U Dubrovniku se 25. i 26. ožujka 2025. održao dvodnevni Državni stručni skup za odgojitelje u predškolskim ustanovama: „Odnos suvremene teorije i odgojno-obrazovne prakse u području ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja: nema dobre teorije bez dobre prakse“ (Arjana Miljak), u okviru teme koja se osobito odnosni na sustavno unapređivanje odgojno-obrazovne prakse.
Najbolji pokazatelj važnosti ove teme stručnog skupa su stručnjaci s područja Republike Hrvatske koji su se odazvali i došli u Dubrovnik podijeliti svoja znanja i iskustva u radu u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju.
Pozdravne riječi na otvorenju skupa uputili su prof. Dživo Brčić, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo Dubrovnik, Tomislav Paljak, mag. prim. educ., v. d. ravnatelja Agencije za odgoj i obrazovanje, mr. sc. Vesna Šerepac, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje, Ministarstva znanosti i obrazovanja.
Sudionicima skupa su predstavljene više savjetnice za predškolski odgoj: Antonija Musulin, prof., Luja Zamečnik, prof., Sanja Jelovčić, prof., Slađana Domladovac, prof., Jasna Šverko, mag. rahab. educ., Martina Čustović, mag. praesc. educ., mr. sc. Inga Seme-Stojnović i mr. sc. Andreja Silić.
Prije plenarnih izlaganja pročelnik Brčić istaknuo je koliko je Grad Dubrovnik napravio u posljednje vrijeme na poboljšanju uvjeta u dječjim vrtićima, od uvjeta rada za djelatnike do ulaganja u prostore. Puno je izazova, promjene i poboljšanja nisu moguća preko noći, ali svi su ustrajni u postizanju DPS-a i dodatnom podizanju kvalitete rada u ustanovama ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja.
Tomislav Paljak, v.d. ravnatelj AZOO pozdravio je održavanje ovog stručnog skupa, ukazao na veliki trud koji AZOO ulaže u održavanje stručnih skupova širom Hrvatske da bi bili dostupni svim stručnjacima u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju kojih godišnje bude preko 50. Također je naglasio važnost da se Agenciji vrati njezina najvažnija uloga, ona savjetodavna, a umrežavanje stručnjaka jedan je od ciljeva toga puta.
Prvo plenarno predavanje održala je prof. dr. sc. Lidija Vujičić, predstojnica Centra za istraživanje djetinjstva Sveučilišta u Rijeci, Učiteljski fakultet u Rijeci na temu „Kultura ustanove kao vidljiva i nevidljiva odgojno-obrazovna stvarnost“. U svojem predavanju naglasila je da je kultura svake ustanove u ljudima i da su ljudi najvažniji resurs, a posebno kad govorimo o ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju. Iako se ponekad čini da je teško pomiriti međugeneracijske razlike među zaposlenicima vrtića, smatra da to možemo iskoristiti kao prednost i obogatiti samo ozračje dječjeg vrtića. Svako dijete ima pravo na osjećaj sigurnosti i pripadanja u odgojnoj ustanovi da bi se u takvom okruženju moglo slobodno izraziti i razvijati se, a to se može samo u atmosferi prihvaćanja, ozračju kolegijalnosti, poštivanja i zajedništva koju donose odgojitelji i drugi zaposlenici ustanove jer su oni nositelji kulture ustanove.
O temi „Novi trendovi i izazovi u odgojiteljskoj profesiji“ govorila je prof. dr. sc. Anka Jurčević Lozančić, Voditeljica Centra za istraživanje Ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja Učiteljskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Upoznala je sudionike skupa o potpisivanju sporazuma između Grada Dubrovnika, Sveučilišta u Dubrovniku i Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu o osnivanju združenog studija ‘Rani i predškolski odgoj i obrazovanje’ u Dubrovniku što će pridonijeti rješavanju problema nedostatka odgojitelja na jugu Hrvatske. Dovoljan broj stručnjaka i manji broj djece u skupinama su preduvjet kvalitete u ranom i predškolskom odgoju i obrazovanju. U zahtjevnim vremena imamo drukčiju i odgojno zahtjevniju djecu koja nas trebaju više nego prije, a odgojitelji su oni koji su ipak s dubokom intrinzičnom motivacijom da svoj posao rade na dobrobit svakog djeteta.
Ravnateljica DV Dubrovnik Franica Lasić, mag. praesc. educ. imala je predavanje na temu „Povijesni pregled RPOO-a u dubrovačkim dječjim vrtićima“ u kojemu je kronološki prikazano od kojih vremena se u Dubrovniku počinje organizirano voditi briga o djeci, od nahodišta pa do prvih vrtića i današnje slike dječjih vrtića na području Grada Dubrovnika. Kroz izlaganje je prikazano da se kroz bogatu dubrovačku povijest ne može naći pedagoških rasprava niti poznatijih pedagoga, ali se mogu pronaći humanitarne, karitativne institucije, nahodišta, azile, sirotišta, kuće milosrđa putem kojih se razvijala skrb za najmlađe.
U poslijepodnevnim satima prvog dana kao i u drugom danu Državnog stručnog skupa, održani su prikazi dobre prakse odgojitelja i stručnjaka iz cijele Hrvatske pa tako i naših stručnjaka-odgojitelja s područja Dubrovnika.
Za vrijeme skupa u prostorima Dječjih vrtića Dubrovnik, objektu Palčica postavljena je izložba Look Up-Cloud Hunters 2023- STEM Discovery Campaign 2023. Izložba prikazuje fotografije oblaka koje su fotografirala djeca iz cijele Hrvatske kao i djeca vrtića Palčica u sklopu GLOBE projekta.
Skup je zaključen održavanjem Okruglog stola – „Izgrađivanje zajedničkog kurikuluma, održavanje kvalitete kulture odnosa i uvođenje novina i promjena u suvremenom dječjem vrtiću“.
Prethodna vijest
Slijedeća vijest