Hrvatska

Tonći Bitanga i u hrvatskom Cehu ugostitelja i turističkih djelatnika

tonci bitanga kopun1

Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore (HOK) u novom mandatnom razdoblju do 2018. godine, 17. lipnja započeo je s radom pod vodstvom predsjednika Ceha Nenada Šepaka.
U Cehu je i Dubrovčanin Tonći Bitanga, predsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika Obrtničke komore Dubrovačko-neretvanske županije.

Uz njega tu su i Vjekoslav Bošnjak, Branko Majić, Zlatko Petrić, Joso Smolić, Igor Stanger i Katica Vučetić. Potpredsjednik Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a je Branko Greblički.
Na prvoj sjednici, raspravljalo se o aktualnim strukovnim problemima ali i aktivnostima za predstojeće razdoblje.
Tako bi izmjene Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti, trebale uskoro na prijedlog HOK-a osigurati temeljni uvjet stvaranja i održavanja konkurentne razine turističke ponude u ugostiteljstvu kroz jamstvo kvalitete i zaštite potrošača tako, da Zakon strogo propiše uvjet stručnosti radnika koji u ugostiteljstvu neposredno sudjeluju u pripremanju hrane za goste (kuhar, konobar, slastičar, pečenjar i priprematelj jednostavnih jela i slastica).
Posebnom odredbom u Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti traži se naime, da oni moraju ispunjavati uvjete stručne osposobljenosti ili majstorskog ispita propisane za obavljanje vezanih obrta, tj. bilo bi obavezno u svakom ugostiteljskom objektu, imati zaposlenu osobu koja ispunjava te uvjete.
Na sjednici Ceha ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a navedeno je i niz drugih problema koji opterećuju poslovanje ugostitelja i turističkih djelatnika, koji posebno ističu odljev stručne radne snage, dijelom i radi iseljavanja, kao i opadanje opće kupovne moći, a i brojnosti stanovništva u pojedinim dijelovima Hrvatske, posebno u Slavoniji.
Suradnja s lokalnim vlastima, izuzetno bitna za ugostitelje u svim dijelovima Hrvatske, različita je u raznim sredinama, iako su točke interesa zajedničke, kao što je upravljanje poslovnim prostorima.
Ugostitelje i turističke djelatnike i dalje prate visoke cijene ulaganja, posebice u smještaj, nelojalna konkurencija koju generiraju trgovine u kojima se isporučuje pripremana hrana, selektivan i ponekad kontradiktoran rad inspekcijskih službi, teškoće u pribavljanju radne snage za rad vikendima, ali i uopće, jer kvalitetna radna snaga sve više odlazi na bolje plaćene poslove u zemlje EU.
Iako raste interes za obrazovanje mladih u zanimanju kuhar (značajno više nego za ostala zanimanja u ugostiteljstvu), možda će uvoz radne snage i ovdje preostati kao jedini izvor kvalificiranog kadra.
Siva ekonomija zastupljena je i u ovoj djelatnosti, kvalitetna praksa i dualni sustav obrazovanja ni u ovoj djelatnosti još ne postoji, nema dovoljnog broja licenciranih restorana za učeničku praksu, pitanje plaćanja zaštite malih autorskih prava (ZAMP), suradnja s HUP-om, HGK-om i drugim institucijama … itd., sve to, kao i teme koje je Ceh ugostitelja i turističkih djelatnika HOK-a otvorio na svojoj prvoj sjednici, biti će raspravljene, uz predlaganje rješenja – na ovogodišnjem HOK-ovom Kongresu ugostitelja i turističkih djelatnika.

Pročitajte još

PLENKOVIĆ O BEROŠU Zgrožen sam, ovo je čin izdaje!

Dulist

UHIĆEN NAKON PRETRESA Policija pokucala na vrata ministra Beroša!

Dulist

APEL MINISTARSTVA ZDRAVSTVA Prestanimo ugrožavati zdravlje građana!

Dulist