Marko Mihalinec i Velimir Grgić, autorski dvojac koji je nedavno gostovao u novoj epizodi Špice s Macanom, pružili su netipičan uvid u svijet umjetne inteligencije. S Krešimirom Macanom, raspravljali su o temama koje obuhvaćaju digitalni suverenitet, tehnološke izazove, ali i društvene dileme poput rasizma i političkih odnosa, od Elona Muska do Donalda Trumpa.
Mihalinec, glazbeni producent, grafički dizajner i novinar te Grgić, novinar, pisac i scenarist, koautori su tri knjige, od kojih je treća nastala uz pomoć umjetne inteligencije. Naime, regulative EU o autorskim pravima onemogućile su im korištenje slika i plakate iz filmova te su se dosjetili kreativnog riješenja: za reizdanje i stvaranje treće knjige, poslužili su se umjetnom inteligencijom koja je odigrala je ključnu ulogu i uštedjela im značajan dio vremena.
Može li negirati genocid u Srebrenici?
Iako vješto koriste modrenu tehnologiju, svjesni su da ona ima svojih nedostataka, a kao ključni problem istaknuli su gubitak digitalnog suvereniteta Hrvatske. Voditelj je naveo primjer gdje umjetna inteligencija nije prepoznala njegov govor kao hrvatski već kao srpski. Također, umjetna inteligencija odgovrara na temelju podataka koje prikuplja, što može dovesti do ozbiljnih problema ako nauči netočne ili opasne informacije. Postavili su pitanje što ako bi AI bio ‘naučen’ da negira genocid u Srebrenici, da li bi mogao izgovoriti da u Srebrenici nije bilo genocida?
Iako Hrvatska nije jedina koja se suočava s ovim problemima, druge države već poduzimaju konkretne korake. Francuska pomno čuva svoj digitalni suverenitet, a SNS Aleksandra Vučića već započeo ulaganje u umjetnu inteligenciju, no Hrvatska još uvijek nije poduzela potrebne mjere.I gosti i voditelj zaključili su kako bi trebalo osnovati ministarstvo digitalne obrane kako bi osigurala budućnost u digitalnom svijetu.
Gemini model
Jedan od najsvježijih problema je i način na koji umjetna inteligencija može reflektirati društvene predrasude. Iako AI modeli imaju potencijal širiti rasizam, u pokušaju da se ispravi ovakve pogreške, Googleov model Gemini stvorio je komične i netočne povijesne prikaze, poput crnih nacističkih vojnika ili srednjovjekovnih europskih monarha miješane rase, što pokazuje kako AI može, u nastojanju da bude politički korektan, napraviti vlastite pogreške.