Zanimljivosti

Tko je djevojka iz Lapada koja je postala gospođom Bukovac?

vizual predavanje o Jelici Bukovac

U muzejskim jedinicama Muzeja i galerija Konavala sljedećih se dana raznolik program. Prva na redu je Radionica za djecu: ‘Priča o amforama s morskoga dna’ u petak, 6. ožujka u 16 sati na Odjelu za arheologiju i spomeničku baštinu u Pridvorju
-Draga djeco! Pozivamo vas na likovno-edukativnu radionicu u Odjelu za arheologiju i spomeničku baštinu Muzeja i galerija Konavala. Zajedno ćemo u tehnici karton tiska i linoreza ilustrirati priču o nezgodi koja je zatekla jedan trgovački brod s teretom amfora. Na zanimljiv i zabavan način saznat ćete nešto više o antičkim brodolomima cavtatskoga podmorja i izazovima putovanja morskim putevima u antičko doba. Radionice će se održati 6., 13. i 20. ožujka 2020. od 16 do 18 sati. Veselimo vam se – ističu iz Muzeja.

Ususret Danu žena, Muzeji i galerije Konavala organizirali su predavanje o Jelici Pitarević, kasnije ženi Vlaha Bukovca, koje će održati Lucija Ljubić, kustos pripravnik Muzeja i galerija Konavala. Predavanje će se održati u subotu, 7. ožujka u Kući Bukovac u 18 sati, a svi zainteresirani imat će priliku saznati tko je djevojka iz Lapada koja je postala gospođom Bukovac, ženom slavnog slikara koja ga je vjerno pratila po Europi bivajući njegov životni oslonac i umjetnička inspiracija.

100 dijapozitiva za rođendan Katice Benc Bošković
Velika hrvatska etnologinja Katica Benc Bošković (1927. – 2006.) rođena je Konavoka upravo iz susjedstva našeg Zavičajnog muzeja, iz obitelji Bošković. Od 1954. godine zaposlena je u Etnografskom muzeju u Zagrebu. Zahvaljujući njenom radu na obradi i dokumentaciji građe iz Konavala, kao i zalaganju za formiranje zbirke Zavičajnog muzeja i istraživanjima, Konavle su sa svojom osebujnom građom postale prepoznate u raznolikom hrvatskom korpusu etnografskih oblika.
Katica Benc Bošković diplomirala je u Zagrebu, a 1980. godine na temelju dugogodišnjeg istraživanja na području Konavala u Beogradu je obranila doktorsku disertaciju s naslovom Etnološke karakteristike tekstilnog rukotvorstva u Konavlima. Objavila je šest knjiga, napisala brojne tekstove za različite stručne i znanstvene publikacije te je sudjelovala na mnogim stručnim skupovima i simpozijima. Također, autorica je brojnih postava izložaba u Etnografskome muzeju u Zagrebu, Etnografskom odjelu Muzeja seljačkih buna u Gornjoj Stubici, Mohaču u Mađarskoj, Bytomu u Poljskoj te u Barceloni.
Tijekom svojih terenskih istraživanja izrađivala je fotodokumentaciju koja je danas velikim dijelom dio fundusa Etnografskog muzeja u Zagrebu. Zavičajni muzej u Čilipima dobrotom obiteljskog nasljednika postao je vlasnikom dijapozitiva na kojima je dokumentiran dio njenih istraživanja po Konavlima. Vlasnik nam je ustupio i dijaprojektor na kojemu su se pregledavali takozvani dijaći.
Pozivamo Vas u ponedjeljak, 9. ožujka u 18 sati u Zavičajni muzej Konavala na zajedničko gledanje starih dijapozitiva uz čaj i kolačiće. Vodstvo kroz dijapozitive održat će Antonia Rusković Radonić, ravnateljica Muzeja i galerija Konavala – navode iz Muzeja.

Pročitajte još

NA DANAŠNJI DAN 1576. Umro Mavro Vetranović

Dulist

NA DANAŠNJI DAN 1942. Umro utemeljitelj hrvatske dijalektologije, Dubrovčanin Milan Rešetar

Dulist

NA DANAŠNJI DAN 1901. Bukovčeve slike postavljene na strop teatra

Dulist