Vaše vijesti

ŠEST ŽENSKIH LIKOVA Klarise na kapitelu klaustra Male braće

Klarise na kapitelu Mala braca 1

Na kapitelu 55 predočeno je šest ženskih likova. Pokrivala glava upućuju na zaključak da je riječ o redovnicama. Zasigurno se radi o klarisama koje su nastale na karizmi svetog Franje Asiškog, kao drugi franjevački red.

Pravilo za njih napisala je sveta Klara i ono je 9. kolovoza 1253. potvrđeno od pape. Cilj tog kontemplativnog reda je „nasljedovati siromaštvo i poniznost Isusa Krista i njegove Presvete Majke“. Kako je taj red bio strog govori podatak da su sestre živjele iza rešetaka, i da su na rešetke iznutra po noći morale postavljati platno, i da nijedna nije smjela „na rešetki govoriti prije izlaza sunca ni poslije zalaza“. Klara je živjela u istom gradu u kojem je živio i sveti Franjo. Htjela je služiti Bogu poput njega. On je obećao da će se za njezine sestre uvijek brinuti na što je obvezao i svoju braću, pa su kuće franjevaca i klarisa u prošlosti obično bile blizu jedna druge. U Dubrovniku su postojala dva samostana klarisa. Jedan se nalazio nasuprot franjevačkog, s druge strane Straduna, a građen je pri koncu 13. stoljeća. Franjevci su o ovim sestrama vodili duhovnu skrb. O tome svjedoče rukopisi franjevačkog arhiva u kojem se čuvaju razni dokumenti koji govore o toj duhovnoj vezi. Klarise nisu poznavale latinskog ni talijanskog jezika, a imale su pravilo na hrvatskom, kao i molitvenike. Neki njihovi rukom pisani molitvenici sačuvani su također kod dubrovačkih franjevaca. O povezanosti franjevaca i ovih redovnica u Dubrovniku govori i kameni kapitel u klaustru koji je ugostio šest njihovih predstavnica. Zasigurno je klesar, koji je radio u klaustru, poznavao časne sestre koje su živjele u zgradi preko puta, na što upućuju njihovi precizni portreti. Možda su mu one, dok je radio, slale kolače pa im se odužio na način da je u kamenu ovjekovječio njihove likove?

Prostori tog samostana klarisa danas pripadaju Dubrovačkoj biskupiji, a ime samostana još uvijek je u upotrebi. Pisani dokumenti otkrivaju da je u njemu 1517. živjelo čak sedamdeset redovnica. Poslije razornog potresa 1667. redovnice su bile prisiljene napustiti svoje prebivalište, ali su se poslije vratile i u njemu živjele sve do 1806. kada je u grad ušla francuska vojska.

O povezanosti franjevaca i ovih sestara u Dubrovniku postoje razne legende. Neke od njih su naručene i namjerno plasirane u javnost. Takva je na primjer priča žene na osnovi čijeg je svjedočenja 12. kolovoza 1602. u Kneževu dvoru pogubljen dubrovački franjevac Jeronim Jegjupk iz Lastova. Poslije toga njegovo tijelo je noću tajno pokopano u crkvi svetog Luke. Događaj je povezan s poznatom Lastovskom bunom 1601., nakon koje su stanovnici Lastova protjerali dubrovačkog kneza i pozvali Mlečane. Dubrovačka Vlada posumnjala je da je inspirator pobune bio fra Jeronim. Nisu ga teretili za to, jer je bila riječ samo o sumnji koju nisu mogli dokazati. Zato su ga optužili za povredu redovničke discipline.

Banner 300x250 DU 1

Svjedočila je žena koja ga je navodno vidjela, dok je po noći prala rublje na Onofrijevoj česmi, kako uz gradske zidine ide vodovodnim kanalom u samostan svete Klare. Republika je kaznila i tadašnjeg dubrovačkog franjevačkog provincijala fra Alberta Renjića koji je slučaj prijavio u Rimu. On je to uspio pod izlikom da ide u vizitaciju na Orebić, pa je produžio prema Italiji. Uslijedio je interdikt za počinitelje i duga obrana, kako to već u političkim pitanjima biva. Vlastodršci su i računali s takvim ishodom, jer da su htjeli primjereno kazniti eventualni prijestup redovnika, prijavili bi ga biskupu ili provincijalu, kako to inače ide. Ovako su se očitom lažnom naručenom optužbom i smaknućem redovnika riješili svoje sumnje. Fra Jeronimovo tijelo kasnije je ekshumirano i pokopano u franjevačkoj crkvi.

Fra Stipe Nosić

Pročitajte još

DOJMOVI S ĐAKONSKOG REĐENJA MARIJA TOŠIĆA ‘Srce je prepuno, milošću preplavljeno’

Dulist

Roditelji Postranja traže bolju prometnu povezanost: „Tražimo ono što nam je uzeto!“

Dulist

[FOTO] ĐIR S ANOM MLJEĆKOM ‘Hvala vam za službu’

Dulist