Upravni sud u Splitu poništio je rješenje Ministarstva zaštite okoliša i prirode o prihvatljivosti izgradnje vjetroelektrane Bila Ploča na Pelješcu jer je ustvrdio da je studija utjecaj na okoliš bila stručno neutemeljena, priopćeno je u petak iz Udruge BIOM.
To je prva presuda koja zaustavlja izgradnju vjetroelektrane na području očuvanja značajnom za zaštitu ptica u Hrvatskoj. Udruga BIOM već godinama upozorava na nestručno izrađene studije i nepravilnosti u postupcima procjene utjecaja na okoliš i ekološku mrežu Natura 2000, istuču u priopćenju.
Presuda je donesena 28. prosinca prošle godine, a tužba je podignuta još u veljači 2013., nakon što je Ministarstvo donijelo rješenje kojim se izgradnja vjetroelektrana Bila Ploča ocijenila prihvatljivom za okoliš i ekološku mrežu, iako se područje zahvata nalazi na važnom koridoru preleta ptica.
Već za vrijeme javne rasprave upozoravali smo na stručnu neutemeljenost studije i apsurdnu situaciju da se planira izgradnja vjetroelektrane na području koje su državne institucije za zaštitu prirode identificirale kao međunarodno značajno za zaštitu ptica. Prostorno loše pozicionirane vjetroelektrane mogu izazvati visoku smrtnost kod ptica i šišmiša koji stradaju uslijed sudara s elisama vjetroturbina, navodi se u priopćenju iz udruge BIOM.
Inače, ta udruga pred upravnim sudovima u Hrvatskoj vodi još tri tužbe koje osporavaju izgradnju vjetroelektrana na širem području Velebita i Dinare, također na područjima značajnim za zaštitu ptica.