Strukovna grupa graditeljstva Županijske gospodarske komore Dubrovnik održala je 1. prosinca sjednicu na kojoj su predstavljeni ostvareni rezultati poslovanja u prvih devet mjeseci 2011. godine.
Ukupni prihodi poslovanja djelatnosti graditeljstva Dubrovačko-neretvanske županije u iznosu od 606,7 milijuna kuna smanjeni su za 11,2% u odnosu na isto razdoblje lani. Ostvaren je bruto gubitak (razlika ukupnih prihoda i ukupnih rashoda) od 28,5 milijuna kuna. Zaposlenost je smanjena u odnosu na lani za 224 zaposlena, odnosno 8,5%.
U usporedbi rezultata s prethodnim godinama, uočen je drastičan pad te je zaključeno kako je djelatnost drugu godinu za redom u gubitku.
U priopćenju strukovne grupe graditeljstva stoji kako “začuđuje i boli činjenica da lokalni investitori, iako je to njihovo neosporno pravo, za izgradnju poslovnog i stambenog prostora angažiraju građevinske tvrtke s područja drugih županija, pa i onda kad veličina tvrtke, kvalitet radova i cijena nisu isključivi parametri dobijanja posla”.
Iz strukovne udruge se pitaju je li moguće da se ne može postići sporazum koji bi bio dobar i za investitora, ali i za županijski graditeljski sektor, a time i gospodarstvo u cjelini. Napominju primjer Atlantske plovidbe d.d. koja je za izgradnju novog poslovno – stambenog prostora za izvođača izabrala tvrtku TROMONT d.o.o. sa sjedištem u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a za glavnog podizvođač tvrtku KAMGRAD.
Kao veliki problem županijski građevinari ističu i nepostojanje lokacije za odlaganje viška iskopa kod izvođenja građevinskih radova, jer su prema Uredbi o postupanju s viškom iskopa koji predstavlja mineralnu sirovinu kod izvođenja građevinskih radova, donesenoj 21. travnja 2011. godine, odlagališta po ovom temelju trebala biti određena u roku od šest mjeseci.
Na sjednici se raspravljalo i o zabrani radova na području gradova i općina u ljetnim mjesecima te je odlučeno da se ponovo uputi zahtjev Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva za ukidanje članka 251. Zakona o prostornom uređenju i gradnji, prema kojem jedinice lokalne samouprave mogu na temelju prethodno pribavljenog mišljenja turističke zajednice odrediti razdoblje u kojemu se ne mogu obavljati građevinski radovi.
Županijski građevinari namjeravaju sazvati konferenciju za tisak te obavijestiti javnost o teškoj situaciji u kojoj se našla cijela građevinska djelatnost, koja unatoč svim problemima i dalje zapošljava preko 2 400 djelatnika i u strukturi zaposlenosti županijskog gospodarstva zauzima visoko treće mjesto.