AktualnoUrednički izbor

ŠOKANTNA ISPOVIJEST Ubacili su nam drogu u piće s namjerom da nas siluju!

droga za silovanje porporela nocni djir

Tragom informacija da je ubacivanje droge u piće, naročito djevojkama, po određenim gradskim ugostiteljskim objektima, kafićima i noćnim klubovima, sve češća pojava, upustili smo se u istraživanje koje nas je dovelo do dvije mlade djevojke iz Grada koje tvrde da im se nedavno dogodilo upravo to. Doduše ne u Gradu, već na obližnjem otoku.

—Dogodilo se to na Lopudu, na Šunju prije nekih mjesec dana. Prijateljica i ja smo bile cijeli dan na kupanju, pile koktele u beach baru. Bile smo u društvu ne prijatelja, ali poznanika, iz Grada. Negdje oko 1 i po’ u noći smo se počele osjećati najprije čudno. Objema nam se počelo mantrati, baš nas je vrtilo ne znam kako bi drugačije opisala. I samo se pojačavalo. Užasno mi je bilo, užasno! Tresla sam se k’o prut. Strah… Panika… Osjećaš da nisi svoj i pokušavaš se oduprijeti tome, a ne možeš ništa. Prijateljica je čak počela pričati sama sa sobom. Srećom mene je jedan prijatelj koji se našao u blizini, u istom baru, skontao. Vidio je da nije sa mnom nešto u redu pa me odveo i proveo sa mnom sate i sate dok nisam došla sebi. Zvao je hitnu pomoć i primila sam dvije boce infuzije.

Međutim, kako sam ja bila u stanju u kojem sam bila, nisam mogla govoriti niti sam znala što se događa
ni sa mnom ni oko mene. Nisam mu uopće rekla da je samnom bila prijateljica tako da je ona jadna ostala s tim društvom. Ona se ne sjeća ničega. Moja je mama zvala pomorsku policiju da je traže, međutim nisu je pronašli. Javila mi se tek sutra dan u 5 popodne kad se probudila negdje u šumi – u dahu nam je ispričala djevojka koja je, jasno, pristala na razgovor pod uvjetom da bude anoniman (Podatci poznati redakciji).

Što im je točno stavljeno u piće ona ne zna. Ali u jedno je sigurna…
—Motiv je po meni definitivno bio to da nas pokušaju silovati. Srećom nisu uspjeli – rekla nam je, zgrožena naročito sljedećim…

—Prijavila sam policiji koja je bila tamo, na otoku, ali taj lik je rekao da njemu (op.a. jednom od mladića za
kojeg ove djevojke tvrde da su im podmetnuli drogu u piće) policija ne može ništa – kazala je.

c lopud sunj droga za silovanje

Na hitnoj 3 do 5 slučajeva mjesečno!

Provjerili smo kakva je situacija na Objedinjenom hitnom bolničkom prijemu Opće bolnice Dubrovnik, gdje su
nam odmah rekli kako se dolaskom sezone povećava broj osoba koje tvrde da im je netko nešto ubacio u piće.

—Na mjesečnoj bazi to bi bilo 3 do 5 osoba. U većini slučajeva riječ je o ženskim osobama u rasponu od 18 do 34 godine. U 75 posto slučajeva su to strankinje, ostalo naše cure. Na sreću u našoj hitnoj službi rijetko viđamo maloljetne osobe u ovakvim stanjima. Najčešće se osobe sa takvim problemima javljaju u kasnim večernjim ili rano jutarnjim satima. U većini slučajeva rezultat testa kojim provjeravamo prisutnost narkotika u organizmu se pokaže negativan, no test na etanol (alkohol) bude pozitivan. Međutim testovi nerijetko budu
pozitivni i na narkotike. I to: ecstasy, zatim amfetamini, nešto rjeđe kokain te od lijekova benzodiazepini, ili ti ga Normabel – saznali smo od glavnog tehničara ovog odjela Davora Raguža, koji nam otkriva kako u našoj bolnici postoje testovi na 11 specifičnih droga. To su testovi na; Kanabinoide (THC), opijate (OPI), amfetamine (amp), metamfetamin (mAMP), kokain-metabolite (COC), barbiturate (BAR), benzodiazepine (BZO), triciklične antidepresive (TCA), metadon (MDN), fenciklidin (PCP), ecstasy (MDMA).

Bez svijesti, dezorijentirani, lupa srce, ne sjećaju se…

Zanimalo nas je koji su simptomi s kojima dolaze osobe koje tvrde da im je nešto ubačeno u piće, odnosno kojima se testovi pokažu pozitivni na neku od navedenih supstanci.

—Osobe koje zaprimimo sa sumnjom da im je droga ubačena u piće često budu promijenjenog stanja svijesti i dezorijentirane. Također u pojedinaca je prisutna bol u prsima, poremećaj srčanog ritama. Ovisno o
supstanci može doći do tahikardije ili bradikardije u EKG-u. Također, otežano dišu, opće su slabosti, imaju mučninu i povraćaju. Također, često dolazi do motoričkih ispada te nestabilnosti na nogama. Kod pojedinih se iskrivljuje percepcija vida i sluha i mogu se javiti halucinacijske misli, ali najčešće nastupa amnezija za prethodno razdoblje – prepričava Raguž, pojašnjavajući kako vremensko razdoblje djelovanja određene supstance ovisi o vrsti i količini koju je osoba konzumirala. Na primjer kod ecstasyja, kazuje nam glavni
tehničar, najčešći početak djelovanja je kroz 15 do 30 minuta, a učinci mogu trajati i po nekoliko sati, najčešće 3 do 6 sati je vrijeme djelovanja.

Ove pacijente na hitnom bolničkom prijemu obrade stručnjaci i tu se pomoću analize urina i krvi utvrđuje o kojim je supstancama riječ. Potom se, ovisno o liječničkoj procjeni stanja, ili puštaju kući ili se smještaju na psihijatrijski odjel, a u težim slučajevima na jedinicu intenzivnog liječenja.

Policija bez ijedan prijavljenog slučaja. Godinama!

Glavni tehničar Objedinjenog hitnog bolničkog prijema opisao nam je procedure kod ovakvih slučajeva.

—Hitna pomoć po pozivu izlazi na intervencije. Ukoliko je potrebna primjena ‘sile’ za transportirati osobu
do bolnice poziva se policija. Također smo dužni po saznanju da je osoba drogirana mimo svoje volje
obavijestiti policijske službenike, koji potom od pacijenata i njihove pratnje, sukladno propisanoj procedure saznavaju potrebne informacije o samom ne željenom događaju. Kod očitovanja pacijenta da je ubačena droga propisano je tzv. post testiranje. Prema propisanoj proceduri dužni smo prijaviti jedino ako se testiranjem utvrdi prisutnost droge za silovanje. Međutim do sad testiranjem nismo dokazali prisutnost tih supstanci, već samo ostalih gore navedenih. To nemamo obvezu prijaviti, jer mi ne možemo znati je li
osobi zaista droga ubačena u piće ili je zapravo sama konzumirala, a nama tvrdi drugačije – pojasnio nam je Raguž, a potvrdila glasnogovornica PU Dubrovačko-neretvanske Andrijana Biskup.

— Policijska uprava dubrovačkoneretvanska ni tijekom ove turističke sezone, ni tijekom prethodnih turističkih sezona, nije imala niti jedan prijavljeni slučaj ubacivanja droge u pića, niti raspolažemo informacijama o takvoj pojavi na našem području. Osim što takvu prijavu nismo zaprimili od mogućih žrtava, prijavu nismo zaprimili ni od djelatnika medicinskih službi s kojima usko surađujemo – rekla nam je Biskup.

Kad se uzme u obzir sve navedeno; da iz bolnice nemaju obvezu prijaviti ukoliko se nađe droga, osim ona za silovanje, usprkos tvrdnjama zaprimljenog pacijenta; da je jedan od glavnih simptoma amnezija, odnosno da se osoba uopće ne sjeća što se događalo pa onda vjerojatno ni tko joj je ‘podvalio’ i tome svemu pridodamo nepobitnu činjenicu da živimo u društvu u kojem je još uvijek prisutna stigmatizacija žrtava silovanja, a kamoli u kombinaciji s konzumacijom narkotika, neovisno o tome je li bila dobrovoljna ili ne… Podatci iz
policije zapravo ni ne iznenađuju.

Do 3 osobe dnevno na hitnoj zbog droge i alkohola

c hitna003 droga za silovanje

Što se tiče konzumiranja alkohola i narkotika u ljetnim mjesecima broj osoba koje se javljaju s tegobama na hitni bolnički prijem je znatno veći.

—Moramo napomenuti da su kombinacije alkohola i narkotika vrlo opasne te mogu dovesti do stanja kome pa sve do smrtnog ishoda. Minimalno 1 do 3 osobe po danu zaprimimo zbog ovih tegoba. Tijekom vikenda broj je još i veći. Pomoć od strane policije u takvim situacijama nam je od izuzetne važnosti, jer takvi pacijenti su često agresivni i opasni za okolinu, stoga je asistencija policije nužna. Uz strane državljane,
često su to i naši ljudi. Uspoređujući ovu i prošlu sezonu, možemo zaključiti da je konzumacija alkohola i narkotika u blagom porastu – kazao nam je glavni tehničar hitnog prijema.

—Tijekom prošle i ove godine za teška kaznena djela zlouporabe droga kazneno smo prijavili 109 osoba. Tako smo tijekom prošle i ove godine evidentirali 1115 zapljena droga u kojima je zaplijenjeno preko 160 kg marihuane, preko 35 kg heroina, 6,2 kg kokaina, 3,7 kg amfetamina, 405 komada MDMA, preko 10 tisuća komada lijekova koje se nalaze na popisu droga i 1112 komada stabljika marihuane. Tijekom turističke sezone konzumacija droga je zasigurno u porastu i usko je povezana s brojnim stranim državljanima koji turistički borave na području naše Županije i drogu donose sa sobom, ali procjenjujemo da je konzumacija droge naših sugrađana posljednjih nekoliko godina na otprilike istoj razini – iznijela nam je podatke policijska glasnogovornica Biskup, naglašavajući kako se fokus sve više stavlja na prevenciju. Zato policija
u završnim razredima osnovne i prvim razredima srednje škole učenicima, ali i njihovim roditeljima kroz roditeljske sastanke održava predavanja na kojima ih se upoznaje sa štetnosti droga i kazneno pravnim odredbama koje reguliraju to područje.

Usprkos preventivnim mjerama, kao i dostupnosti svih informacija o štetnosti narkotika, u Gradu očito konzumacija droga postaje gotovo opće prihvaćena kao nekoć ‘samo’ alkohol. Ovdje navedeni podatci sa hitnog bolničkog prijema, kao i ispovijest djevojaka kojima je kako tvrde podmetnuta droga u piće,
neovisno o tome što policija ne bilježi takve prijave, zvone za uzbunu i angažman, ne samo roditelja, već i čitave zajednice. Jer stvari su se, nesumnjivo, ima i godina, itekako (i to prilično) otele kontroli. Za kraj preporuka roditeljima vođena onom ‘bolje spriječiti nego liječiti’… U svakoj ljekarni se prodaju kućni testovi na drogu. Uporaba – vrlo jednostavna – poput testa za trudnoću ili onog što smo radili na Coronu. Cijena – ništa u odnosu na cijenu koju možete platiti ako previdite…

Napiju se i drogiraju skoro do smrti

—Što se tiče naših dragih gosta bilježimo rast broja intervencija koje idu pod šifru besvjesnih stanja nepoznatog uzroka. To su razne intoksikacije u kombinaciji alkohol plus droga. Što se konzumira nažalost to mi ne znamo osim da samo dišu i ništa drugo. Nikakve reakcije nema na vanjske podražaje. Takvi pacijenti se odvode na objedinjeni hitni bolnički prijem na daljnju obradu. Kud idu dalje ovisi o njihovom stanju kad se probude.

Ove godine nismo imali maloljetnike do 18 godina, ali je jednako uznemirujuće da su to mahom omladina
od napunjenih 18 do 20 godina. Punoljetni jedva, a već toliko samouvjereni da su toliko sigurni da se napiju i
nadrogiraju skoro do smrti.

Htjela bih spomenuti da na ovakve intervencije često idemo s policijom i vatrogascima. Neki pacijenti i ekipa
s njima su agresivni i na teško dostupnim mjestima, pa smo potrebni jedni drugima – ispričala nam je glavna
sestra Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije Nikolina Duper.

Iskustva s hitne: Gole, paralizirane, posramljene

Dolaze nam djevojke, žene s potpunom amnezijom na večer prije, a budile bi se na nepoznatim mjestima,
redom gole. Međutim ovo smo ljeto imali prvi slučaj muške ekipe koja je koristila drogu za silovanje u svrhu
zabave, što nam je nešto potpuno novo. Kako to djeluje skupa s alkoholom saznali smo kad smo jednog momka iz ekipe odveli u bolnicu u besvjesnom stanju.

Droga za silovanje je napravljena da žrtvu paralizira, umrtvi i napravi od nje pravu, pravcatu bespomoćnu
žrtvu. Žene žrtve u pravilu su posramljene i teško priznaju da im se dogodila trauma, a vjerojatno se i tješe
da se ne sjećaju, pa to nikome ne prijave. Ako netko i prijavi nekakav neželjeni događaj to su uglavnom strane državljanke.

c policija mup droga tonci radibratovic7770 droga za silovanje

Mi smo još uvijek zatvorene za ovakve teme. Nažalost, šuti se i silom zaboravlja.

 

Pročitajte još

NOVI REZULTATI CROBAROMETRA Tko bi pobijedio da su izbori danas?

Dulist

CARNET UZ ‘CRNI PETAK’ Ne nasjedajte na ponude koje se čine ‘predobre da bi bile istinite’

Dulist

PRIKUPLJENO VIŠE OD 66 TISUĆA EURA! Maja i Mirko zahvalni svima koji su pridonijeli

Dulist