Predavanje Ivane Jelača pod nazivom ‘Između javnog i privatnog: Ženski kreativni svjetovi u dubrovačkim salonima 18. i 19. stoljeća’ održat će se u srijedu, 12. ožujka u 19:30 u petoj lađi u Lazaretima. Jelačino predavanje održava se u ciklusu predavanja ‘Mjesec žena u povijesti’. Dubrovačka baština već treću godinu za redom ciklusom predavanja obilježava ožujak kao mjesec žena u povijesti, a ovo je predavanje drugo po redu ove godine. Ivana Jelača je pijanistica, doktorandica na Orpheus Instituutu, KU Leuven, Belgija te osnivačica i kreativna voditeljica udruge ‘Sve ostalo je glazba.
Ovo izlaganje rasvijetlit će ostavštinu žena koje su imale ključnu ulogu u salonima jer biti salonijerkom značilo je svojevrsnu karijeru, a ne samo razbibrigu za mnoge uspješne i vrlo talentirane glazbenice i skladateljice. Otvaranjem svojih domova, njegovale su specifične oblike zajedničkog kreativnog stvaranja i društvenih interakcija gdje su jednakost i interaktivnost bili preduvjeti za sudjelovanje. Saloni su bili ženska domena u kojoj su granice između javnog i privatnog s vremenom iščeznule.
Izlažući svoje kreativne procese i istraživanja, predavačica će preispitati potencijal različitih načina djelovanja dubrovačkih gospođa i salonijerki na ‘javnoj’ i ‘privatnoj’ glazbenoj i kulturnoj sceni u turbulentnim vremenima koncem 18. i početkom 19. stoljeća.