Aktualno

Tko ima ‘jači’ porez na nekretnine, a gdje je niži od dubrovačkog?

apartmani

Gradsko vijeće Grada Dubrovnika ovog je petka odlučilo o visini poreza na nekretnine. Porez na nekretnine u Dubrovniku dosad je iznosio 5 eura po kvadratu, a sada se uvodi zoniranje, pa se visina kreće od 0,60 do 5 eura po kvadratu.

Porez na nekretnine u Hrvatskoj varira ovisno o gradu, odnosno jedinice lokalne samouprave donose ih same, a ukoliko ih ne donesu Ministarstvo financija propisuje visinu svakog poreza.

porez na nekretnine

Kada je riječ o drugim gradovima Varaždin i Zagreb neće donositi vlastitu odluku o visini poreza na nekretnine, pa će porez iznositi 60 centi po kvadratu, kako je propisano Zakonom. Gradonačelnik Zagreba, Tomislav Tomašević,  kazao je da neće biti promjena u visini paušalnog poreza za najam, koji iznosi 200 eura po krevetu, dok u Varaždinu iznosi 150 eura po krevetu.

Grad Umag prednjači kada je riječ o porezu na nekretnine koji iznosi 8 eura po kvadratu, dok će paušalni porez za najam smještajnih jedinica biti 100 eura po krevetu. U drugim gradovima Istre, točnije u Puli neće doći do promjena. Porez na nekretnine iznosi 5 eura po kvadratu, dok je iznos paušala 100 eura.

Najniži porez u zemlji biti će u Osijeku, samo 60 centi po kvadratu, dok će paušalni porez rasti u skladu s turističkom razvijenosti. Za smještajnu jedinicu u Osijeku porez će iznositi 50 eura, dok će u manjim naseljima porez biti niži, 30 eura.

Porez na nekretnine u Makarskoj iznosi 5 eura po kvadratu, a u Splitu se neće mijenjati pa će porez za nekretnine biti 2 eura. Kada je riječ o paušalnom porezu Split ga je minimalno korigirao te će on iznositi 100 eura po krevetu.

Pročitajte još

MISA VEČERE GOSPODNJE Biskup Glasnović oprao noge dvanaestorici vjernika

Dulist

Očekujte pojačan promet na cestama i graničnim prijelazima

Dulist

Đani Bodlović: Svijet se sprema za promet konvertoplana, a mi još nismo niti helidrome savladali!

Andrea Falkoni Račić