Postoji puno problema u krizi, što nas tjera da budemo uporni, treba se "grebati i rukama i nogama" za opstati.
Kriza je izazov i pokretač u nešto novo i podstrek za dogovor što unaprijed raditi – ovim riječima predsjednik Strukovne grupe vinogradarstva i vinarstva Jozo Rabušić otvorio je današnju Sjednicu na kojoj je iznesen i dnevni red.
Sjednica je zamišljena kao međusobna razmjena ideja i informacija te utvrđivanja mogućnosti za poboljšanje suradnje kao i ukupnog stanja ove bitne gospodarske djelatnosti. Terezina Orlić, predsjedica HGK-ŽK Dubrovnik, uvodno je spomenula pomoć gospodarske komore u dijelu vinogradarstva u Hrvatskoj te istaknula:
– Proteklih godina napravili smo pomak u tom dijelu, dobili smo vrhunske proizvode i naša vina su prepoznata na svjetskoj razini. Ono što komora mora dalje raditi je pomagati vinogradarima. Dakle kad ste dobili jedan vrhunski proizvod, značajan dio akcije je podnositi i prepoznati kvalitetu te, na primjer u slučaju vrhunskih proizvoda, nastaviti dalje. Industrija vina je dirnuta krizom, te moraju postojati dodatni napori. Kroz brendiranje stvara se iskorak a tržištu. Mnoga naša vina svijet još ne zna – rekla je Orlić.
Zvonko Miljas, podpredsjednik Strukovne grupe vinogradarstva i vinarstva, naglasio je probleme vinogradara danas, kojih ima itekako puno.
– Kao prvo, radna snaga u vinogradima. Na području naše županije nema snage koja bi htjela raditi, u susjednoj državi BiH ima, ali mi tu radnu snagu ne možemo legalno dobiti. Trebalo bi to dozvoliti tim radnicima da dođu i pomognu nam. A što se tiče vinarstva, problem je u tržištu. Dolaze nam vina upitne kvaliteta, a država nas ne štiti, čak suprotno od toga. U trgovačkim lancima imamo dampinške cijene, nešto što je nemoguće ostvariti. Trebalo bi pomoći vinarima na način da smanjimo uvoz i pustimo nas vinare da radimo. Već godinama uvozi se preko pedeset posto vina, plasira na hrvatsko tržište i to je osnovni razlog zašto mi imamo naše podrume pune.
Na pitanje o tome kakva nas situacija čeka ulaskom u EU, Miljas odgovara:
– Postoje pozitivne i negativne stvari. Pozitivna stvar, po meni je, što će se uvesti reda na crnom tržištu. S druge strane, stvoriti ćemo tržište drugima kojima ne možemo konkurirati. Možemo konkurirati kvalitetom, no ne i cijenom.
Andro Crvik, vlasnik Crvik vinograda i vinarije, istaknuo je nužnost ovakvih sastanaka za bolju komunikaciju.
– Nismo se dotaknuli dva ključna pitanja. Prvi je dio onaj promotivni, marketinški. On može biti i bolji, jer trebamo i mi podijeliti pozitivne marketinške trendove. Želio bih da se fokusiramo i na problem vinara i vinogradarstva u Dubrovačko – neretvanskoj županiji. Trebali bi žrtvovati nešto i stvoriti nešto, trebali bi imati podijeljenje u zajdničku kasu. Zadnji je čas da se okupimo koliko tko može. Ne možemo naprijed na tržište ovako, moramo artikulirati zahtjeve. Hrvatska, nažalost, stimulira crno tržište – naglasio je Crvik.
Vinari su se složili kako još uvijek nisu svladali pojam zajedištva, te kako nismo kompaktna zajednica, poput Istre, već bi trebalo educirati ljude od Prevlake do Neretve. Božo Martinović, direktor Dubrovačkih podruma, upozorio je prisutne kako nas u EU čekaju jeftina vina dobre kvalitete.
– Mi imamo malo mjesta za spustiti cijene, potrebna nam je liberalizacija tržišta Hrvatske. Ovo je priča koja bi nas mogla skupo koštati – reko je Martinović.
Vinari su po pitanju ilegalnog tržišta zaključili kako je situacija u Hrvatskoj toliko loša da je možda tek deset posto ina u legalnom tržištu. Po pitanju Dana otvorenih vrata peljeških podruma, ova manifestacija spomenuta je kao bitan faktor daljnjeg rada Strukovne grupe. Održana je pet puta, te se pokazalo da je dobra i da ide u dobrom pravcu, međutim izišli su na vidjelo neki problemi kao pitanje organizacije turističkih djelatnika, vinara i domaćina samih te gospodarske komore. Maro Kristić, pročelnik upravnog odjela za turizam, more i poduzetništvo, istaknuo je kako se ova manifestacija nipošto ne smije ukinuti, te kako će je županija svakako podržati.
Nikola Kalafatović, tajnik Obrtničke komore, ponudio je još jedan mali, ali bitan detalj Dana otvorenih vrata.
– Ako je moguće, domaćin podruma trebao bi pričekati goste te reći par riječi o svojoj vinariji. Smatram kako će to poboljšati ponudu – istaknuo je Kalafatović.
Što se tiče dnevne točke otvorenog plana rada za iduću godinu, vinari smatraju kako postoje poitivni pomaci, no kako oni sami nisu dovoljno složni, ni spremni za ulazak u EU.
Na sastanku je ponuđen i model krovne županijske udruge vinara po uzoru na one istarske. Vinari smatraju kako bi ih netko trebao voditi, te kako im treba analiza postojećeg stanja te kako ići dalje. Neki od njih iznijeli su i mišljenje kako županijska udruga vinara mora postojati na način da je vodi netko iz županije, te da vinari budu njeni članovi koji će organizirati sastanke, no kako im treba vodstvo dok se ne demokratično ne promijene i to nabolje.
Crvik je tom progodom opet naglasio: – Nisu se ostvarile pozitivne stvari. Štogod vinari hoće, žele i misle, mogu to dobiti zajedničkim aktivnostima – rekao je.
Na kraju sastanka zaljučili su kako je potrebno organizirati novu skupštinu u kratkom roku kako bi se problemi mogli riješiti te kako bi se stvorila strategija za vinare, pogotovo u vremenima ulaska u EU.