Neću odustati od kandidature – poručila je ovog petka na konferenciji za medije Anita Bonačić Obradović, kandidatkinja za gradonačelnicu koalicije Slobodno. Naime, njen koalicijski partner Srđ je Grad sazvao je konferenciju za medije na temu nekretnine u Palmotićevoj 24 koja već neko vrijeme puni novinske stupce. Srđevci su, kako su sami naglasili, prikupili i proučili cijelu dokumentaciju kako bi mogli argumentirano raskrinkati sve laži izrečene na račun obitelji Bonačić.
-Sasvim je jasno da je zajednički izlazak na predstojeće izbore Srđ je Grad, Možemo i SDP-a u koaliciji Slobodno kao i freške ankete koje smo i mi radili, ali radio ih je i HDZ i koje pokazuju značajnu prednost u odnosu na vladajuće, uzrok zbog kojega HDZ ne spava. Pokrenuo je svu mašineriju u prljavoj kampanji s ciljem našeg diskreditiranja i to neistinama, poluinfomacijama i uplitanjem institucija u političke obračune. To im neće proći. Iz straha zbog gubitka izbora pokazuju svoje pravo lice i dokle su spremni ići, a mi smo još osnaženiji, povezaniji i sigurniji da je vrijeme za promjenu došlo. Danas smo ovdje da argumentima oborimo neistinite tvrdnje koje su iznosili predstavnici Muzeja i gradonačelnik Mato Franković – rekao je Marko Giljača, kandidat za župana koalicije Snaga juga.
Potom se osvrnuo na tri izrečene laži.
-Tvrdnja da nije bilo nacionalizacije na predmetnoj nekretnini je laž. Istražili smo i otkrili odluku o nacionalizaciji dijela ove nekretnine. Drugo, podmetanja o sumnjivom dobivanju rješenja o ugostiteljskim uslugama u domaćinstvu, odnosno rješenja o afitavanju je također laž. Nema ništa sumnjivo kad je rađeno prema zakonu iz 2006. koji predviđa da je pravomoćna sudska odluka mjerodavna kao pravo za dobivanje tog rješenja. Prozivanje o skrivanju nekretnine o imovinskoj kartici Tatjane Šimac Bonačić je također još jedna laž. Tatjana Šimac Bonačić više nije javna osoba, međutim pokazala nam je ovjerenu imovinsku karticu iz 2015., 2016. i 2018. i u svakoj od njih se navodi nekretnina u Palmotićevoj 24 kao vanknjižno vlasništvo njenog supruga – istaknuo je Giljača te dodao kako ove tri neistine sasvim jasno diskreditiraju izjave koje su se na ovu temu mogle čuti, a prvenstveno gradonačelnika kojemu je za cilj bilo pokretanje javnog linča njihove kandidatkinje za gradonačelnicu.
-Pri tom je u ovoj prljavoj političkoj igri iskoristio i upleo javne institucije: Gradsko vijeće, Dubrovačke muzeje i policiju. Ovo zadnje objavljivanjem zaštićenih podataka o adresi prebivališta koje se nalaze u registru MUP-a. Očekujemo da pravna država reagira i djeluje te da DORH i unutarnja kontrola sami pokrenu istražne radnje tko je zlouporabio ovlasti te dostavio i plasirao te podatke. Dokle su spremni ići iz straha za gubitak pozicije najbolje svjedoči i javno prozivanje i bacanje ljage i sumnje na rad odvjetnika i sudaca koji nisu živi već desetak godina. I to je zastrašujuće. To pokazuje kako je Mato Franković zapravo nedostojan biti gradonačelnik grada Dubrovnika kad je spreman sve to reći iz straha za svoju fotelju. Jer i njemu je jasno da u anketama gubi izbore, ali što je još gore, ovakvim potezima i prozivkama pokojnika gubi kao čovjek – zaključio je Giljača.
Više detalja iznio je srđevac Nikša Selmani.
-U toj nekretnini u Palmotićevoj 24 već u kontinuitetu 70 godina živi obitelj Bonačić i ona je tamo temeljem sasvim legalnih i legitimnih oluka Općine Dubrovnik od 50-ih godina, potom odluke iz početka 1990-ih i temeljem pravomoćne sudske presude iz 1998. godine na osnovu koje je gospar Žarko Bonačić i kupio nekretninu. Oni su vlasnici te nekretnine, u ovom trenutku vanknjižni, međutim 2023. godine pokrenut je pojedinačni ispravni postupak kojim traže da se temeljem onoga što su kupili i upišu na tu nekretninu – objasnio je Selmani te dodao kako je zastrašujuće da se ovaj čitav postupak pravne naravi politizira.
Bilo je jako puno govora oko toga kako je moguće da su Bonačići uspjeli dobiti pravo na otkup stana jer zgrada nije bila nacionalizirana. Taj podatak je netočan. Ovdje imam rješenje iz 1959. godine o nacionalizaciji dijela nekretnine. Bile su dvije nacionalizacije na dva idealna dijela. Međutim na trećem dijelu koji je sporan i na koje pravo polažu Dubrovački muzeji, se radi o ostavini 1948. godine i temeljem te oporuke jedan dio nekretnine je doista bio dodijeljen Muzejima Rupe. Međutim, s obzirom na duh onoga vremena, ta je čestica 1956. već postala dijelom društvene imovine, odnosno postala je općenarodna imovina što znači da za taj dio čestice uopće nije bila potrebna nacionalizacija. Čitava zgrada je zapravo bila u društvenom vlasništvu. U konačnici dokaz tome da se tamo kontinuirano živi je taj da je odmah nakon, 1959. godine čitava zgrada bila namijenjena dodjeli stanova i ljudi su dobivali legalno stanarska prava – dodao je Selmani te krenuo potom na dozvolu za iznajmljivanje. Poručio je HDZ-u da je samo trebalo pogledati pravnu legislativu iz 2006. godine, budući da je u Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti apsolutno i vrlo jasno navedeno da je bio dovoljan dokaz da postoji pravo korištenja poslovnog prostora ili objekta, a to Bonačići imaju jer su otkupili kuću 1998. godine.
-Ta stvar je čista. Imaju legitimno, legalno i transparentno pravo na korištenje kuće u namjenu iznajmljivanja – zaključio je uz napomenu kako Anita Bonačić Obradović niti nema vlasnički odnos s tom nekretninom.
Potom se o svemu očitovala i sama Bonačić Obradović.
-Koliko god mi je teško osobno što se moja obitelj povlači blatom, u jednu ruku mi je i drago da se ako se to nešto treba lomiti, lomi preko mojih leđa. Ovako se napokon otkrilo pravo lice vladajuće stranke. Ako to treba biti na mojim leđima da dođe do promjene, radije na mojim leđima nego na leđima sljedećih generacija. Ovo je presedan, mislim da bi i sam AP bio ponosan na njega da se koriste gradske institucije, da se vrši pritisak na MUP i izvlače osobni podatci građana – rekla je te pitala je li ovo demokracija ili režim.
-Naši sugrađani su prepoznali ovu hajku, tj. njen cilj i tome idu u prilog i najnovije ankete koje su se provodile baš u tjednu orkestriranih napada koje pokazuju veliki poraz Mata Frankovića i HDZ-a. Prvi put nakon mnogo godina smo doveli HDZ u situaciju da su u panici i očaju i da nam gledaju u leđa – rekla je te i ona, baš kao i Selmani, postavila pitanje zašto se s ovim izašlo upravo u trenutku njene kandidature, a ne ranije budući da je ovdje riječ o dugotrajnom procesu.
-Sad kad ankete i naše i njihove pokazuju da mi pobjeđujemo obitelj Bonačić je postala problem. Tko god živi u Dubrovniku zna da je moja obitelj zaradila sve svojim rukama, radom i trudom te je žalosno slušati neistine i laži od stranke za koju svi znamo koliko ima afera – zaključila je.
Srđevci smatraju kako je za njih ovo kraj ove teme.
Odgovarajući na pitanje novinara zbog čega se obitelj Bonačić nije uspjela uknjižiti na tu nekretninu, Nikša Selmani odgovorio je kako je razlog vrlo jednostavan.
-U trenutku kada je pravomoćnom presudom 1998. godine obitelj dobila mogućnost otkupa nekretnine, oni su to pravo i ispunili. Po redoslijedu pravnih radnji trebalo se upisati i uknjižiti se. Da biste se mogli uknjižiti, bilo je potrebno ishoditi jedan dokument koji opisuje točno o kojem se konkretno dijelu čestice unutar zgrade radi. Taj dokument je obitelj uspjela nabaviti tijekom ovog mandata sadašnje uprave i taj dokument je priložen u pojedinačnom ispravnom postupku i tu je cjelovita dokumentacija – objasnio je Selmani.