Udruga Spasimo male obiteljske iznajmljivače (SMOi) uputila je službeni dopis Uredu predsjednika Republike Hrvatske, Uredu pučke pravobraniteljice, Ministarstvu turizma i sporta te Hrvatskoj turističkoj zajednici, optužujući Ministarstvo turizma za diskriminaciju i institucionalno omalovažavanje velikog dijela privatnih iznajmljivača.
Povod reakciji je nedavno predstavljena oznaka prepoznatljivosti ‘Local Host’, koju Ministarstvo i HTZ promoviraju kao priznanje kvalitetnim i educiranim domaćinima. Međutim, kako navodi SMOi, kriteriji za dobivanje oznake proizvoljno isključuju više od 65.000 iznajmljivača – više od polovice svih legalnih pružatelja privatnog smještaja u Hrvatskoj.
Prema pravilima Ministarstva, oznaku ne mogu dobiti iznajmljivači koji nemaju prebivalište u istoj županiji gdje iznajmljuju, oni koji nude smještaj u stambenim zgradama, kao ni oni čiji objekti imaju četiri ili više etažiranih jedinica. SMOi upozorava da takvi kriteriji predstavljaju očitu diskriminaciju po geografskoj osnovi i vrsti nekretnine, što je protivno Ustavu RH – posebno člancima 3., 14. i 32., koji jamče jednakost građana pred zakonom.
– Nedopustivo je da u 2025. godini država dijeli građane na ‘zle rentijere’ i ‘dobre domaćine’ i
za to još izdaje oznake. Apsurdno, sramotno i protuustavno. Ovo nije nikakav razvoj i promocija
turizma – ovo je čista diskriminacija i evidentan pokušaj segregacije koju Ministarstvo turizma
provodi s ciljem postupne eliminacije većine hrvatskih iznajmljivača. Sama oznaka ‘Local Host’
egzibicija je uzaludnost – i to pod logom HTZa i na trošak svih legalnih iznajmljivača – izjavio
je Vedran Tomić, predsjednik udruge SMOi.
Udruga posebno ističe problematičnu retoriku koja se koristi u javnom prostoru, gdje se mali iznajmljivači sve češće nazivaju „rentijerima“, iako aktivno rade i ulažu u kvalitetu smještaja. Pojam rentijerstva, kako navode, prikladniji je za pasivne prihode od dugoročnog najma, a ne za kratkoročni turizam u kojem su iznajmljivači svakodnevno angažirani.
SMOi zahtijeva:
1. Bez odgode u javnom prostoru, a osobito od strane visoko rangiranih državnih dužnosnika, prestanak korištenja svih pogrdnih, diskriminatornih, etiketirajućih i neutemeljenih izraza poput ‘rentijer’ koji stvaraju društvenu stigmu i narušavaju sklad zajednice.
2. Prestanak institucionalnog omalovažavanja lokalnih iznajmljivača koji iznajmljuju stanove u zgradama – jer njihova gostoljubivost, trud i predanost ne stanuju u katastarskim izvadcima, već u svakodnevnom radu, a ogledaju se u ocjenama i recenzijama gostiju.
3. Hitno preispitivanje i korekcija diskriminatornih kriterija vezani uz oznaku ‘Local Host’.
4. Uključe autentični predstavnici malih iznajmljivača u izradu svakog budućeg pravilnika ili projekta koji se tiče privatnog smještaja.