Kultura

VEČERAS U ART RADIONICI LAZARETI ‘Izložbe – akcije Grupe šestorice autora: 1975. – 1979.’

predstavljanje knjige izlozbe akcije grupe sestorice autora 1975 1979

Predstavljanje knjige Mladena Stilinovića i Svena Stilinovića „Izložbe – akcije Grupe šestorice autora: 1975. – 1979.“ održat će se večeras u petak 4. travnja u 19 sati u Art radionici Lazareti.

Knjigu će predstaviti urednica i kustosica Branka Stipančić. Knjiga predstavlja fotografije koje su braća Stilinović kao mladi umjetnici snimali na izložbama – akcijama Grupe šestorice autora, udruženja umjetnika čiji su bili članovi uz Borisa Demura, Željka Jermana, Vladu Martek i Fedora Vučemilovića. Dokumentarne fotografije u knjizi odabirane su s namjerom da se prikaže aktivistički karakter grupe, atmosfera i situacije u različitim ambijentima u kojima su izlagali, ključni akteri i njihovi umjetnički radovi, promatrači izložbi, ljudi u prolazu i, ne manje važno, vrijeme u kojem se sve događalo.

Grupa šestorice autora organizirala je svoje izložbe – akcije u Zagrebu, Beogradu, Veneciji, na plaži u Mošćeničkoj Dragi i drugdje, spontano, kao neformalna grupa umjetnika koja ostvaruje svoje ideje osvajajući za sebe novi tip izložbenog konteksta. Postavljali su radove na travu, polagali ih na cestu, projicirali slajdove i filmove na zidove kuća… radove koji su često bili destruktivni spram estetičkih i etičkih normi, i izvodili akcije koje su uznemirivale prolaznike. Iznenadne, uglavnom jednodnevne izložbe – akcije Grupe šestorice autora imale su stil gerile, taktiku neprestanog uznemiravanja. Bile su to „usitnjene“, permanentne pobune, otpor pun kritičkog duha i mašte koji je ujedno bio i podrugljiv i radostan. Boris Demur, Željko Jerman, Vlado Martek, Mladen i Sven Stilinović te Fedor Vučemilović odupirali su se svim oblicima ideologizacije, a svaki je od njih na svoj način vodio tu bitku.

Stvaranje ove publikacije potaknula je istraživačka knjiga Adair Rounthwaite, „This Is Not My World – Art and Public Space in Socialist Zagreb“, mlade profesorice suvremene umjetnosti na University of Washington u Seattleu, posvećena upravo Grupi šestorice i njihovu krugu. Knjiga fotografija Mladena i Svena Stilinovića svojim je vizualnim karakterom utoliko komplementarna ovoj temi. Također, sljedeće, 2025. godine bit će pedeseta obljetnica prve izložbe – akcije Grupe šestorice autora održane na zagrebačkom gradskom kupalištu na Savi.

Dvojezična knjiga, na hrvatskom i engleskom jeziku, donosi 199 crno-bijelih fotografija te uvodni tekst urednice Branke Stipančić o izložbama – akcijama i njihovom kontekstu, dok dizajn potpisuje Boris Greiner.

BRANKA STIPANČIĆ (Zagreb, 1953) je povjesničarka umjetnosti, nezavisna istraživačica, kustosica i urednica iz Zagreba. Radila je kao kustosica u Galerijama grada Zagreba (danas Muzej suvremene umjetnosti) i direktorica u Soros centru za suvremenu umjetnost u Zagrebu. Područje njezina interesa obuhvaća suvremenu umjetnost te umjetnost 1960-ih i 1970-ih godina s naglaskom na neoavangarde i postkonceptualnu umjetnost u Hrvatskoj i Istočnoj Europi. Autorica je brojnih izložbi, knjiga i kataloga.

Nastala je u izdanju umjetničke organizacije PETIKAT, uz podršku Kontakt. The Art Collection of Erste Group and ERSTE Foundation.

Pročitajte još

JEDINSTVENA KAZALIŠNA POSLASTICA ‘I, Peaseblossom’ ove nedjelje za kraj Midsummer Scene Festivala

Dulist

VEČERAS U FLORI Otvaranje izložbe svestranog umjetnika Dina Topolnjaka

Dulist

U SJEĆANJE NA MAESTRA IVA DRAŽINIĆA Dirljiv koncert Dubrovačkog simfonijskog orkestra u Kneževom dvoru

Dulist