AktualnoKoronavirus u Hrvatskoj

Sveučilište u Dubrovniku i CARNET osnovali Centar za afektivno računarstvo

sveciliste web1

Rektor Sveučilišta u Dubrovniku, prof. dr. sc. Nebojša Stojčić i ravnatelj CARNET-a, Hrvoje Puljiz potpisali su sporazum kojim se osniva Centar za afektivno računarstvo posvećen istraživanju i razvoju umjetne inteligencije i afektivnog računarstva, s posebnim naglaskom na primjene u obrazovanju. Uz razvoj novih algoritama tehnika umjetne inteligencije, naglasak rada Centra bit će stavljen na proučavanje kako se navedene tehnologije mogu najbolje primijeniti u obrazovnom okruženju.

Kroz sastavnice Sveučilišta, prvenstveno Ekonomski fakultet i Fakultet elektrotehnike i primijenjenog računarstva, Centar će pružati različite vrste edukacije o afektivnom računarstvu, kao i stručnu obuku za odgojno obrazovne radnike u školama te nastavnike i suradnike na visokih učilištima.

Centar će ujedno podržavati razvoj startupova, u prvome redu studentskih, orijentiranih na primjenu afektivnog računarstva u području obrazovanja kroz pružanje tehničke i tehnološke podrške, pomoć u pribavljanju financiranja, pristup mreži mentora i potencijalnih partnera, pružanjem uvjeta za laboratorijsko testiranje te omogućavanje testiranja u praksi, kao i pružanje prostora za rad.

sveuciliste web

– Osnivanjem Centra za afektivno računarstvo Sveučilište u Dubrovniku potvrđuje svoju poziciju predvodnika u istraživanju interakcije između čovjeka i tehnologije. Ovaj Centar otvara vrata novim mogućnostima u znanosti, industriji i visokom obrazovanju, a kroz suradnju s CARNET-om osigurat ćemo da se napredne tehnologije ne samo razvijaju, već i primjenjuju u obrazovnom i poslovnom sektoru diljem Hrvatske – istaknuo je rektor Sveučilišta u Dubrovniku, prof. dr. sc. Nebojša Stojčić.

Ravnatelj CARNETA, Hrvoje Puljiz je naglasio značaj ove suradnje:
– CARNET je kao ustanova u sustavu Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, predvodnik u istraživanju novih tehnologija i njihovom uvođenju u obrazovni sustav. Trenutačno smo kroz projekt e-Sveučilišta usmjereni na digitalnu transformaciju sustava visokog obrazovanja poboljšanjem digitalne nastavne infrastrukture, uvođenjem digitalnih nastavnih alata te osnaživanjem digitalnih kompetencija nastavnika za poučavanje u digitalnom okruženju. Nadamo se kako ćemo biti jedan jaki vjetar u leđa svim dosadašnjim aktivnostima Sveučilišta, pogotovo u ovom području.

Kao dio sporazuma, Sveučilište u Dubrovniku i CARNET uspostavit će edukacijski i pokazni laboratorij za afektivno računarstvo, koji će biti dostupan i drugim visokim učilištima u Hrvatskoj. Cilj je omogućiti institucijama i istraživačima pristup naprednim tehnologijama te potaknuti suradnju u razvoju inovativnih rješenja temeljenih na analizi emocija i bihevioralnih podataka.

Novi centar temelji se na već uspješnom radu poslovno-istraživačkog centra Axon, koji djeluje unutar Sveučilišta u Dubrovniku i predstavlja najsuvremeniji laboratorij za neuromarketing u Hrvatskoj i široj regiji. Axon je za svoj rad u području afektivnog računarstva i primjene bihevioralnih znanosti već nagrađivan na međunarodnoj razini, čime se Sveučilište u Dubrovniku svrstalo među vodeće institucije u ovom području. Osnivanjem Centra za afektivno računarstvo, Sveučilište dodatno jača svoju ulogu u istraživanju i primjeni tehnologija prepoznavanja i analize emocija u poslovanju, obrazovanju i digitalnim sustavima.

Prof. dr. sc. Ivana Pavlić, istraživačica u centru Axon, pojasnila je kako afektivno računarstvo omogućuje razumijevanje i analizu ljudskih emocija putem digitalnih sustava, a njegov potencijal u poslovanju, obrazovanju i komunikaciji tek počinjemo otkrivati:

– Kroz ovaj centar, ne samo da ćemo dodatno razviti istraživanja na Sveučilištu u Dubrovniku, već ćemo i drugim institucijama u Hrvatskoj omogućiti pristup najnovijim tehnologijama te ih educirati o njihovoj primjeni u praksi. Axon je već ostvario značajne međunarodne uspjehe u ovom području, a osnivanjem Centra otvaramo još veće mogućnosti za inovacije i suradnju.

Izv. prof. dr. sc. Barbara Puh iz centra Axon istaknula je kako osnivanje Centra za afektivno računarstvo otvara brojne prilike za interdisciplinarne projekte i suradnje na nacionalnoj i međunarodnoj razini: – Razvoj afektivnog računarstva u kombinaciji s bihevioralnim znanostima omogućuje nam dublje razumijevanje interakcije između ljudi i digitalnih sustava. Ovaj Centar bit će platforma za povezivanje istraživača, studenata i industrijskih partnera u kreiranju inovativnih rješenja koja imaju stvarni utjecaj. Veselimo se doprinosu razvoju ovog uzbudljivog područja i jačanju pozicije Sveučilišta u Dubrovniku kao centra izvrsnosti.

Osnivanjem ovog centra Sveučilište u Dubrovniku dodatno učvršćuje svoju poziciju lidera u području digitalnih tehnologija i inovacija te nastavlja doprinositi razvoju suvremenog obrazovanja i znanosti.

sveuciliste web2

Pročitajte još

VIKTORIJA KNEŽEVIĆ Cesta Tamarić koštat će nas dodatnih 650 tisuća eura

Dulist

13. OFEL KONFERENCIJA Kako umjetna inteligencija redefinira korporativni nadzor

Dulist

Sutra policija pojačano nadzire brzinu!

Dulist