Aktualno

SIMPOZIJ PROTUMINSKO DJELOVANJE ‘Naša županija razminirana, ali opasnost nikad nije prestala’

protuminsko djelovanje simpozij

U organizaciji HCR-Centra za testiranje, razvoj i obuku i Ravnateljstva civilne zaštite u Cavtatu je ovog utorka otvoren 20. međunarodni simpozij “Protuminsko djelovanje 2024.” koji je okupio preko 230 stručnjaka i dionika iz područja protuminskog djelovanja iz 35 zemalja svijeta

– Dubrovnik je grad s bogatom poviješću i nasljeđem koje izaziva divljenje širom svijeta. No, kao i mnogi drugi dijelovi Republike Hrvatske, Dubrovnik je također osjetio teškoće i strahote ratnog razaranja kada je početkom 90-ih godina prošlog stoljeća zvjerski napadnut. Iako je velikim naporima naša županija u potpunosti oslobođena minsko eksplozivnih sredstava te je druga županija u Republici Hrvatskoj koja je proglašena područjem bez mina, opasnost od pronalaska pojedinačnih, starih, napuštenih, odbačenih ili naknadno pronađenih eksplozivnih i neeksplodiranih ubojitih sredstava nikada nije posve prestala, rekao je gradonačelnik Mato Franković.

Naglasio je kako rad na uklanjanju mina zahtjeva suradnju na svim razinama, kako lokalnoj tako i nacionalnoj i međunarodnoj razini. Uputio je zahvalu Vladi Republike Hrvatske koja, sukladno Nacionalnom programu protuminskog djelovanja, ulaže istinski velike napore kako bi cjelokupni državni teritorij Republike Hrvatske bio slobodan od minske opasnosti najkasnije do 1. ožujka, 2026. te svim organizacijama, institucijama i pojedincima koji sudjeluju u razminiranju.

Na otvorenju simpozija, kao izaslanik predsjednika Vlade RH Andreja Plenkovića, nazočio je ravnatelj Ravnateljstva civilne zaštite Damir Trut, koji je istaknuo važnost ovakvih događanja u razmjeni iskustava i pronalaženju rješenja za tehničke i upravljačke izazove s kojima se suočavaju u području protuminskog djelovanja.
Tom prilikom ravnatelj je kazao kako su hrvatske napore, profesionalno postavljen sustav protuminskog djelovanja u normativnom, organizacijskom, metodološkom i tehnološkom smislu, kao i postignute rezultate, prepoznale zemlje s minskim problemom, zbog čega traže našu ekspertizu i pomoć u rješavanju minske problematike, prvenstveno Ukrajina, ali i druge zemlje, svjesne da je to ključ za daljnju stabilizaciju zemlje i gospodarski razvoj.
Na simpoziju su prisustvovali i veleposlanici veleposlanstava Švicarske, Kanade i Ukrajine, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane Ante Damić, izaslanik župana Dubrovačko-neretvanske županije Mato Tomljanović, predsjednica Udruge za podršku i poticanje zajedništva „Hrvatska pomaže“ Đurđa Adlešič te brojni predstavnici nacionalnih tijela za razminiranje, tvrtki za razminiranje, proizvođači opreme za protuminsko djelovanje, donatori, znanstvenici i predstavnici civilnih i vojnih struktura uključenih u protuminsko djelovanje.
Naglasak ovogodišnjeg simpozija je stavljen na žene u razminiranju, utjecaj protuminskog djelovanja na okoliš, ali i na značajnu ulogu koju psi za detekciju imaju u humanitarnom razminiranju.
Kroz prezentacije domaćih i inozemnih znanstvenih i stručnih radova, sudionici će se upoznati s najnovijim tehnologijama i rješenjima u području protuminskog djelovanja. Također, prikazat će se najnovija znanstveno-teorijska i praktična dostignuća, ukazati na probleme te ponuditi održiva rješenja s posebnim naglaskom na ratna zbivanja u Ukrajini.
Simpozij će trajati naredna tri dana, tijekom kojih će se održati niz radionica, predavanja i panel diskusija s ciljem daljnjeg unaprjeđenja struke i razmjene znanja među sudionicima.
Foto MUP

Pročitajte još

U sezoni gripe i prehlade prijavljena nestašica sprejeva za nos

Dulist

ŽUPKA ‘Župska obilaznica mora postati prioritet’

Dulist

Kreće isplata nacionalne naknade za starije osobe za prosinac 2024.

Dulist