Reakreditacija Sveučilišta u Dubrovniku, koja se inače na svim sveučilištima i fakultetima mora provoditi svakih pet godina, pokazala je da posebno ‘štekaju’ u dva od pet ocjenjivanih područja pa im je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih dalo tri godine da poprave svoj rad. Ako to ne učine, piše srednja.hr, upitna im je dopusnica za rad.
Podsjetimo, Povjerenstvo Agencije za znanost i visoko obrazovanje je u sklopu reakreditacije na Sveučilištu u Dubrovniku boravilo u studenom prošle godine.
Srednja.hr nadalje donosi kako je stručno povjerenstvo tijekom reakreditacije kao najveće nedostatke iznijelo stalan pad broja upisanih studenata, kao i visoke stope odustajanja od nekih studija i mali broj nastavnika zaposlenih u punom radnom vremenu na nekim odjelima. Također, navelo je da interni sustav osiguravanja kvalitete nije na zadovoljavajućoj razini te da postoje neusklađenosti u ishodima učenja i raspodjeli ECTS bodova.
– Akreditacijski savjet je, na temelju cjelokupne dokumentacije, utvrdio da je oslabljena kvaliteta izvođenja studijskih programa na vrednovanom visokom učilištu. U slučaju kad je bilo koja tema ocijenjena minimalno razinom kvalitete te u slučaju kad je jedan ili više ključnih standarda ocijenjen ocjenom minimalna razina kvalitete ili niže, ishod postupka može biti izdavanje pisma očekivanja – stoji u akreditacijskoj preporuci Agencije za znanost i visoko obrazovanje.
Tijekom reakreditacije ocjenjuje se pet tema. Ocjene su nezadovoljavajuća razina kvalitete, minimalna razina kvalitete, zadovoljavajuća razina kvalitete i visoka razina kvalitete. Sveučilište u Dubrovniku u dva je područja dobila minimalnu razinu kvalitete te na njima mora posebno poraditi. To su teme studijski programi te interno osiguravanje kvalitete i društvena uloga visokog učilišta. Zadovoljavajuću razinu kvalitete dobili su na temama nastavni proces i podrška studentima te nastavnički i institucijski kapaciteti, dok su najvišu ocjenu dobili na području znanstvene djelatnosti, ističe se u tekstu na portalu srednja.hr.
U akreditacijskoj preporuci stoji da je minimalna ocjena u području internog osiguranja kvalitete i društvene uloge visokog učilišta dobivena zbog neusklađenosti strateških dokumenata koje nisu usmjerene prema zajedničkoj misiji i viziji Sveučilišta. Naglasili su i da bi izjava o misiji i viziji Sveučilišta trebala postojati u samo jednoj verziji. Zamjera im se i što za mnoge aktivnosti imaju rok provedbe ‘kontinuirano’ što nije preporučljiv način za raspored zadataka i aktivnosti u svim slučajevima, tvrde.
Što je još navedeno u akreditacijskoj preporuci, možete pročitati ovdje, a svakako treba naglasiti kako Sveučilište u roku od šest mjeseci mora donijeti akcijski plan u cilju uklanjanja nedostatka, a o provedbi tog plana mora izvještavati Agenciju za znanost i visoko obrazovanje svake godine.
Prethodna vijest