Iako su novinari ti koji informiraju društvu i trude se da o svim važnim događajima točno i pravovremeno obavijeste svoje čitatelje, često su na meti raznoraznih kritika i negativnih komentara. Na današnji dan, 3. svibnja obilježava se sloboda medija.
Cilj obilježavanja je promicanje načela slobode medija, ukazivanje na važnost zaštite medijskih sloboda, borba protiv svih oblika utjecaja na medije kao i sjećanje na medijske djelatnike koji su izgubili život obavljajući svoj posao – što još u jednu ruku govori o njihovoj želji i pod ‘cijenu života’ da informiraju javnost i prenesu priče. Osim toga, ovaj dan je i podsjetnik na mnoge medijske neslobode, zatvaranja novinara te ostale nedemokratske postupke prema medijima i medijskim djelatnicima u pojedinim dijelovima svijeta, piše Hrvatsko novinarsko društvo.
Svjetski dan slobode medija obilježava se od 1993. godine na temelju odluke Opće skupštine Ujedinjenih naroda iz iste godine, a na preporuku Opće skupštine UNESCO-a iz 1991. godine. Kao dan obilježavanja odabrana je godišnjica usvajanja Windhoeške deklaracije o promicanju nezavisnog i pluralističkog afričkog novinarstva iz 1991. godine koju su usvojili afrički novinari u gradu Windhoeku u Namibiji. Opća skupština Ujedinjenih naroda 1993. godine proglasila je 3. svibnja Svjetskim danom slobode medija.
U svakodnevnom radu novinari su mete napada i prijetnji, što često uključuje i prijetnje smrću, a nerijetke su i pogrdne riječi, raznorazni nadimci a po gradovima se često mogu vidjeti i razni grafiti namijenjeni upravo izrugivanju ove profesije, bez koje bi javnost bila potpuno neiformirana te bi do informacija i novih vijesti dolazili tek nakon nekoliko dana ili čak tjedana, kako je i bilo u prošlosti prije nastanka modernih medija. Osim toga, često su izloženi cenzuri i pritiscima od strane različitih političkih i korporativnih interesa, neutemeljenim SLAPP tužbama. I upravo zato borba za slobodu medija postaje još važnija, ali i zahtjevnija.