Grad

Važan korak u obnovi Orlandovog stupa

orlandov stup mato frankovic facebook

S ciljem očuvanja i zaštite jednog od najvažnijih kulturnih spomenika Dubrovnika, Orlandovog stupa, u proteklim godinama realiziran je niz stručnih konzervatorsko-restauratorskih radova koji su doveli do značajnog napretka u procesu njegovog očuvanja. S obzirom na složenost strukture i nužnost minimiziranja daljnjih oštećenja, posljednji korak, koji je bio preduvjet za daljnje konzervatorske aktivnosti, bio je uspješno popuštanje sile koja je bila primijenjena na centralni trn stupa. Ovaj proces zahtijevao je izuzetnu preciznost i suradnju stručnjaka iz različitih područja.

Kako su izvijestili iz Ministarstva kulture i medija RH i Hrvatskog restauratorskog zavoda, otpuštanje sile trna uspješno je obavljeno krajem ožujka 2025., nakon nekoliko neuspješnih pokušaja smanjenja trenja između matice i okolnih materijala. Ovaj korak, koji je ranije bio označen kao ključan za budući razvoj konzervatorskih radova, predstavlja značajan napredak u obnovi i očuvanju Orlandovog stupa.

Nakon uklanjanja matice i sidrene ploče s minimalnim intervencijama u strukturu stupa, očekuje se da će rezultati monitoringa, koji se nastavljaju kroz posebno prilagođene uređaje za praćenje pukotina, omogućiti daljnje korake u procesu restauracije. Prva interpretacija tih podataka očekuje se već u svibnju 2025. godine. Prema tim rezultatima, planiraju se daljnje konzervatorske aktivnosti, uključujući čišćenje i obnovu zakrpa te tretman oštećenja koji nisu direktno povezani s pukotinama.

Također, nastavit će se i monitoring ponašanja stupa, uz analizu klimatskih uvjeta koji bi mogli utjecati na stabilnost konstrukcije. S obzirom na dinamiku promjena i nepredvidivost stanja, konzervatorsko-restauratorski radovi trebali bi biti završeni do 2026. godine.

Ovaj uspješan korak u zaštiti Orlandovog stupa rezultat je kontinuiranog rada, suradnje stručnjaka i primjene najsuvremenijih tehnika u restauraciji kulturne baštine. Uz konzervatorsko-restauratorske aktivnosti, nastavit će se i dugoročni monitoring stupa kako bi se osigurala stabilnost i očuvala povijesna vrijednost ovog važnog simbola Dubrovnika za buduće generacije.

Podsjetimo, Orlandov stup, koji je zbog svoje povijesne i kulturne vrijednosti bio predmet više intervencija tijekom vremena, sastoji se od nekoliko kamenih elemenata, a ne, kako se često misli, od jednog monolitnog bloka. U 2006. i 2007. godini, kao odgovor na prijetnju oštećenja zbog vertikalnih pukotina, u stup je ugrađen metalni centralni trn kako bi se stabilizirala struktura. Iako je ta intervencija bila nužna, oštećenja su se nastavila progresivno razvijati, zbog čega je na inicijativu Ministarstva kulture i medija 2018. godine pokrenut program zaštitnih radova Hrvatskog restauratorskog zavoda na Orlandovom stupu, a odvija se u suradnji s Gradom Dubrovnikom, Konzervatorskim odjelom u Dubrovniku i Zavodom za obnovu Dubrovnika.

Pročitajte još

Održane Seoske igre na Osojniku u sklopu manifestacije ‘Uskrs u Primorju’

Dulist

Od ponedjeljka svakodnevna katamaranska veza Dubrovnik – Split preko otoka

Dulist

[FOTOGALERIJA] Uskrs u Primorju 2025.

Dulist