Stanovnici Zatona već duže vremena imaju problem s vodom koja je zagađena i neugodnog mirisa te su im onemogućene svakodnevne životne potrebe. Poput pića, obavljanja osobne higijene, pranja odjeće. Jedna građanka je kroz šalu rekla kako čak ni cvijeće ne želi zalijevati s tom vodom. Analize su pokazale kako je potencijalni izvor zaraze uljara iz Orašca, no građani s takvim komuniciranjem nisu zadovoljni.
Odlučili su organizirati tiskovnu konferenciju ispred Gradske vijećnice gdje su se u ime stanovnika medijima obratile Marijela Marković i Katija Marinović.
Prosvjed odbijen
– Jučer smo pristupili policijskoj upravi za organiziranje prosvjeda. Dobili smo odbijenicu s objašnjenjem da u roku od 48 sati nismo prijavili prosvjed, ali to nije istina. Ne znam iz kojeg razloga nam nisu odobrili prosvjed, ipak je ovo pitanje životnih standarda. Nadam se da nećemo na ovome stati i da ćemo dobiti čistu i pitku vodu – objasnila je organizatorica prosvjeda Katija Marinović.
Marijela Marković, inače poznata kao koordinatorica stranke ‘Srđ je grad’, istaknula je kako danas nastupa isključivo kao stanovnica Zatona i u ime svih građana koji su se suočili s ovim problemom.
– Po pravilima stoji da mini prosvjed treba najaviti 5 dana prije. Ukoliko su neke izvanredne okolnosti rok je 48 sati, što smo mi i napravili, odnosno u ponedjeljak ujutro. Međutim rekli su nam kako ovo ipak nije dovoljno izvanredna situacija. Pričekala sam pressicu gradonačelnika, gospara Lakića i gospara Matušića, da vidim hoće li biti neki bolji, konkretni odgovori na naša pitanja, no kako se to nije dogodilo odlučili smo se na ovaj potez – rekla je Marković.
Nedostatak komunikacije
Nadalje se dotaknula pitanja koja ih zanimaju, a na koja ne dobivaju odgovore. Manjak komunikacije je ističe jedan od glavnih problema u ovoj situaciji. Izdvojila je izjavu gradonačelnika Mata Frankovića koji je rekao da je najvažnije bilo utvrditi potencijalni izvor zaraze. Rekla je kako ih zanima kada će biti otkriveno je ona stvarni izvori i kada će to biti objavljeno.
– Nas kao građane ne zanima kaznena odgovornost, hoće li vlasnik platiti kaznu, hoće li mu uljara biti zatvorena. Zanima nas što se onda dalje događa. Ako se utvrdi da to jest izvor zaraze, što se događa s tim, gdje se nose te komine, kako se to sanira i tko to sanira i koliko vremena treba proći. Prošlo je mjesec dana i mi tek znamo potencijalni izvor zaraze. Koliko će još mjeseci proći dok se ne otkrije stvarni izvor i dok se to sanira. Ako su podvodne vode zagađene onda ih treba pročistiti, na koji način se to događa i što je u međuvremenu s našom vodom. Danas je lijep dana, za dva, tri dana će pasti kiša i što je onda dalje? Gradonačelnik i svi nadležni su rekli da nitko ne može garantirati da se ovo neće ponoviti, ne samo da nam ne mogu garantirati nego će se sigurno ponoviti i to s prvom slijedećom kišom. Što je nama za činiti?! Zapravo, stajati, gledati i njuškati vodu, je li ona ima neugodan miris ili ne. To su važna pitanja – ističe Marković.
Sumnja na druge zagađivače
Upitala se što će se dogoditi i ako se nakon nekoliko mjeseci dogodi da ovo nije stvarni izvor zaraze ili jedini. Istaknula je kako su uljara nalazi u Orašcu, a izvor je u Zatonu, ali kako se radi o krškom terenu potvrdila je mogućnost da je došlo do zagađenja podvodnih voda. No, građani sumnjaju na neke druge zagađivače.
– Postoje neke sumnje da postoje izvori zaraze koji se nalaze točno na zračnoj liniji izvora. Tu su neki nelegalni deponiji otpada koji se nalaze na toj zračnoj liniji – nije željela dalje detaljno pričati o tome Marković.
Naglasila je kako zahtijevaju da se javno objavljuju rezultati analize vode. Smatra kako su opisi na stranicama Vodovoda ‘voda smrdi’ ili ‘ne smrdi’ sramotni.
– Mi stvarno želimo vjerovati da je voda ispravna, ne mislimo da nas netko želi stvarno lagati, ali u čemu je onda problem da se ti rezultati javno ne objave i ne objavljuju svaki dan. Ja sam razgovarala jučer s liječnicima iz Zadra, kojima se ista situacija dogodila. Oni su mi rekli što konkretno da pitam. Kad se utvrdilo da je razina fenola nedopuštena, da je ugrožavajuće za ljudsko zdravlje, postoji li datum, laboratorij koji je to izmjerio? Zahtijevamo da se sve to objavi i vidi. Utvrđuje li se razina fenola svaki dan, kad je zadnji put utvrđeno da je razina fenola zadovoljavajuća za ljudsko zdravlje i koja je to razina? – upitala je Marković.
Brojna su pitanja, malo je odgovora
Još je jednom istaknula važnost dobre komunikacije, ali i nelogičnosti kada je u pitanju analiza vode.
– Gospodin Matušić je jučer na pressici rekao nekoliko puta kako je voda sada za piće. No, prije toga je rekao kako je za analizu vode potrebno nekoliko dana. Ako je analiza od ponedjeljka ujutro, onda je potrebno nekoliko sati. Ako su ‘pak rezultati od srijede ili četvrtka tu nešto nije u redu, jer je tada bila katastrofalna. Ako su to rezultati analize od ponedjeljka ili nedjelje, tjedan dana prije, kada je voda bila u redu, onda su podaci jednostavno lažirani. Ako je zaista potrebno samo nekoliko sati, zašto se te onda ne radi na dnevnoj razini. Treba postojati dobra komunikacija s građanima, ali to ovdje ne postoji. To bi bio neki minimum kojeg zahtijevamo – izjavila je Marković.
Građani se pitaju i zašto su se rezervoari u Orašcu zatvorili te se njihove rezervoare upumpavala voda s Omble, dok se to u Zatonu nije napravilo.
– Imamo pitanje vezano i za aglomeraciju, koje se smatra jedinim rješenjem. Taj projekt je započeo 2020. i cijevima infrastruktura je došla negdje do Štikovice, Vrbice, no 2021. tu je i stalo. Cijevi su došle do Štikovice i nitko to više ne spominje. Zaustavili su se radovi i prošle su 3 godine, ostala su još neka 3 kilometra. Međutim, gradonačelnik Franković govori kako će se to riješiti u iduću godinu ipo ili dvije. Zašto se to ne može riješiti u mjesec ili dva? Naše ključno pitanje je što se u međuvremenu događa s nama i našom vodom – rekla je Marijela Marković na press konferenciji.
Deponij kao glavni krivac u priči?
Na pitanje novinarke na što sumnjaju kao dodatni izvor. Organizatorica prosvjeda, rekla je kako smatra da je to deponij koji su nedavno otkrili. Točno poviše Zatona neke zračne linije 200 metara. Deponij se nalazi negdje između 7 i 10 tisuća kvadrata.
– Načuli smo da je to otpad od TUP-a, ali to bi trebalo istražiti. Na privatnom je vlasništvu, čovjeka koji je iz Osojnika. Ipak, uljara je na razini ispod izvorišta. Mi građani sumnjamo na taj deponij – otkrila je Katija Marinović.
Na pitanje novinarke smatraju li da se nešto lažira, Marković je odgovorila kako ne želi vjerovati da se nešto skriva, ali da joj nije jasno zašto se onda ti podaci ne objavljuju svakodnevno.
Jedan građanin Zatona kao dokaz donio je i majicu koja je oprana u toj vodi kako bi pokazao o kakvom je neugodnom mirisu riječ.