Nakon što je Hrvatska zabranila uvoz mesa i mlijeka iz Mađarske i Slovačke zbog pojave bolesti slinavke i šapa kod stočara, potrošači strahuju od mogućeg poskupljenja tih proizvoda.
Do jučer su proizvodi iz Mađarske i Slovačke redovito dolazili na hrvatske farme, stolove i police, no ta praksa je privremeno obustavljena. Strah od zaraze i izostanka uvoza mogao bi dovesti do povećanja cijena mesa, mesnih prerađevina i mlijeka.
Mesar Stjepan Munić za RTL Danas rekao je kako je situacija još uvijek nezivjesna.
– Mogli bi ovi naši dobavljači dignuti cijene, ali još uvijek ne znamo ništa šta će se dogoditi i kako će se situacija razvijati dalje – objasnio je Munić.
Situacija u sektoru stočarstva nije dobra, jer hrvatske farme nisu samodostatne. Zabrana uvoza mesa i mlijeka iz Mađarske i Slovačke mogla bi imati ozbiljne posljedice, osobito za sektor govedarstva i tov junadi. Stočari strahuju da će posljedice biti dugoročne i teško će nadoknaditi gubitak tih uvoznih količina.
– S obzirom na to da Hrvatska nema dovoljno niti junadi za tov ni teladi, a nema ni dovoljno mlijeka. Lani smo uvezli za tov 200 tisuća grla, od čega je jedna trećina iz Mađarske. To je teško nadoknaditi i tu će sigurno biti značajnih poremećaja u tovnom ciklusu – rekao je direktor Croatiastočara Branko Bobetić.
Prvo na udaru cijene mlijeka?
Prema podacima Hrvatske gospodarske komore lani smo iz Mađarske i Slovačke uvezli životinja, mesa, mesnih prerađevina i mlijeka u vrijednosti od gotovo 200 milijuna eura, što je 20 posto uvoza ovih proizvoda.
– Mi smo dosta ugroženi time što smo uvozno ovisni prvenstveno u proizvodnji mlijeka, mi preko 50 posto potreba za mlijekom imamo iz uvoza, od toga je 50 posto uvoza iz Mađarske. Tako da će u dijelu prerađivačke i mliječne industrije sigurno biti napora da se osiguraju sirovine s drugih tržišta – rekla je Zvjezdana Blažić, konzultantica za prehrambenu industriju.
Hoće li doći do ovih problema i poskupljenja i u kojoj mjeri ovisi koliko dugo će trajati zabrana uvoza, piše RTL Danas.