Aktualno

USKORO DEVETI FESTIVAL SOLI STON Proslava tradicije, okusa, kulture i ženske snage juga Hrvatske

festival soli ston

Na jedinstvenoj pozornici povijesnog Stona i Pelješca, od 28. kolovoza do 15. rujna održava se Festival soli Ston 2025., manifestacija koja spaja stoljetnu tradiciju vađenja soli, vrhunske okuse juga Hrvatske i bogat kulturno-umjetnički program. Tijekom ovog razdoblja posjetitelji će uživati u posebnim ponudama u restoranima i vinarijama, edukativnim turama po čuvenoj Solani i Stonu, kreativnim radionicama, vinskim degustacijama, izložbama, koncertima, književnim večerima i gastro radionicama.

Ovogodišnji Festival, inspiriran prestižnim Dubrovačkim ljetnim igrama, nosi snažan umjetnički i društveni pečat – „lightmotiv“ manifestacije je ženska snaga i kreativnost,. Program okuplja žene-vinarke, glazbenice, likovne umjetnice, edukatorice, spisateljice i gastro stručnjakinje koje kroz svoj rad i talent oblikuju suvremenu kulturnu scenu juga Hrvatske. U prostoru bogate tradicije i povijesti Stona, ove iznimne žene donose sinergiju okusa, zvuka, slike i riječi, slaveći ulogu žene u očuvanju baštine i stvaranju novih vrijednosti.

Festival soli Ston pokrenut je zbog potrebe kreiranja dodatnih sadržaja za turiste i stanovništvo, posebno u kontekstu skretanja pozornosti javnosti na iznimno atraktivan gospodarski , ali turistički sadržaj povijesne solane, koja datira iz 14.stoljeća i u razdoblju postojanja Dubrovačke republike bila je važan gospodarski čimbenik. Prostori solane sa svojim bazenima soli , u ovom razdoblju konca kolovoza postaju središte tradicionalnog vađenja soli , ali i središte multimedijalne manifestacije koja nudi sadržaje za sve uzraste.

Središnji dio programa započinje 28.kolovoza Eko placom na trgu ispred Kneževog dvora u Stonu gdje će svoj proizvode nuditi OPG-ovi s područja Dubrovačke – neretvanske županije, te ostalih dijelova Hrvatske. Od Vukovara, Sinja, Neretve do stonskog i pelješkog kraja na placi će se naći ekološki i tradicionalni proizvodi. Posebno omiljene vođene ture po solani i Stonu ispričat će priču o soli i solani, te srednjovjekovnom gradiću Stonu koji je obgrljen zidinama, drugima po duljini na svijetu, odmah iza Kineskog zida. U Tvrdjavi Kaštio 29.08. otvorit će se izložba akademske umjetnice keramičarke Lucije Perojević u organizaciji Doma Marina Držića Dubrovnik, a u solani će EventLab Dubrovnik predstaviti četiri vinarke s našeg područja i njihova iznimna vina, uz „Pjesme iz naftaline“ Katice Marinović. Subota 30.08. rezervirana je za predstavljanje slikovnica „Gledaj kako leti, slušaj kako cvrči“ Dubrovačke Tullio i Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik, te „Rime u Rimu“ autorice Valerije Jurjević i Doma marina Držića Dubrovnik, uz program Tonke Balonke.

Jadranka NIčetić održat će svoju gastro- radionicu u nedjelju 31.kolovoza i predstaviti nam dvije biljke starih đardina i međa – Bella Luigiu i kapare kreirajući i predstavljajući delicije i način korištenja ovih biljaka.

U večernjim satima istog dana, Festival soli ugostit će iznimnu estradnu zvijezdu i spisateljicu Danijelu Martinović koja će u Stonu predstaviti svoju knjigu „Tuširanje duše“ i izvesti svoje skladbe u magičnom ambijentu predziđa tvrđave Kaštio.

Festival organiziraju udruga Amorettte uz partnere Solanu Ston i Vilu Koruna, te lokalne kulturne, turističke i gastronomske institucije uz podršku Općine Ston ,Turističke zajednice općine Ston, HTZ i TZ Dubrovačko – neretvanske županije, te Dubrovačko-neretvanska županija i sponzori. Cilj je očuvati, promovirati i prenijeti bogatu stonsku baštinu, potaknuti održivi turizam i ponuditi posjetiteljima nezaboravno iskustvo juga Hrvatske – ove godine kroz prizmu ženskog stvaralaštva. Festival soli Ston povezna je uz postulate New European Bauhausa – lijepo, održivo i uključivo, a već nekoliko godina festival je i Plastic free.

RASPORED PROGRAMA FESTIVAL SOLI STON 2025.

28.08.- 15.09. STON I PELJEŠAC – Posebna ponuda u restoranima I vinarijama

28.08- 31.08.

Trg Kralja Tomislava

EKO – PLACA radno vrijeme 9-13/18-21

Petak 29.08.

SOLANA STON

18.00 PRIČAJ MI… O SOLI I STONU – vođena tura po Solani i Stonu

18.00 STEAM radionica – TINKER LABS DUBROVNIK

19.00 VADIMO SOL! -program vađenja cvijeta soli s timom Solane Ston

TVRĐAVA KAŠTIO

20.00 Dom Marina Držića Dubrovnik

OTVARANJE IZLOŽBE Lucija Perojević „Cvjetna renesansa“

SOLANA STON

20.30 WINE, SONGS & SALT NIGHT

Vinokušnja – EVENTLAB Dubrovnik

Katica Marinović „Pisme iz naftaline“

Subota 30.08.

SOLANA STON

18.00 PRIČAJ MI ..O SOLI I STONU – vođena tura po Solani i Stonu

18.00 Likovna radionica Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik

19.00 VADIMO SOL! -program vađenja cvijeta soli s timom Solane Ston

19.30 SLOVA U SOLI – predstavljanje slikovnica

Prirodoslovni muzej Dubrovnik Dubravka Tullio “Gledaj kako leti, slušaj kako cvrči”,

Dom Marina Držića Dubrovnik – Valerija Jurjević-„Dundo Maroje i rime u Rimu“

Tonka Balonka Show

Nedjelja 31.08.

SOLANA STON

18.00 PRIČAJ MI O SOLI I STONU – vođena tura po Solani i Stonu

18.30 Gastro radionica Jadranke Ničetić

BILJKE STARIH ĐARDINA I MEĐA (Bella luigia i kapare)

19.00 VADIMO SOL! -program vađenja cvijeta soli s timom Solane Ston

TVRĐAVA KAŠTIO

20.30 POD ZVIJEZDAMA – TUŠIRANJE DUŠE- predstavljanje knjige i glazbe

Danijela Martinović

Nedjeljak 14.09.

ORSAN – MALI STON

17.00 SLATKI ZALOGAJI PROŠLOSTI – župska simulata i stonski makaruli

Gostovanje i predstavljanje manifestacija „Župski pjat“, te restorana Kapetanova kuća

Predstavljanje „Kuće meda“ Majkovi

18.30 ASTER – Lutkarska predstava za djecu „Pčelice zujalice“

*Organizator zadržava pravo izmjene programa

Pročitajte još

Prošlo je 25 godina od smrti Ene Begović

Dulist

Blagdan je Velike Gospe

Dulist

Policija za vikend pojačano nadzire prometne prekršitelje!

Dulist