U otprilike isto ovo vrijeme, samo prije 17 godina, od 8. do 15. veljače 2008. godine, Hrvatska je imala gotovo identičnu situaciju s bojkotom kupnje, samo što je bila riječ o kraćem, jednotjednom bojkotu. Potrošače je tada na bojkot pozvao Hrvatski savez za udrugu potrošača koji su apelirali na sve građane da kupuju samo osnovne namirnice.
Situacija s omjerom plaća i cijena ni tada nije bila bajna, što je upravo i bio razlog ondašnjeg bojkota. Kao i sada, cilj je bio pokazati bunt prema svemu što se događalo na tržištu. Anketa koju je tada proveo Dnevnik.hr ocijenila je bojkot uspješnim jer akciju podržalo 80 posto građana od 20.000 ispitanih. No, nisu imali podatke o tome koliko je bojkot zaista smanjio prihode trgovina. Udruge su tada isticale i činjenicu kako je čak 25 posto ispitanika odgovorilo kako su i inače prisiljeni na bojkot najosnovnijeg zbog besparice.
Isticalo se tada da 75 posto kućanstava ima problema s plaćanjem računa i da je tadašnja prosječna neto plaća u iznosu od 5.131 kune dostatna tek da pokrije 79,8 posto potrošačke košarice. A u toj je košarici udio troškova za hranu bio gotovo 40 posto, piše N1.
Neki od naslova medija iz tog razdoblja bili su: ‘Predstavljeni rezultati bojkota kupnje: Tresla se brda, rodio se miš’ (Index.hr) ‘Bojkot kupovine uspio’ (Dnevnik.hr) i ‘Mercator u strahu: Bojkot se osjeća u našoj prodaji’ (24 sata).