Kultura

VEČERAS U ART RADIONICI LAZARETI ‘Izložbe – akcije Grupe šestorice autora: 1975. – 1979.’

predstavljanje knjige izlozbe akcije grupe sestorice autora 1975 1979

Predstavljanje knjige Mladena Stilinovića i Svena Stilinovića „Izložbe – akcije Grupe šestorice autora: 1975. – 1979.“ održat će se večeras u petak 4. travnja u 19 sati u Art radionici Lazareti.

Knjigu će predstaviti urednica i kustosica Branka Stipančić. Knjiga predstavlja fotografije koje su braća Stilinović kao mladi umjetnici snimali na izložbama – akcijama Grupe šestorice autora, udruženja umjetnika čiji su bili članovi uz Borisa Demura, Željka Jermana, Vladu Martek i Fedora Vučemilovića. Dokumentarne fotografije u knjizi odabirane su s namjerom da se prikaže aktivistički karakter grupe, atmosfera i situacije u različitim ambijentima u kojima su izlagali, ključni akteri i njihovi umjetnički radovi, promatrači izložbi, ljudi u prolazu i, ne manje važno, vrijeme u kojem se sve događalo.

Grupa šestorice autora organizirala je svoje izložbe – akcije u Zagrebu, Beogradu, Veneciji, na plaži u Mošćeničkoj Dragi i drugdje, spontano, kao neformalna grupa umjetnika koja ostvaruje svoje ideje osvajajući za sebe novi tip izložbenog konteksta. Postavljali su radove na travu, polagali ih na cestu, projicirali slajdove i filmove na zidove kuća… radove koji su često bili destruktivni spram estetičkih i etičkih normi, i izvodili akcije koje su uznemirivale prolaznike. Iznenadne, uglavnom jednodnevne izložbe – akcije Grupe šestorice autora imale su stil gerile, taktiku neprestanog uznemiravanja. Bile su to „usitnjene“, permanentne pobune, otpor pun kritičkog duha i mašte koji je ujedno bio i podrugljiv i radostan. Boris Demur, Željko Jerman, Vlado Martek, Mladen i Sven Stilinović te Fedor Vučemilović odupirali su se svim oblicima ideologizacije, a svaki je od njih na svoj način vodio tu bitku.

Stvaranje ove publikacije potaknula je istraživačka knjiga Adair Rounthwaite, „This Is Not My World – Art and Public Space in Socialist Zagreb“, mlade profesorice suvremene umjetnosti na University of Washington u Seattleu, posvećena upravo Grupi šestorice i njihovu krugu. Knjiga fotografija Mladena i Svena Stilinovića svojim je vizualnim karakterom utoliko komplementarna ovoj temi. Također, sljedeće, 2025. godine bit će pedeseta obljetnica prve izložbe – akcije Grupe šestorice autora održane na zagrebačkom gradskom kupalištu na Savi.

Dvojezična knjiga, na hrvatskom i engleskom jeziku, donosi 199 crno-bijelih fotografija te uvodni tekst urednice Branke Stipančić o izložbama – akcijama i njihovom kontekstu, dok dizajn potpisuje Boris Greiner.

BRANKA STIPANČIĆ (Zagreb, 1953) je povjesničarka umjetnosti, nezavisna istraživačica, kustosica i urednica iz Zagreba. Radila je kao kustosica u Galerijama grada Zagreba (danas Muzej suvremene umjetnosti) i direktorica u Soros centru za suvremenu umjetnost u Zagrebu. Područje njezina interesa obuhvaća suvremenu umjetnost te umjetnost 1960-ih i 1970-ih godina s naglaskom na neoavangarde i postkonceptualnu umjetnost u Hrvatskoj i Istočnoj Europi. Autorica je brojnih izložbi, knjiga i kataloga.

Nastala je u izdanju umjetničke organizacije PETIKAT, uz podršku Kontakt. The Art Collection of Erste Group and ERSTE Foundation.

Pročitajte još

Predstavljena monografija ‘Vlaho Bukovac’ Igora Zidića

Dulist

PRODUŽENO TRAJANJE IZLOŽBE U FLORI ‘Stuktura zbilje’ može se pogledati do 8. travnja!

Dulist

U PETAK U CAVTATU Predstavljanje Zidićeve monografije ‘Vlaho Bukovac’

Dulist