U organizaciji HCR-Centra za testiranje, razvoj i obuku i Ravnateljstva civilne zaštite u Cavtatu je ovog utorka otvoren 20. međunarodni simpozij “Protuminsko djelovanje 2024.” koji je okupio preko 230 stručnjaka i dionika iz područja protuminskog djelovanja iz 35 zemalja svijeta
– Dubrovnik je grad s bogatom poviješću i nasljeđem koje izaziva divljenje širom svijeta. No, kao i mnogi drugi dijelovi Republike Hrvatske, Dubrovnik je također osjetio teškoće i strahote ratnog razaranja kada je početkom 90-ih godina prošlog stoljeća zvjerski napadnut. Iako je velikim naporima naša županija u potpunosti oslobođena minsko eksplozivnih sredstava te je druga županija u Republici Hrvatskoj koja je proglašena područjem bez mina, opasnost od pronalaska pojedinačnih, starih, napuštenih, odbačenih ili naknadno pronađenih eksplozivnih i neeksplodiranih ubojitih sredstava nikada nije posve prestala, rekao je gradonačelnik Mato Franković.
Naglasio je kako rad na uklanjanju mina zahtjeva suradnju na svim razinama, kako lokalnoj tako i nacionalnoj i međunarodnoj razini. Uputio je zahvalu Vladi Republike Hrvatske koja, sukladno Nacionalnom programu protuminskog djelovanja, ulaže istinski velike napore kako bi cjelokupni državni teritorij Republike Hrvatske bio slobodan od minske opasnosti najkasnije do 1. ožujka, 2026. te svim organizacijama, institucijama i pojedincima koji sudjeluju u razminiranju.