Postoji i to – međunarodni dan pčela! I to samo govori o važnosti koju ove životinje imaju u prirodi, a da toga vjerojatno nismo u potpunosti ni svjesni. Svjetski dan pčela obilježava se svake godine 20. svibnja kako bi se podigla svijest o važnosti pčela kao oprašivača, prijetnjama s kojima se suočavaju i njihovom doprinosu održivom razvoju.
Oprašivanje je temelj opstanka ekosustava
Pčele su među najvrijednijim stvorenjima na planeti i koriste svakodnevno ljudima, biljkama i okolišu. Prenose pelud s jednog cvijeta na drugi te na taj način proizvode obilje voća, orašastih plodova i sjemenki, ali i utječu na veću raznolikost i bolju kvalitetu, doprinoseći sigurnosti hrane i prehrani. Čak 70 posto svjetskih usjeva ovisi o njima.
Pčele ‘plešu’ da bi komunicirale
Kada pčela pronađe dobar izvor nektara, vraća se u košnicu i izvodi tzv. waggle dance, poseban ples kojim drugim pčelama pokazuje smjer i udaljenost cvijeća u odnosu na sunce.
Jedna pčela proizvede tek oko 1/12 žličice meda u životu
Za samo jednu žčićicu meda potrebno je stotine pčela i tisuće posjeta cvjetovima i baš je iz tog razloga pravi, prirodni med jako dragocjen.
Pčele prepoznaju ljudska lica
Istraživanja su pokazala da pčele mogu razlikovati i pamtiti ljudska lica pomoću sličnog mehanizma koji koristi i čovjek – slažući dijelove lica u cjelinu.
Samo je jedna kraljica u košnici
Kraljica pčela jedina je plodna ženka u košnici. Može položiti do 2.000 jaja dnevno, a njezin miris (feromoni) drži cijelu zajednicu pod kontrolom.