Hrvatska

Silovanje u ratu postaje ratni zločin za koji nema zastare

predrag matic

Novi zakon o pravima žrtava seksualnog nasilja u Domovinskom ratu, koji će uskoro u javnu raspravu, okarakterizirat će seksualno nasilje u ratu kao ratni zločin za koji nema zastare, istaknuto je danas na promociji zbornika o pristupanju žena pravosuđu, održanoj u Hrvatskom saboru.

Zakon priprema Ministarstvo branitelja, a njime će se žrtve silovanja potaknuti da slobodno govore o svojoj traumi i prijave pretrpljeni zločin, rekao je ministar branitelja Predrag Matić dodavši da je riječ o zakonu koji definira prava žrtava, a ne progon počinitelja.

Žrtvama će biti omogućeno pravo na psiho-socijalnu pomoć na primarnoj razini, obavezno i dopunsko zdravstveno osiguranje, medicinska rehabilitacija, godišnji sistematski pregled, pravo prednosti smještaja u veteranske centre kada oni zažive, te primjerena novčana naknada, prenosi tportal.hr

S obzirom na trenutno stanje u državnom proračunu, vjerojatno se neće odmah krenuti s isplatama novčane naknade, rekao je ministar, ali i obećao da ona neće izostati. Novi zakon trebao bi se naći u saborskoj proceduri neposredno uoči ljetne stanke ili početkom jesenskog zasjedanja.

Njime će se žrtvama seksualnog nasilja u ratu otvoriti pristup pravosuđu i pravdi koju traže godinama, poručio je Matić.

Ravnateljica Vladina Ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac Radin upozorila je na potrebu potpune implementacije Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1325 o ženama, miru i sigurnosti koja određuje da silovanja u ratu ne smiju ući u zastaru i ne smije se dopustiti amnestija počinitelja.

U sukobima diljem svijeta žene i djevojčice još uvijek su žrtve strašnih zločina. To je globalno pitanje, istaknula je Štimac Radin govoreći o potrebi veće osjetljivosti pravosuđa prema ženama žrtvama rata i nasilja općenito.

‘Žene čine većinu među nezaposlenima, u važnim odlukama malo sudjeluju, a nasilje nad njima je svakodnevni problem’, upozorila je Štimac Radin.

Hrvatske članice Regionalnog ženskog lobija Morana Paliković Gruden i Gordana Sobol ustvrdile su da postoji pravni okvir za ravnopravnost spolova u cijeloj regiji, ali je njegova provedba nedostatna.

Neprestano smo suočeni s padom broja zastupnica u lokalnim vijećima i parlamentima, a s druge strane s povećanjem stope obiteljskog nasilja, istaknula je Paliković Gruden.

Predstavljeni zbornik ‘Žene u izgradnji mira: Pristupanje žena pravosuđu u postkonfliktnim zemljama’, u izdanju Ureda za ravnopravnost spolova, sadrži izlaganja s istoimene regionalne konferencije održane u Zagrebu 2012. godine u organizaciji Regionalnog ženskog lobija za mir, sigurnost i pravdu u jugoistočnoj Europi.

Pročitajte još

ZATVORSKI SUSTAV Nova zapošljavanja, veće plaće, izgradnja novih zatvora

Dulist

POZIV UČITELJIMA Nacionalni centar traži učitelje za ispravljanje ispita

Dulist

Turudić zatražio hitne izvide zbog pucnjave ministra Dabre kroz prozor automobila

Dulist