DuList IN

Zajedničkom promocijom i suradnjom do boljih rezultata

festiwine mediji04

Danas je u palači Ranjina održana konferencija za medije povodom završetka prvog regionalnog vinskog Festivala Dubrovnik FestiWine koji se održao od 24. do 26. travnja u Klarisi.

Direktorica regionalne razvojne agencije DUNEA Melanija Milić ukratko je izložila početak samog projekta, odakle se krenulo, zašto je projekt iniciran te zašto smo dobili obvezu da ovaj projekt nastavimo i dalje raditi. Kazala je kako se projekt Dubrovnik FestiWine-a dugo i temeljito pripremao, a nakon što je Strategija vinarstva i vinogradarstva županije istaknula kao jedan od problema upravo spomenutu nedovoljnu promidžbu županijskih vina i vinara.

DUNEA je aplicirala i dobila projekt prekogranične suradnje interaktivnog razvitka vinarstva i turizma pod nazivom ‘Mreža vinskog turizma – WiNe’ (Wine Network Tourism) čije je središnje događanje upravo regionalni festival vina Dubrovnik FestiWine, a projekt još objedinjuje tematske vinske staze, vinski muzej, program vinske obuke i traje 24 mjeseca.

U sklopu Dubrovnik FestiWine-a održano je i natjecanje/ocjenjivanje županijskih vina u hotelu Lapad 22. i 23. travnja 2014., a čije je rezultate predstavio Vido Bogdanović, tajnik ocjenjivačkog suda. Bogdanović je tako istaknuo kako je na izložbi vina sudjelovalo 60 vinara iz Dubrovačko-neretvanske županije i 15 iz Crne Gore s ukupno 200tinjak etiketa.

Što se tiče samog natjecanja, ukupno 40 vinara je dalo svoja vina na ocjenjivanje, tako da je ukupan broj vina koji se ocjenjivao bio 80. Po vinogorjima je to izgledalo: Pelješac 43 vina, Konavle 28 vina, Korčula 4 vina, Komarna 3 vina te Neretva 2 vina. Od toga je bilo 26 bijelih vina, 4 rose/ ružičasta vina te 50 crvenih/crnih vina.

Prema raspisu natjecanja pobjednici su se birali u 24 kategorije, no zbog nedovoljno prijavljenih vina u pojedinim kategorijama, dodijeljene su diplome najboljima u sljedećih 12 kategorija – pobjednik, zlato, srebro, bronca, najbolje ocijenjeno crno vino, najbolje ocijenjeno bijelo vino, najbolje ocijenjeni plavac mali, najbolje ocijenjena malvasija dubrovačka, najbolje ocijenjeni rukatac/maraština, najbolje ocijenjeno vino vinogorja Pelješac i najbolje ocijenjeno vino vinogorja Konavle.

Ocjenjivački sud sastavljen od 14 inozemnih i domaćih sudaca na čelu s predsjednikom suda Bojanom Kobalom je ukupno dodijelio medalje 64 vina od 80 prijavljenih, što znači da je 80 posto prijavljenih vina za ocjenjivanje dobilo nagrade. Po rezultatima natjecanja i međunarodnim kriterijima, vina Dubrovačko-neretvanske županije smjestila su se u solidnu sredinu po svjetskim standardima, te imaju prostora za napredak u narednim godinama.

Bogdanović je istaknuo kako ih je zabrinuo izostanak zlata u kategoriji bijelih vina, te da tu vinari svakako moraju poboljšati tehnologiju, iako je naglasio kako se neka izvrsna bijela vina nisu niti prijavila na natjecanje, te da se nada da će se to dogodine promijeniti.

Poseban projekt u sklopu Dubrovnik FestiWine-a svakako je bio pronalazak najboljeg županijskog vina uz stonsku kamenicu nazvan ‘Spoj na slijepo’. 16 sudaca sastavljenih od vinskih profesionalaca, novinara, i vinskih zaljubljenika trima je vinima dodijelilo isti broj bodova tako da su markicu ‘In love with Ston oyster 2014’ zaslužili Grk Bire 2013., Malvasija Metković 2013. te Pošip Intrada Krajančić 2013.

Davor Martinović iz Poljoprometa čije je vino plavac mali Terra Madre 2011., vinogorja Komarna, osvajač prvog Dubrovnik FestiWine Trophy 2014. je kazao:

– Hvala svima – enologu Ivanki Čelar, radnicima, organizatorima, novinarima. 2008. smo krenuli s podizanjem novih vinograda na području Komarne – bilo je teško; a 2009. smo zasadili pedeset tisuća trsova plavca malog koji je upravo došao na berbu negdje 2011. godine. Iznenađeni smo prvim mjestom s obzirom da smo tako mlado vinogorje. Osim nas, već je par medalja Komarna osvojila; to je nova regija, jako zanimljiva a radi se o proizvodnji ekoloških vina. Udaljeni smo svega 2km od Pelješca, dakle radi se o dobrom položaju, iako su stručnjaci bili podijeljeni, no evo demant je tu, prva nagrada, najbolji plavac.

Za samo 1 glas na kraju, točnije u pripetavanju, nagrada je izmakla Božu Martinoviću iz Dubrovačkih podruma za merlot Merlotina 2009. Naime, nakon zbroja rezultata i Terra Madre i Merlotina su imale isti broj bodova – 86,75 te je naknadnom, također slijepom kušnjom, Merlotini pripalo 2. mjesto. Rezultat je bio 8-6 u korist plavca Terra Madre iz Komarne. Božo Metković ovom je priliko izjavio:

– Najprije čestitke mom prezimenjaku na nagradi. Neću govorit o vinima, mi ćemo i dalje oko vina raditi i truditi se. Posebno bih danas ovdje zamolio novinare da pomognu vinarima i organizatorima ovog festivala, jer ljudi ono što vide na televiziji, čuju na radiju i pročitaju u novinama tome vjeruju. Ako hoćemo od ovog našeg dubrovačkog, županijskog napraviti dobru vinsku priču, bez Vas to nećemo moći. Bez zajedničkog nastupa nas vinara, organizatora, lokalnih vlasti i vas novinara nećemo uspjeti. Vrata naših podruma su vam uvijek otvorena, bit ćete nam dragi gosti, da se svi educiramo. Posebno mi je drago da je ocjenjivački sud bio sastavljen od međunarodnih sudaca, jer moramo se mjeriti istim mjerilima kao i ostatak svijeta. Uzaludno je nama govoriti da nam je nešto dobro, kada glasovi poznatijih i koji se bolje čuju u svijetu od naših tvrde suprotno.

Za kraj se obratio župan Nikola Dobroslavić koji je kazao:
– Festival je potvrdio da se u našoj županiji proizvode najbolja hrvatska vina – i crna i bijela. Po mojem sudu Festival je bio izvrstan i drago mi je da se vinari oko toga slažu. Postigli smo što smo i željeli kroz vinsku setemanu – da se županijska vina nalaze na stolovima svih ugostiteljskih i turističkih objekata po županiji, jer kvaliteta tih vina to i zaslužuje i nadam se da ćemo imati potporu ugostitelja u ovom turističkom sektoru, kao što smo imali potporu vinara u ovom festivalskom dijelu. Neovisno ocjenjivanje je potiglo i potvrdilo dvije stvari – da imamo izvrsna vina i da postoji prostor za napredovanje, te da u županiji imamo najbolju sirovinu koja se može zamisliti te se mogu praviti izvrsna vina. Zahvalit ću se sponzorima i donatorima koji su nam pomogli. Čestitam svim vinarima koji su sudjelovali na FestiWine-u, te posebne čestitke upućujem nagrađenima kao i pobjedniku. Aktivnosti festivala neće završiti s završetkom festivala, želja nam je da festival postane trajna, godišnja manifestacija. Zahvala i čestitke svima do sljedećeg FestiWine-a koji će biti dogodine u otprilike isto doba.

Pročitajte još

MLADA FOTOGRAFKINJA O PROJEKTU U TRSTENOME Leonardino dubrovačko podvodno kraljevstvo

Andrea Đurasović

NAJMLAĐI ODBROJAVAJU Stižu Medo, Djed Mraz, vilenjaci…

Dulist

[PODCAST ‘S BARBAROM’] Irina Brajčić iz MasterChefa: Prvo što sam u Dubrovniku naučila je čistiti ribu, a spremam i sjajnu zelenu menestru

Barbara Đurasović