Sinoć je u Lazaretima održana prezentacija i tematska izložba o starobosanskom gradu Dubrovniku, manje poznatom, ali zaštićenom lokalitetu Bosne i Hercegovine. Izložba je održana u organizaciji Društva prijatelja dubrovačke starine, a ‘Mali Dubrovnik’ predstavili su članovi rukovodećih tijela Fondacije ‘Starobosanski grad Dubrovnik’ dr. Adnan Busuladžić, arh. Sanela Budalica Meco, dr. Adis Elias Fejzić, prof. Zlatan Filipović i Zoran Bibanović.
Kako je u svom obraćanju istaknula Sanela Budalica Meco, srednjovjekovni grad Dubrovnik izgrađen je na nepristupačnom izdanku brda Hum, svega 20 kilometara zračne linije od Sarajeva. Prema zapisima dubrovačkog kroničara Jakova Lukarevića iz 1605. godine, osnovan je u vrijeme Kulina bana, kada su s dubrovačkim trgovcima započeta iskorištavanja rudnika srebra i željeza u njegovoj blizini. Napušten je krajem 17. stoljeća, po predaji „od kuge“, iako je stvarni uzrok njegova propadanja bila promjena gospodarskih i trgovačkih pravaca uslijed jačanja privrednih središta poput Sarajeva. Lokalitet je još prije rata kategoriziran kao spomenik III. kategorije, a 2003. godine proglašen je nacionalnim spomenikom BiH.
Istraživanje i promociju ovog lokaliteta prije desetak godina započela je skupina zavičajnih entuzijasta, kojima su se pridružili brojni stručnjaci, što je rezultiralo osnivanjem Fondacije ‘Starobosanski grad Dubrovnik’ iz Ilijaša.
U sklopu sinoćnje večeri, predstavljena je i knjiga Zorana Bibanovića ‘Bosna i Hercegovina – kulturna kapija Evrope’, a svi prisutni imali su priliku, zahvaljujući tehnologiji virtualne stvarnosti, na trenutak i doživjeti ‘Mali Dubrovnik’ kao da ga zaista obilaze, uranjajući u njegovu bogatu srednjovjekovnu povijest kroz izložbene materijale.