Zbog čega kao jedan od najbogatijih hrvatskih gradova nemate linearni akcelerator za liječenje onkoloških bolesnika koji košta otprilike 5 milijuna eura? – pitanje je koje je Gradskom vijeću Grada Dubrovnika i gradonačelniku postavila jedna Zadranka (podatci poznati uredništvu). Kako je istaknula u e-mailu kojega je poslala i na našu redakciju, svakodnevno je na onkologiji splitske bolnice te viđa sanitete dubrovačkih registracija koji izvode naše građane na liječenje na nosilima.
-Vaši građani izlaze iz saniteta doslovno žuti u licu i izgledaju ‘kost i koža’. Vaši građani imaju, kao i svi onkološki bolesnici, između 20-37 tretmana zračenja linearnim akceleratorom, a to znači da oni sve te dane od ponedjeljka do petka putuju iz Dubrovnika u Split te potom iz Splita u Dubrovnik, gube nepotrebno težinu i smanjuju si na taj način šanse za život i oporavak, a sve je to nepotrebno da od svih milijuna koje imate uložite 5 milijuna u kupnju takvog uređaja – smatra ova Zadranka te dodaje kako joj takvo stanje nije jasno. Da se radi o jednom Gospiću, Vukovaru, Đakovu, to bilo razumno, dodala je, ali da grad Dubrovnik ne može svojim građanima osigurati ovaj uređaj to nikako ne može shvatiti.
-Da ste u stanju uložiti u kupnju takvog uređaja, mogli biste imati i zimski i medicinski turizam gdje bi sve južno od Makarske dolazilo opet k vama, ovako meni svaki dan ostaje gledati pred splitskom bolnicom namučene građane Dubrovnika – smatra. Mišljenja je kako je sramotno za grad koji toliko prihoda ima, da svoje ugrožene i teško oboljele građane ovako tretira.
Tragom njenih riječi, pitali smo Opću bolnicu Dubrovnik imaju li u planu nabavu linearnog akceleratora budući da je taj uređaj nedavno dobila Opća bolnica Zadar.
-Opća bolnica Dubrovnik nema u planu nabavu linearnog akceleratora za liječenje onkoloških bolesnika. Naime, javnozdravstvena mreža Republike Hrvatske ne predviđa nabavu aparata za zračenje u Općoj bolnici Dubrovnik za koji je među ostalim, potrebno odobrenje za otvaranje posve novog odjela, kao i zapošljavanje dodatnog stručnog osoblja. Otvaranje takvog odjela iziskivalo bi zapošljavanje inženjera medicinske radiologije i medicinske fizičare (kojih gotovo da nema na tržištu rada), kao i posebne tehničke uvjete za sam aparat – linearni akcelerator te posebno zaštićenu prostoriju (bunker) koja štiti od zračenja – objasnili su za DuList iz Opće bolnice Dubrovnik.
Dodaju i kako nemaju dovoljan broj pacijenata kojim bi se opravdalo otvaranje takvog odjela, dok Opća bolnica Zadar ima značajno veće područje s kojeg joj gravitiraju pacijenti negoli je slučaj s Općom bolnicom Dubrovnik. Naime, u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, osim za trećinu manjeg broja stanovnika, dio pacijenata gravitira zbog geografskog položaja drugim bolničkim centrima, a ne Općoj bolnici Dubrovnik.
-Onkološkim bolesnicima u samome gradu Dubrovniku i okolici bi odjel koji im omogućava terapiju zračenjem značajno olakšao liječenje. Otprilike polovina od ukupnog broja onkoloških pacijenata koji trebaju zračenje, a pripadaju užem dubrovačkom području, imala bi značajno bolje uvjete liječenja, dok bi ostali za kontinuirano zračenje tijekom radnog tjedna (s područja Korčule, Pelješca ili Doline Neretve) i dalje trebali pronaći smještaj, ne u Splitu, Zadru ili Zagrebu, već u Dubrovniku – dodali su iz OB Dubrovnik.
Inače, u Općoj bolnici Dubrovnik onkološki odjel godišnje bilježi 400 do 450 novooboljelih onkoloških bolesnika. Zračenje najčešće trebaju oboljeli od raka dojke i raka prostate, u 50 posto slučajeva, pa je ukupni broj pacijenata koji trebaju zračenje 200 do 250, a polovini od tog broja, linearni akcelerator značajno bi olakšao liječenje jer ne bi trebali putovati na zračenje, odnosno tražiti smještaj za vrijeme trajanja terapije.