Prosječna osoba na radnom mjestu provede trećinu dana. Dakle suvišno je uopće isticati koliko je bitno da se na poslu osjećamo prihvaćeno, poštovano, dobro. Međutim realnost govori drugačije. Naime, možda niste ni znali, u našoj zemlji postoji Udruga za edukaciju žrtava mobbinga iz koje ističu kako golemi broj ljudi ne zna ni prepoznati mobbing kad im se događa. Iz ove udruge upućuju kritiku vladajućima jer „Vlada u Zakon o radu još nije unijela niti slovo o mobbingu na radnom mjestu i kome se obratiti“. A mobbing podrazumijeva svaki vid šikaniranja, maltretiranja, vrijeđanja i uznemiravanja na radnom mjestu. I, ističu u ovoj udruzi, kod nas je vrlo čest.
Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu obilježava se svake godine 28. travnja. Kad se spomene sigurnost i zaštita na radu mnogi, pogrešno, smatraju da se to odnosi samo na fizičku sigurnost i zaštitu od povreda dijelova tijela, odnosno direktnog oštećenja fizičkog zdravlja. Međutim, ovaj termin, pa i ovaj dan, treba sagledati u širem kontekstu. Posebice jer veliki broj zaposlenika biva žrtvama mobbinga, od strane nadređenih ili pak kolega, što nesumnjivo ugrožava njihovu sigurnost, a nisu adekvatno zaštićeni. Upravo na taj segment i treba staviti naglasak jer zakonima je adekvatno regulirana zaštita od fizičkih povreda, ali nije od onih psihičkih koje se, u konačnici, odražavaju i na fizičko zdravlje.
Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije radno mjesto je “mjesto je na kojem svi zajedno rade na postizanju dogovorene vizije za zdravlje i dobrobit zaposlenika i zajednice. Ono omogućuje zaposlenicima fizičke, psihološke, socijalne i organizacijske uvjete koji štite i promiču zdravlje i sigurnost. Omogućuje zaposlenicima da povećaju kontrolu nad vlastitim zdravljem i poboljšaju ga te postanu energičniji, pozitivniji i zadovoljniji”.
I ovom se definicijom treba istinski, u praksi, voditi kako ona ne bi bila samo ‘mrtvo slovo na papiru’.
Prethodna vijest