Uskrsni ponedjeljak, drugi dan Uskrsa, dan je kršćanske svetkovine kada se vjernici prisjećaju susreta uskrsloga Krista s učenicima na putu u Emaus. Prema evanđelju, dvojica učenika prepoznala su Isusa upravo u trenutku kada je lomio kruh, simbol zajedništva i nove nade.
Prema drevnoj crkvenoj tradiciji, veliki se blagdani slave dva dana. Uskrsni ponedjeljak tako je tijekom stoljeća postao dan posjeta obitelji i prijateljima te odlaska na hodočašća, osobito u marijanska svetišta diljem zemlje.
Nekada su Uskrsne proslave trajale cijeli tjedan, no u 19. stoljeću skraćene su za jedan dan nakon Uskrsa. Ipak, običaji su se zadržali pa se i danas ovaj dan obilježava u duhu blagdanskog ozračja.
Uskrsni ponedjeljak službeni je praznik u većini europskih zemalja, kao i u Australiji, Novom Zelandu, Kanadi, Argentini, Čileu te mnogim državama Afrike i Srednje Amerike.
Tjedan nakon Uskrsa naziva se Bijeli tjedan, po bijelim haljinama koje su u prvim stoljećima kršćanstva nosili novokrštenici. Uskrsno vrijeme, međutim, ne završava danas, ono traje 50 dana, sve do blagdana Duhova, prenosi HRT.