Klimatske promjene sve brže mijenjaju strukturu biljnog i životinjskog svijeta u Jadranu.
To su željeli dokazati i dubrovački ronioci David Miše i Nikša Ivančević koji su na podmorskoj padini otočića Sveti Andrija, na 30 m dubine snimili biljne nakupine koje do tad nisu viđali u toj količini.
Snimili su i kratak video, pa ga objavili na Facebook stranici posvećenoj inicijativi zaštite flore i faune tog otočića i podmorja: Zaštitimo otok Sv. Andrija, Dubrovnik, pišu s portala Morski.hr, koji su uz video, potražili o odgovor i to iz Instituta za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, gdje je ‘situaciju smirio’ dr. Ante Žuljević:
– Vjerojatno se radi o mikroskopskim, jednostaničnim kolonijalnim algama. Vrstu je teško ovako odrediti. Ovakve nakupine česte su tijekom toplijeg dijela godine, pogotovo ako nema jačeg hidrodinamizma. Vjerojatno se radi o zavičajnim vrstama, kao što sam napomenuo, bez uzorka i mikroskopske analize ne možemo biti potpuno sigurni. Mišljenja sam da će s prvim jačim jugom sve nestati i da nema straha da bi trenutna situacija mogla ugroziti podmorje otočića – istaknuo je za Morski.hr dr. Žuljević.
Izvor: Morski.hr / Zaštitimo otočić Sv. Andrija