U Kući Bukovac u Cavtatu ove je subote otvorena izložba ‘Vlaho Bukovac i Jaroslav Čermák – Ideja umjetnosti u Hrvatskoj u 19. stoljeću’.
Zahvaljujući vrijednim primjercima ilustriranih časopisa, grafika i fotografija, izložba istražuje poimanje djela Jaroslava Čermáka u Hrvatskoj, na lokalnoj i nacionalnoj razini, kao i njegovu značajnu ulogu u ranom Bukovčevom opusu.
Na otvorenju su govorili Antonia Rusković Radonić, ravnateljica Muzeja i galerija Konavala te autori izložbe. Lucija Vuković, voditeljica Kuće Bukovac, predstavila je izložbu koncipiranu kroz tri poglavlja: umjetnički i stvarni susret Čermáka i Bukovca, boravak Čermáka u Župi dubrovačkoj te širenje djela obaju umjetnika putem reprodukcija. Rachel Rossner, američka povjesničarka umjetnosti i koautorica izložbe govorila je o poimanju umjetnosti u Hrvatskoj u 19. stoljeću kao moćnom sredstvu za koje se smatralo da može promijeniti tok povijesti. Nikša Grbić, povjesničar iz Župe dubrovačke, izložio je svoja istraživanja o boravku i percepciji Jaroslava Čermáka u Župi od 1863. do 1865. godine. Osvrnuo se na postojanu memoriju o Čermakovom prisustvu i kasnijim istraživačima njegova djela kao segmentu kolektivnog sjećanja i današnjih Župljana.
Nakon otvorenja izložbe autori su zainteresiranim posjetiteljima vodstvom približili predstavljenu temu.
Izložba je otvorena do 6. listopada 2019. godine.