonomske), problematika se mora gledati cjelovito kako bi se postigao pravi održivi razvoj.

U sklopu svog magistarskog rada koncentrirala sam se na povijesne sredine koje bi trebale biti idelan primjer te holističke održivosti, budući da se kroz postupan rast i adaptaciju na nove uvjete života prilagođavaju kulturološki, infrastrukturalno i u arhitektonsko – urbanističkom smislu. No, u današnje vrijeme događa se jedan paradoks – povijesni gradovi stagniraju i degradiraju – ističe Ida Polzer pojašnjavajući razloge zbog kojih je upravo izabrala ovu temu za svoj magistarski rad.

Dualni sezonski život Grada

– Kompleksna degradacija povijesnih jezgri očituje se kroz dva bitna elementa: prvi je njihov monofunkcionalni razvoj koji je pretežno orijentiran na turizam. Drugi element čine nefleksibilni konzervatorski uvjeti koji s jedne strane imaju vrijednu motivaciju očuvanja arhitektonskog naslijeđa kao bitnog elementa kulture, dok s druge strane onemogućavaju prilagodbu na današnje uvjete života.

Postoje brojni europski primjeri povijesnih gradova koji se suočavaju s upravo spomenutim problemom, a Dubrovnik je jedan od njih. U Dubrovniku se posljedice degradacije povijesne jezgre konkretno vide u dualnom sezonskom životu i iseljenju brojnih sadržaja, servisa i institucija potrebnih za svakodnevni život. I istovremeno, dok je sačuvano arhitektonsko naslijeđe upravo razlog dolaska brojnih turista, privatni vlasnici povijesnih građevina su ti koji pod strogim konzervatorskim uvjetima sami moraju obnavljati i čuvati elemente tog nasljeđa.

Cilj ovog projekta bio je pronaći način obnove koji bi bio alternativa konzervatorskim uvjetima i koji bi olakšao uvjete života u povijesnim građevinama i sredinama. Omogućio bi i implementaciju novih sadržaja u građevine čija površina i lokacija to dopuštaju, a u vidu revitalizacije gradske jezgre – napominje i dodaje kako se, da bi istražila upravo taj problem, odlučila napraviti arhitektonski projekt obnove zgrade starog zatvora.

– Zgrada bivšeg zatvora izabrana je iz pragmatičnih razloga, budući da je u vlasništvu Grada, jer je dovoljne veličine da bi se u njoj mogli istraživati razni programi, te jer nije bila nedavno obnavljana. Samom projektu prethodilo je jedno široko istraživanje raznih europskih presedana inovativne obnove povijesnih građevina, istraživanja tradicionalnih materijala i arhitektonskih elemenata koji su korišteni u Dubrovniku tijekom povijesti te njihova prilagodba političkim, socijalnim i drugim uvjetima, pa sve do urbanističkog istraživanja same gradske jezgre.

Prethodna analiza uključila je i suvremene tehnologije koje bi se mogle primijeniti na povijesnim građevinama kako bi se poboljšala njihova energetska učinkovitost. Projekt je vođen inicijalnom pretpostavkom o održivosti koja se sastoji od socijalnih, kulturoloških, energetskih i ekonomskih aspekata. Osim same zgrade zatvora, u obuhvat sam uključila i arheološko nalazište na Pustijerni. Ideja implementiranog programa je da bude fleksibilan, kako bi se mogao prilagoditi dualnom sezonskom životu, te da bude interaktivan s okolnim sadržajima koji će se međusobno potpomagati u zimskoj sezoni.

Interaktivnost i fleksibilnost novog programa donijeli bi dodatnu vrijednost cijelom području i vodili ka smanjenju sezonske dualnosti gradskog života – dodaje Ida Polzer i naglašava kako je u zgradi starog zatvora u ljetnim mjesecima predvidjela smještanje javnih sadržaja, a u zimskim projekte akademskog karaktera.

– Moja ideja je da se u zgradu starog zatvora u zimskim mjesecima smjesti program akademskog karaktera vezanog za naše i inozemna sveučilišta, poput programa razmjene studenata. Dakle, bili bi to programi koji bi gostujuću akademsku zajednicu zadržali u Gradu i po cijeli semestar, što bi omogućilo integraciju akademskog i društvenog života unutar gradske jezgre, generirajući potrebu za novim kulturnim, društvenim i servisnim sadržajima. Tijekom ljetnog razdoblja prizemlje i 1. kat služili bi za javne sadržaje – izložbe, predavanja, performanse – dakle otvorili bi se javnosti – naglašava Ida Polzer i napominje kako je na 2. katu i u potkrovlju zimi predvidjela dormitorij za studente i profesore,  a u ljetnim mjesecima jednu vrstu hostela.

Što se tiče Pustijerne i arheološkog nalazišta, kao urbanističku matricu za izradu projekta  koristila je već postojeći projekt iz 1990. Zavoda za urbanizam i arhitekturu Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu.

– Idejni projekt za izgradnju na Pustijerni iz 1990.-te korišten je kao matrica za dodatne sadržaje koje sam uvrstila u to područje. Uvršteni su oni sadržaji koji trenutačno nedostaju u Gradu, kao servisni i trgovački, te programi koji su interaktivni s akademskom institucijom u zgradi zatvora, npr. restoran koji se zimi koristi kao studentska kantina. Uključila sam i tvrđavu Svetog Spasitelja koju danas koriste Gradska glazba i Muzička škola, a koja bi također povremeno sudjelovala u akademskom programu zimi kao veća dvorana za predavanja, i javnom programu ljeti kao dvorana za izložbe, predstave, koncerte i slično – ističe.
 
Minimalne intervenicje

Dodaje kako bi arhitektonske intervencije u samom prostoru bile minimalne.
– Sama struktura zgrade je rezultat vremena u kojem je nastala i njezine originalne namjene: niz manjih prostorija odvojenih masivnim zidovima. Zbog nove namjene određene ovim projektom, intervencije bi bile nužne, ali su ipak svedene na minimum: u projektantskom smislu one se sastoje od proširenja nekih postojećih otvora radi funkcioniranja javnog i akademskog sadržaja.

Prostor ispred zatvora projektiran je kao novi gradski trg, a najveće intervencije na fasadi dogodile bi se u prizemlju, radi otvaranja zgrade prema novom trgu – dodaje i naglašava kako se u sklopu ovog projekta bavila i istraživanjem energetske učinkovitosti, ispitujući razne tehnološke sisteme, a najbolje rezultate uključila je u projekt. Intervencije uključuju i gustijernu ispod novog trga u koju bi se skupljala kišnica i koristila za servisne potrebe zgrade zatvora. Materijale koje koristi su suvremeni materijali koji su  ostavljeni vidljivima, čime se jasno razabiru nove intervencije.

– Ideja intervencija u estetskom smislu je da ne kompromitiraju i ne imitiraju postojeće povijesne elemente, da su kvalitetne i nenametljive, te da se jasno razabiru kao suvremeni arhitektonski izričaj. Promjena je namjerno ostavljena razotkrivena,  te je tretirana kao jedan novi sloj na postojećim povijesnim slojevima – napominje i dodaje kako je korištena „jednaka estetska logika“ i za funkcionalne i tehnološke intervencije.

Pročitajte još

VELIKE PROMJENE Ryanair od 1. svibnja ukida papirnate karte

Dulist

GUŽVA, KRKLJANAC, KOLAPS Kandidati za gradonačelnike gužvu iskoristili za kritiku

Dulist

TRGOVCI UZVRAĆAJU Na razne načine pokušavaju kupce natjerati na kupnju na dan bojkota

Dulist