‘Zrcalo koje pamti: dagerotipije iz dubrovačkih zbirki’ naziv je izložbe kustosice Marine Filipović, koja će biti otvorena u srijedu, 28. prosinca u 12 sati u žitnici ‘Rupe’.
Riječ je o prvoj hrvatskoj izložbi posvećenoj isključivo dagerotpiji, najstarijem fotografskom procesu s pomoću kojega se dobivala unikatna fotografska slika, koja se mogla trajno sačuvati. Dagerotipija je nastala kao rezultat suradnje J. N. Niépcea i L. J. M. Daguerrea, a službeno je predstavljena javnosti 1839. godine u Parizu, pred francuskom Akademijom znanosti.
Vijesti o senzacionalnom otkriću brzo su se proširile Europom, a u Hrvatsku su stigle samo tri mjeseca nakon javnog predstavljanja u Parizu. Za Dubrovnik, ali i za ranu povijest fotografije u Hrvatskoj, među rijetkim poznatim domaćim dagerotipistima iznimno su važna dva Dubrovčana: ljekarnik Antun Drobac i Josip Betondić.
Na izložbi će biti predstavljeno 10 dagerotipija, sačuvanih na dubrovačkom području, od kojih su dvije iz fundusa Kulturno-povijesnog muzeja Dubrovačkih muzeja. Uz dagerotpije, po prvi puta će javnosti biti predstavljena i iznimno vrijedna ‘Knjižica poslovnih zabilježbi Josipa Betondića Jakovljeva od 1853–1864’, u kojoj autor na nekoliko stranica uspoređuje karakteristike pojedinih Voigtländerovih objektiva, a koja se čuva u Državnom arhivu u Dubrovniku.
Postav izložbe potpisuje kustosica Ivona Michl, a izložba će ostati otvorena do 28. veljače 2017. godine.