Politika

SNAGA JUGA ‘Spriječimo ekocid vinograda na Pelješcu – slušajmo građane!’

Giljaca Vrina kupa

Priopćenje koalicije Snaga juga, na temu planirane trase brze ceste Brijesta–Orebić, kojom bi – unatoč protivljenju građana – bila trajno narušena vrijedna vinogradarska područja Potomja i Postupa na Pelješcu, prenosimo u cijelosti.

Brza pelješka cesta trasirana je kroz ekološke vinograde Potomja i Postupa! Odbijene su sve primjedbe lokalnog stanovništva na Studiju utjecaja na okoliš, a izigrana su i obećanja koja je građanima s govornice Županijske skupštine osobno dao aktualni župan. Snaga juga stoga predlaže žurnu izmjenu trase u svrhu očuvanja desetaka hektara povijesnih vinograda.

Godinu dana nakon javne rasprave, ususret današnjem danu Općine Orebić, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije napokon je dostavilo rješenje o prihvaćanju Studije utjecaja na okoliš za trasu brze ceste Brijesta–Orebić. Iz dokumenta je jasno da nije prihvaćena nijedna od preko 90 primjedbi građana – a najviše zabrinjava činjenica da se trasa ceste i dalje planira izravno kroz najvrjednije pelješke vinograde, suprotno javnim obećanjima župana.

Postoji alternativa – slušajmo građane!

Koalicija Snaga juga, predvođena Markom Giljačom, zahtjeva da se prekine s praksom vladavine silom i nasilnim nametanjem rješenja suprotno volji građana te da se u dijalogu sa zajednicom pronađe alternativna trasa.

Vinogradi Potomja i Postupa, poput lokaliteta Vrina kupa (Mali Dingač) predstavljaju dragulje hrvatskog juga. Osim što bi prihvaćenom trasom dobar dio njih bio uništen, na području Postupa vlasnicima bi se onemogućio izravni pristup do gotovo 20 hektara vinograda, koji bi ostali iznad ceste. Hrvatske ceste tvrde da do njih postoji alternativni put – no to u stvarnosti znači obilazak od gotovo 15 km i vožnju kozjim stazama, za vinograde udaljene svega 100 metara zračne linije.

Uništiti vinograde koje smo sami subvencionirali – je li to razvoj?

Vrina kupaU Studiji utjecaja na okoliš vinogradi su opisani kao “manje vrijedno poljoprivredno zemljište”, a da nitko od odgovornih nije reagirao. To pokazuje koliko vlast ne razumije život na jugu i koliko su spremni zanemariti vlastita obećanja kad je to politički oportuno.

Pelješki težaci su svojim rukama gradili terasaste vinograde i stvarali tlo koje danas hrani njihove obitelji. To su područja iznimne vrijednosti jer se humusni sloj u kršu stvara stotinama godina. Uništiti poljoprivredno zemljište u kršu nije samo ekocid nego i progon stanovništva koje živi od obrade zemlje.

Moramo zaustaviti devastaciju ekoloških vinograda koje su građani, da stvar bude apsurdnija uz poticaje i subvencije, godinama njegovali. Ako se Pelješcem ponosimo kao destinacijom vrhunskog vina i hrane, onda ga ne smijemo uništavati ishitrenim i pogrešnim političkim odlukama.

Ne ponavljajmo greške: spasimo Pelješac od loših odluka

S jedne strane ugrožavamo školjkarstvo lokacijom CGO-a Lučino razdolje, a s druge strane trasom brze ceste uništavamo vinogradarstvo. Dosta je! Vrijeme je da Pelješac prestane biti kolateralna žrtva tuđih interesa. Izađite na izbore i podržite one koji čuju i poštuju glas građana!

Vrijeme je za promjenu. Vrijeme je za Snagu juga!

Pročitajte još

MARKO DRAGIČEVIĆ I NJEGOVA NEZAVISNA LISTA: Hoćemo Dubrovnik koji stavlja čovjeka na prvo mjesto

Dulist

Predstavljena lista i kandidat za gradonačelnika HDZ-a i koalicijskih partnera za Korčulu: Vrijeme je za ozbiljan zaokret i razvoj koji građani zaslužuju!

Dulist

[IZBORI 2025.] Marko Dragičević: Sazrelo je vrijeme da struka, a ne politika, upravlja razvojem Grada

Dulist