Generacijama unatrag, obitelj Đaja Katić u Zastolju obrađuje svoju zemlju, nasade te odgaja djecu koja također nastavljaju stopama svojih predaka. Proveli smo ugodno popodne u njih u baštini i razgovarali sa supružnicima Stankom i Jadrankom, kćeri Anamarijom i sinom Ivanom. Tko redovito subotom pohodi placu u Gružu, zna koja je posta Stanke i Jadranka, a tko svakodnevno ‘lista’ Facebook također zna da se povrće i voće ovog OPG-a može naručiti preko stranice Dubrovačka virtualna pjaca.
Obitelj trenutno obrađuje 3 hektara na kojima dozrijeva razno povrće, uz to, hektar i pol je maslinik, a tu je i nekoliko voćnjaka. Ovisno o sezoni, od voća u ponudi imaju breskve, dinje, pipun, grožđe te smokve koje najčešće suše. U planu je posaditi još 70-ak sadnica smokava. U punom jeku je sezona ljetnog povrća među kojim svakako dominira pomadora i to nekoliko vrsta, od volovskog srca do tradicionalne vrste koja je raširena u Konavlima, a izgledom podsjeća na vrstu jabučar, zatim zeleni grah, tikvice, kukumari, nekoliko vrsta paprika, balančane – domaće, uske i one klasične, jajaste, i naravno, patate.
– Pripremamo se za sadnju glavatog kupusa, verze, cvjetače, a nabavili smo i nove sadnice bresaka, trešanja i naranača pa smo u fazi pripreme zemlje za voćnjake. Kako je ove sezone izrazita suša, iako imamo sustav navodnjavanja ‘kap po kap’, potrebno je dodatno zalijevanje – rekao je Jadranko.
I na placi i virtualno
– Osim svakodnevno na placi, voće i povrće se prodaje preko naše stranice putem Facebooka, a pravi ‘boom’ dogodio se za vrijeme pandemije s nastankom stranice koja je objedinila OPG-ove s ovog područja, Virtualne dubrovačke pjace. Za ljude koji ne mogu stići obaviti spenzu na placi jer rade svaki dan, Virtualna pjaca je idealan način za naručit spenzu; potrebno je samo par klikova, i naručeno voće i povrće isporučujemo sljedeći dan na vrata. Ne smijemo zaboraviti na naše stalne kupce koji nas svake subote posjećuju u Gružu, s kojima nerijetko i popijemo kafu. Tako oba načina prodaje imaju svoje prednosti; najvažnije je da sve stignemo i da su naši kupci zadovoljni – zaključila je Stanka.
U ponudi ovog OPG-a nezaobilazno je maslinovo ulje, vrste oblica i lastovka od ukupno 340 stabala maslina, a tu je i 800 loza sorte kardinal i hamburg.
– Pored maslinova ulja, povrća i voća, za vjerne kupce na banku u Gružu uvijek će se naći nešto od domaćih likera koje pravimo. Meni najdraži i najpitkiji je liker od oraha, a pravimo još i liker od višanja i trešanja. U ponudi imamo i jaja kojih nema baš puno, ali ako se na placu dođe dovoljno rano, može se i na njih naletit – rekla nam je Stanka. Pored kokoši tu je i 20-ak koza pa tako najčešće za svoje potrebe imaju svježe mlijeko i kozji sir. Stanka s ponosom ističe Anamarijinu salsu koju kupci obožavaju. Salsa se može spremiti u zamrzivač te koristiti tijekom cijele zime.
Izazovi u poljoprivredi
S obzirom na izdvojenu poziciju i udaljenost od poljoprivrednih površina drugih konavoskih obitelji, OPG Đaja Katić se susreće s različtim izazovima:
– Prošlog ljeta imali smo napad pčela kada smo ostali bez gotovo pola uroda pomadora. Prije dvije godine, divlje svinje su pojele 250 kila tek posađenog sjemena patata. To su, nažalost, čari poljoprivrede. Zato je potrebno biti prisutan i stalno bdjeti nad nasadima, što zbog vremenskih neprilika poput ovogodišnje suše, a što zbog raznih nametnika – kazao nam je Jadranko, dodavši u šali kako je najveća napast mačak vegetarijanac zvani Žučo, koji pored svoje mačje hrane najviše voli zagristi u zrelu pomadoru.
Stanka i Jadranko u spenzu gotovo nikako i ne idu.
– Hranimo se jednostavno i sezonski, jedemo sve ono što nudimo i prodajemo našim kupcima, što dovoljno govori o načinu uzgoja i tretiranju voća i povrća. Muku mučimo i borimo se kako bismo koristili što manje pesticida. Travu stalno kosimo kako se ne bi koristili razni otrovi koji kasnije ulaze u zemlju, a time i u korijen i plod povrća. Zimsko prskanje breskvi se jednostavno mora odraditi – rekao je Jadranko osvrnuvši se na nove metode koje su počeli usvajati u zaštiti sadnica. Tako se u uzgoju pomadora počeo koristiti kalcij i metoda ne tako čestog zalijevanja, što je rezultiralo produživanjem životnog vijeka sadnice i zdravijim plodom.
U šetnju baštinom s košicom u ruci
Gosti susjednih apartmana se nerijetko zaustavljaju ispred njihove baštine i znatiželjno razgledavaju povrće. U svoj košic naberu svega; od pomadora, balančana, paprika do slatkih smokava.
Tako smo se i mi to popodne u Konavlima ponašli pomalo poput turista, berući slatke smokve i mirisne pomadore u pratnji cijele obitelji, mačka Žuća te novog člana obitelji, udomljenog psa Maksa.
Zaključujući naše druženje s obitelji Đaja Katić, ostaje dojam da su njihova ljubav prema zemlji i posvećenost obiteljskom naslijeđu ono što ovo mjesto čini posebnim. U svakom razgovoru i svakom zrelom plodu vidi se trud i briga koji se prenose s generacije na generaciju. Njihova priča nije samo o poljoprivredi, već o životu u skladu s prirodom, upornosti i strpljenju.
Dok smo se opraštali s punim košicom u rukama, ostao je osjećaj da smo svjedočili nečemu autentičnom i vrijednom što se ne smije uzeti zdravo za gotovo. Možda nas upravo ovakva mjesta podsjećaju na jednostavnost i radost života, u mirisu svježe ubrane pomadore i toplini zajedničkog rada.
Foto: Ivan Pozniak