Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Dubrovačko-neretvanske županije u suradnji s Gradom Dubrovnikom, Hrvatskim planinarskim društvom Sniježnica i Šumarskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu povodom obilježavanja Svjetskog dana staništa organizirala je informativno-edukativni i stručni program s ciljem poticanja i promicanja zaštite prirode na području naše županije.
Informativno-edukativni i stručni program obuhvatio je rezistografiju i tomografiju „Platane na Brsaljama u Dubrovniku – spomenik parkovne arhitekture“, informiranje građana o zaštiti prirode te demonstraciju istraživanja stabala – edukaciju i radionice za djecu „Mala škola zaštite prirode“.
Procjenu zdravstvenog stanja platane obavili su znanstvenici sa Šumarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu koristeći metode iz područja arborikulture i fitopatologije. Članovi HPD Sniježnica obavili su sigurno sidrenje platane kako bi se primjenom speleoloških tehnika penjanja i spuštanja po užetu mogla obaviti rezistografija u višim dijelovima krošnje platane.
Na osnovu terenskih podataka izraditi će se elaborat procjene zdravstvenog stanja platane, kojim će se propisati budući potrebni zahvati njege i sanacije platane.
Putem informativnog pulta građani su se mogli informirati o zaštiti prirode i aktivnostima koje se provode na području Grada i DNŽ kao i važnosti i značaju prirode te razlozima njenoga očuvanja. Tom prilikom zainteresiranim građanima dijelio se promotivni materijal.
Svjetski dan staništa službeno je proglašen 1985. godine od strane UN-a, a njegovim obilježavanjem želi se povećati svijest lokalnog stanovništva o važnosti očuvanja zelenih urbanih površina te skrenuti pozornost na očuvanje staništa i bioraznolikosti.