Hrvatska

Zašto su kriješve (pre)skupe?

tresnje krijesve voce zdravlje05

Na place diljem Hrvatske stigle su domaće kriješve, no cijena im je itekako visoka. Kako donosi N1, na zagrebačkom Dolcu proteklih su dana kaštelanski hruštevi koštali 16 eura za kilogram, dok su domaće sa zagrebačkog područja koštale oko 10 eura. U Rijeci su ovih dana 12 eura, a u Osijeku 8 eura za kilogram. U Dubrovniku se nude za 8 eura po kilogramu.
Kakav je ovogodišnji urod trešanja i zašto koštaju ‘kao suho zlato’, objasnio je za N1 Zlatan Kljaković Gašpić, uzgajivač iz Zagreba, vlasnik OPG-a Trešnja i predsjednik udruge ZG trešnja.
-Ove godine, u odnosu na prethodne, berba je uranila za dva tjedna. To je posljedica klimatskih promjena koje su proteklih godina bile vrlo nagle – kazao je.
Loše vrijeme, kaže, podrazumijevalo je da su dnevne temperature rijetko prelazile 12 stupnjeva, što nije odgovaralo pčelama, bumbarima i ostalim insektima koji oprašuju cvijet trešnje.
Kljaković Gašpić objašnjava da prosječne sorte obično cvatu šest do osam dana, a neke iznimno do 14 dana. Ako se dogodi da je vrijeme u tom razdoblju cvatnje loše, tada i urod biva lošiji.
Uzgajivači trešanja diljem Europe, naročito južne i jugoistočne, ove godine su u problemima.
-Talijani jedva da imaju za svoje tržište. Španjolci isto imaju smanjeni urod, ali oni gotovo sve izvoze u Njemačku gdje postižu nevjerojatne cijene jer trešanja nedostaje na tržištu. Grčka i Turska također imaju smanjene urode. Kada je početkom travnja stogla ciklona iz Skandinavije, Hrvatsku je tek rubno okrznula pa smo relativno dobro prošli za razliku od Grčke, Turske, Srbije… Njihove štete su velike i teško da će imati za izvoz. Kod nas je ove godine bilo trešanja iz Italije, na početku i iz Španjolske (to su bile one skupe iz veljače, nap.a.) te nešto sitno iz Grčke i Turske – objasnio je dalje Kljaković Gašpić za N1.
Cijene trešanja na domaćim tržnicama i u trgovinama mnogima su previsoke čak i sada kada se mogu kupiti po desetak eura za kilogram.
-Cijena je takva kakva je, ja je ne formiram. Formira je tržište, a mi uzgajivači se prilagođavamo. Kad mi dođu ljudi kupiti nekoliko kilograma, prodam im po veleprodajnoj cijeni plus jedan ili dva eura. Pa kada su u gradu bile 20 eura za kilogram, ja sam ih na plantaži davao za 11 do 12 eura. Sada je i u gradu cijena pala na nekih 8 do 10 eura za kilogram. S tim da govorim o visokokvalitetnoj trešnji, krupnog kalibra – kaže.

Cijeli tekst pročitajte ovdje.

Pročitajte još

Zbog plijesni se iz prodaje povlače listovi za pite i savijače

Dulist

NOVI ZAKON – VEĆA PRAVA OSOBA INVALIDITETOM Pristupačnost bankomatima, internetu…

Dulist

DOBRE PROGNOZE Plaće u Hrvatskoj trebale bi znatno rasti, evo i kada

Dulist