Oko Feste svetoga Vlaha bude se uspomene na neke davne godine. Prikupljajući materijale za poseban prilog Festa, dobrotom obitelji Lucijanović došli smo do vrijednih arhivskih fotografije i materijala iz onodobnih novina Feste koja je održana pred točno 85 godina.
Te davne 1927. godine festanjul je bio dr. Frano Stjepović Dabrović iz čije zbirke i pristižu ova sjećanja. S njime je festanjul, svjetovni domaćin Feste bio kap. Luko Vidak, a kako svjedoče tadašnje novine misno slavlje su predvodili dubrovački biskup dr. Josip Marčelić i splitski biskup dr. Kvirin Klement Bonefačić.
OPIS NEKADAŠNJEG KRONIČARA
Kako bi oživjeli tu davnu Festu donosimo opis zabilježen iz pera tadašnjeg kroničara:
„Čitava svečanost udešena je bila na četiri dana; 2., 3., 6. i 10. o. m. (veljače 1927., op.a.), a tekla je ovako: Dne 2. o.m. u 2 i po sata po podne festanjuli uz sviranje „Himne sv. Vlaha“, grmljavu topova od 11 hitaca i uz glas zvona podigli su na Orlandu barjak sv. Vlaha i tim je počela svečanost. U 2 i tri četvrt sata izašla su gradska bratstva sa svojim barjacima, te s muzikama i krenula put općine, da prihvate barjak sv. Vlaha, a odatle na Pile, da prihvate onaj sv. Andrije i sv. Gjurgja, pa se svi skupa vratili do crkve sv. Vlaha. U tri sata dijelili su festanjuli kruh siromasima. Zatim se pjevala večeranja u crkvi sv. Vlaha i započelo grličanje. U 4 i po sata pontifikalna večernja u katedrali, gdje su izložene svečeve moći. Topovi su ispalili 21 hitac. U 6 sati bijaše rasvjeta grada, dok su muzike udarale pred crkvom sv. Vlaha. U 7 i po sati pjevala se svečana jutarnja u Svečevoj crkvi. Ophodom muzika oko grada završila se svečanost prvog dana.
Drugi dan u 5 sati pjevana je bila sv. misa (parohijalna) u crkvi sv. Vlaha. U 6 sati su muzike obilazile gradom „na uranak“ uz gruvanje topova (11 hitaca). U 7 i po krenuli su gradski barjaci s muzikama na Ploče u susret barjacima iz istočnih sela, pa se zajedno vratili na Pile, da pričekaju barjake iz zapadnih sela. Pri susretanju pozdravili se lumbardanjem mužara uz udaranje muzika, dok su topovi ispalili 11 hitaca. Poslije toga svi su barjaci ušli svečano u grad. Ispred crkve sv. Vlaha barjaktari su razvili barjake te ih namjestili pred crkvom. U 8 i po sati bila je svečana misa u crkvi sv. Vlaha. U 10 sati pontifikalna misa u stolnoj crkvi. Poslije mise pošla je procesija moćima svetaca, barjacima i muzikama. Kad je stigla sa sv. Pepelnicom pred Spas, topovi su ispalili 11 hitaca, a iza procesije vojnici i mornari ispalili 3 puta ispred stolne crkve. U 2 i po sata popodne održana je bila javna tombola. U 4 i po sata su barjaci pozdravili Parčev hram, općinu i biskupa. te pošli s muzikama na Pile, gdje su barjaktari izvili barjake uz gruvanje mužara, dok su topovi ispalili 21 hitac. Zatim su se seoski barjaci uputili svojim kućama, a gradski su se vratili s muzikama u grad.“
SVJEDOČANSTVO DUGE TRADICIJE
Ovaj podrobni opis Feste sv. Vlaha iz 1927. godine i te kako svjedoči dugu tradiciju osnovnih motiva koji se i danas u istom obliku ponavljaju, kojima slavimo parčev dan, a otkrivaju i neke posebnosti tadašnjih vremena. Spomenimo i kako arhivski materijali otkrivaju da je u procesiji na Placi učestvovalo 43 barjaka iz sela sa teritorija bivše Dubrovačke republike.
Na kraju pozovimo sve nas današnje sudionike Feste sv. Vlaha na sudjelovanje u ovoj svečanosti, završnim riječima iz Proglasa kojeg su 1927. puku dubrovačkom uputili tadašnji festanjuli dr. Dabrović i kap. Vidak:
„…A tada uđite i pohrlite niz Placu, puni dostojanstva, vedrine i ponosa, ponizno se poklonite liku Sv. Vlaha, koji još uvijek bdije, čuva i na svojim staračkim rukama nosi – čitav Dubrovnik.“
PRILOZI:
Splitski biskup dr. Bonefačić u procesiji je nosio glavu sv. Vlaha, iza njega dubrovački biskup dr. Marčelić
Čestitka festanjula na Kandeloru 1927.
Festanjuli dr. Dabrović i kap. Vidak