Hrvatska

ŠTO ĆE SE DOGODITI S NEVAŽEĆIM KUNAMA Hrvatska narodna banka pronašla rješenje

KUNE NOVAC06

Ako ste se pitali što će se dogoditi sa starim nevažećim novčanicama, odnosno kunama, Hrvatska narodna banka pronašla je rješenje – pretvorit će ih u brikete, prenosi Dnevnik.hr.

Briketi su komprimirani blokovi koji se prave od određenog materijala, u ovom slučaju od izrezanih nevažećih novčanica, a se kao gorivo za grijanje ili industrijske procese.

Hrvatska narodna banka prikupila je oko 470 milijuna komada novčanica, a sada traži tvrtku koja će ih reciklirati, odnosno pretvoriti ili u papir ili energiju.

Sve stare kune pretvaraju u tisuće komadića. Pola milijuna nevažećih novčanica u HNB-u reže se svaki dan, a od tako izrezanih nastaju briketi. U jedan od njih stane 1000 novčanica – potpuno neprepoznatljivih.

Građani na prvu nisu mogli prepoznati o čemu se radi.

– Što je to, nešto reciklirano? Jesu možda markice ili možda kune? Ajme, 200 tisuća kuna, vrijedi li to sada? -zapitao se Petar.

– Uništenih 200 tisuća kuna. Volio bih da sam ih imao pa da sam ih mogao promijeniti u eure – rekao je Josip.

– Ja imam još kune pa ih idem promijeniti. Dobro je da se iskoriste za nešto – zaključio je Željko.

Pokrenut je i javni natječaj kojim se traži tvrtka koje će sve te brikete reciklirati.

– HNB time traži dva ekološka najprihvatljivija načina zbrinjavanja, a to je recikliranje, što znači da bi se proizvodio novi papir, ili oporaba, spaljivanje, a oporaba znači da bi se dobila neka korisna tvar, a to je u ovom slučaju toplinska energija – rekao je izvršni direktor Sektora za gotov novac u HNB-u Tihomir Mavriček.

Posao je to vrijedan oko 120 tisuća eura jer treba reciklirati 470 tona novčanica.

Sa sjetom su se pojedini prisjetili vremena kada su kune još vrijedile.

– Žao mi je, što ja znam. OK, prešli smo na euro i trebamo to prihvatiti, ali sigurno znači Hrvatima – rekao je Petar.

– Kune su bile prelijepe, stvarno prelijepe novčanice. Puno su ljepše od eura. Najljepša mi je bila ona od 1000 kuna – Ante Starčević, Trg bana Jelačića i ljubičaste boje – izjavio je Ivan.

Za razliku od starih novčanica koje se režu, kovanice se čuvaju ovdje u vojnom hangaru. Građani mogu vraćati kovanice do kraja 2025., kada će sve biti prodane u sekundarnu sirovinu.Zato će se novčanice uvijek moći vratiti u HNB, a svih 470 milijuna dosad skupljenih reciklirat će se u sljedeće tri godine.

 

 

 

Pročitajte još

Hrvatski državljani uskoro bez vize za Kinu

Dulist

PROBLEMI SE NASTAVLJAJU Što činiti ako vam pošiljka kasni ili se izgubila?!

Dulist

CRNI PETAK Blagdan kupovine ili iluzija popusta?

Dulist.hr