Prošli sam put pisala o uvjetnoj osudi, pa bi sad bio red da na temu nadovežem uvjetni otpust.
Logično, jer i jedno i drugo je uvjetno, a spada u domenu našeg kaznenog zakonodavstva.
Znate ono kad netko bude osuđen na primjerice 4 godine pa ga ugledamo kako šeće gradom za 3, pa se pitamo – kako?! Eto tako! Jer je dobio uvjetni otpust. Odnosno bio je u zatvoru dobar pa su mu se smilovali, laički rečeno.
Najmanje pola kazne
Sud može otpustiti zatvorenika s izdržavanja kazne zatvora ako je izdržao najmanje jednu polovinu kazne na
koju je osuđen, ali ne manje od tri mjeseca, ako se osnovano očekuje da neće počiniti kazneno djelo te ako osuđenik na to pristaje – jasan je naš Kazneni zakon. Zanimljiv je ovaj dio ‘ako osuđenik na to pristaje’. Promislili bi pa tko ne bi pristao izaći iz zatvora, ali vjerujte ima i takvih slučajeva, a razlozi su im različiti.
Puno je toga što sud razmatra prilikom odlučivanja o prijedlogu za uvjetnim otpustom. Tako će sud procjenjivati ličnost zatvorenika, njegov prijašnji život i osuđivanost, je li protiv njega u tijeku drugi kazneni postupak, odnos prema počinjenom kaznenom djelu i žrtvi, ponašanje tijekom izdržavanja kazne zatvora, uspješnost primjene programa izvršavanja kazne zatvora, je li došlo do promjene njegova ponašanja nakon počinjenog kaznenog djela ili se očekuje da će do tih promjena doći primjenom mjera nadzora za vrijeme uvjetnog otpusta te životne okolnosti i spremnost osuđenika za uključivanje u život na slobodi.
Što se tiče samog postupka odlučivanja o uvjetnom otpustu, on se uređuje posebnim zakonom i to Zakonom o izdržavanju kazne zatvora.
Obveze osuđenika i zaštitni nadzor
Puštanjem na uvjetni otpust za osuđenika počinje vrijeme provjeravanja koje odgovara neizdržanom dijelu
kazne zatvora. Osuđeniku kojeg se pušta na uvjetni otpust može se odrediti jedna ili više posebnih obveza kao i zaštitni nadzor o kojima sam pisala prošli put kada mi je tema bila uvjetna osuda. Ali da malo podsjetim; među te posebne obveze spada primjerice popravljanje štete počinjene kaznenim djelom, uplata novca u humanitarne svrhe, nastavak obrazovanja, zapošljavanje, liječenje od ovisnosti, psihoterapija, zabrana druženja s određenim osobama i slično. Ono što sam zadnji put u kontekstu uvjetne osude
istaknula ponovit ću: počinitelju se ne smiju postavljati nerazumne i nemoguće obveze te obveze koje vrijeđaju njegovo dostojanstvo!
Zaštitni nadzor, koji se također može odrediti osobi koju se uvjetno otpušta iz zatvora prije isteka kazne na koju je osuđen, za svrhu ima osigurati da počinitelj ne ponovi kakvo kazneno djelo ali i da se lakše uključi u društvo. Što znamo svi da nije lako jer osuđenike prati stigma. Teže će naći zaposlenje, mnogi će ga i izbjegavati i sve to skupa može biti ‘triger’ za ponavljanje nedoličnog, odnosno protupravnog ponašanja. Zato se odredi nadležni probacijski službenik koji prati situaciju i logično reagira preventivno ako procjeni da se za tim ukazala potreba.
Opoziv
Počini li osuđenik dok je na uvjetnom otpustu jedno ili više kaznenih djela za koja mu je izrečena kazna
zatvora od jedne godine ili teža kazna, sud koji mu je izrekao tu kaznu opozvat će uvjetni otpust i osuditi ga na jedinstvenu kaznu zatvora. Kada osuđeniku izrekne kaznu u trajanju kraćem od jedne godine, sud može postupiti kako je navedeno, ali također ima ovlast ne opozvati uvjetni otpust i osuditi počinitelja na kaznu zatvora, s time da vrijeme provjeravanja iz uvjetnog otpusta ne teče za vrijeme izdržavanja kazne na koju je osuđen. Također, sud može u ovom slučaju ne opozvati uvjetni otpust i izreći počinitelju uvjetnu osudu, s time da vrijeme provjeravanja iz uvjetne osude počinje teći istekom vremena provjeravanja iz uvjetnog otpusta.
Sudac izvršenja će opozvati uvjetni otpust i odrediti izvršenje izrečene kazne ako osuđena osoba tijekom
provjeravanja ne izvrši u potpunosti ili većoj mjeri određene obveze ili ih teško ili uporno krši, ili ustrajno izbjegava provođenje zaštitnog nadzora. Ako se utvrdi da počinitelj obveze nije izvršio iz opravdanih razloga ili da je iz opravdanih razloga izbjegavao zaštitni nadzor, sudac izvršenja može obveze zamijeniti drugima, izreći zaštitni nadzor ako ga do tada nije bilo, osuđenika osloboditi obveza, odnosno zaštitnog nadzora ili mu može produljiti rok za izvršenje izrečenih obveza ili zaštitnog nadzora.