Kakav paradoks može nastati iz činjenice da se protiv vas vodi bilo kakva vrsta pravnog postupka i koliko je pravda zapravo – nepravedna, možda najbolje zna naš sugrađanin Nikša Hrdalo koji je prije desetak godina doživio nevjerojatnu pravnu situaciju.
Naime, 2003. godine protiv njega je podignuta prijava za kazneno djelo protiv slobode i prava čovjeka i građanina klasificirano kao ‘prijetnja’ te je tada državni tajnik Središnjeg državnog ureda za upravu ocijenio da bi ostanak Nikše Hrdala na položaju predstojnika Ureda državne uprave u Dubrovačko-neretvanskoj županiji mogao štetiti ugledu službe.
Predložio je Hrdalovo razrješenje koje je Vlada RH i prihvatila. Hrdalo je s pozicije ‘maknut’ s optužbom koja je započela kao bezazlena međususjedska svađa tri godine prije nego je pretvorena u kazneno djelo prijetnje.
– To me ne bi smetalo da tada nisu, kao što i sad, u Saboru, na čelu gradova i na svim čelnim mjestima sjedali ljudi koji su optuženi za zločine, malverzacije, krivotvorenje, sto drugih stvari! Na primjer, na čelu grada bio je Vlahušić koji je napravio grešku u poslovanju, zlouporabu položaja dok je bio na vlasti, dok sam ja ovo djelo napravio tri godine prije, nevezano za službu i moj rad! Kakav je to pravni paradoks kad se mene ‘miče’ sa svih službenih dužnosti unatoč činjenici da je Europski sud za ljudska prava presudio u konačnici u moju korist i da imam ‘satisfakciju’, dok drugi ‘slobodno vladaju’ – kaže Hrdalo.
Cijeli paradoks pravne države u slučaju Nikše Hrdala pročitajte u tiskanom izdanju DuLista!