Visoko prekršajni sud napokon je, kako neslužbeno doznaje Jutarnji list, odlučivao o slučaju Marka Perkovića Thompsona, odnosno o njegovu uzviku ‘Za dom spremni’ na početku popularne nacionalne budnice ‘Bojna Čavoglave’. Iako je taj sud donio već pet pravomoćnih presuda u kojima je presudio da uzvik ‘Za dom spremni’ predstavlja nezakonito ponašanje, u Thompsonovu slučaju vijeće je, kako doznajemo, presudilo – da zakon nije prekršen. Ta presuda, međutim, još nije odaslana sa suda i još nije konačna jer je zaustavljena u evidenciji sudske prakse – posebnom sudskom odjelu koji analizira svaku novodonesenu presudu i utvrđuje je li ona sukladna prethodnim presudama toga suda koje su se ticale istog pitanja, ali i presudama europskog suda u Strasbourgu i Suda EU čija su stajališta za hrvatske sudove također obvezujuća. Kao najviši sud u prekršajnoj grani sudovanja, Visoki prekršajni sud nadležan je i za ujednačavanje sudske prakse u Hrvatskoj.
Neslužbene informacije koje je Jutarnji dobio od izvora bliskih sudu, pokušali su provjeriti i službeno. Glasnogovornica Visokog prekršajnog suda Gordana Korotaj, međutim, na pitanje Jutarnjeg o tome u kojoj je fazi predmet Marka Perkovića Thompsona i je li točno da ga je tročlano vijeće toga suda oslobodilo, odgovorila kratko: ‘Presuda u slučaju Marka Perkovića nije odaslana sa suda i sve dok se to ne dogodi ne mogu vam davati nikakve informacije o tome predmetu’.
U slučajevima kad Odjel evidencije sudske prakse zbog neusklađenosti s ranijim presudama zaustavi novodonesenu presudu, a takvi slučajevi u sudskoj praski nisu česti, saziva se opća sjednica sudskog odjela u čiju nadležnost pripada i sporna presuda. U ovom slučaju to je odjel za prekršaje javnog reda i mira Visokog prekršajnog suda, a mogući su različiti raspleti.
Taj odjel koji ukupno ima devet sudaca raspravit će o spornoj presudi i o njezinoj utemeljenosti zauzeti stajalište. Ako većina sudaca toga odjela zauzme stajalište da je tročlano sudsko vijeće u slučaju Thompson pogriješilo i donijelo presudu suprotnu dosadašnjoj praksi Visokog prekršajnog suda o pozdravu ‘Za dom spremni’ predmet će se vratiti istom vijeću na ponovno odlučivanje. Sudsko je vijeće u tom je slučaju dužno uzeti u obzir argumente koje je zauzela većina sudaca njihova odjela. Pravomoćna presuda
Ako se,međutim, na sjednici sudskog odjela za javni red i mir većina sudaca složi da je s donesenom oslobađajućom presudom za Thompsona sve u redu, ona postaje pravomoćna i odašilje se strankama. U svakom slučaju, o Thompsonovu će se predmetu na Visokom prekršajnom sudu još neko vrijeme vijećati.
Neslužbeni izvori bliski Visokom prekršajnom sudu ističu da je tročlano sudsko vijeće koje čine sutkinje Anđa Ćorluka, Ivanka Mašić i Mirjana Margetić presudu kojom oslobađaju Thompsona prekršajne odgovornosti donijelo u studenom ove godine. Tročlano vijeće Visokog prekršajnog suda odbilo je žalbu šibensko-kninske policije na prvostupanjsku oslobađajuću presudu Općinskog suda u Šibeniku donesenu u listopadu 2018. Njome je šibenski sudac Ivan Lokas nepravomoćno oslobodio Thompsona prekršajne odgovornosti za izvikivanje pozdrava ‘Za dom spremni’ na tri koncerta koji su održani 5. kolovoza 2015., zatim 5. kolovoza 2016. i 27. kolovoza 2017.
Više pročitajte ovdje.