Politika

Sabor izglasao izmjene Zakona o zemljišnim knjigama

Kuća

Na sjednici Vlade Republike Hrvatske prihvaćen je prijedlog Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama, koji ima za cilj unaprijediti digitalne usluge i omogućiti funkcionalnu integraciju između zemljišne administracije i sudova. Ove izmjene i dopune usmjerene su na stvaranje učinkovitijeg, bržeg i pristupačnijeg sustava zemljišnoknjižnog poslovanja, čime se nastoji povećati dostupnost usluga građanima i pravnim osobama te poboljšati pravna sigurnost u poslovanju s nekretninama. Ministar pravosuđa i uprave, Miro Habijan, istaknuo je kako će se ovim izmjenama omogućiti jednostavniji i brži pristup informacijama u zemljišnim knjigama, a građani će, zahvaljujući digitalnim kanalima, moći rješavati mnoge pravne poslove bez potrebe za fizičkim dolaskom u ured.

Ministar Habijan je pojasnio da su promjene potaknute potrebom da se usklade postupci i poboljša interoperabilnost između različitih institucija koje upravljaju zemljišnim podacima. Funkcionalna integracija između zemljišnih knjiga i sudova omogućit će brže upisivanje prava vlasništva i drugih prava u zemljišne knjige, čime se olakšava rad pravnih osoba, kao što su javni bilježnici, odvjetnici i posrednici u prometu nekretninama, ali i ubrzava proces poslovanja građana s nekretninama.

Dio šireg paketa zakonskih izmjena za modernizaciju zemljišne administracije

Ovaj prijedlog dio je šire strategije Vlade usmjerene na modernizaciju zemljišne administracije i zemljišnoknjižnog sustava, uključujući nedavno usvojeni Nacrt prijedloga Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj izmjeri i katastru nekretnina. Taj je prijedlog na 14. sjednici Vlade, održanoj 17. srpnja 2024. godine, predstavio potpredsjednik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić. Nacrt zakona donosi sveobuhvatne promjene u katastarskim postupcima i preciznije definira način vođenja katastra i zemljišnih knjiga. Višegodišnji program katastarskih izmjera građevinskih područja za razdoblje 2021.–2030. vrijedan 401 milijun eura pokrenut je s ciljem obnove katastra i zemljišnih knjiga za 600 tisuća hektara zemljišta, što će omogućiti transparentnije upravljanje zemljištem i nekretninama.

Kako bi se što učinkovitije realizirali ovi ciljevi, zakon uključuje postupke obavještavanja, pozivanja i sudjelovanja svih relevantnih strana u katastarskim postupcima, što bi trebalo dodatno ojačati pravnu sigurnost i ubrzati katastarsku evidenciju. Također, predviđa se uvođenje digitaliziranih alata i sustava za prikupljanje podataka o katastarskim česticama te bolju kontrolu i transparentnost postupaka.

Unapređenje zemljišnoknjižnog sustava do kraja 2025.

Zakonske izmjene predviđaju da će digitalna modernizacija zemljišne administracije i zemljišnih knjiga biti završena do kraja trećeg tromjesečja 2025. godine. Time će se osigurati da zemljišnim podacima pristupaju svi relevantni dionici – građani, pravni subjekti i institucije – na brz, efikasan i transparentan način. Povećanje efikasnosti sustava doprinijet će ubrzanju gospodarskih aktivnosti, naročito u segmentima vezanim uz nekretnine i ulaganja, a sve u cilju usklađivanja hrvatske prakse s europskim standardima.

Dodatna digitalizacija sustava pružit će korisnicima mogućnost praćenja statusa svojih zahtjeva u stvarnom vremenu, a očekuje se da će dostupnost digitalnih usluga značajno smanjiti administrativno opterećenje na sudovima i ubrzati obradu zahtjeva. Cilj je povećati povjerenje građana u pravosuđe kroz transparentnije postupke i poboljšanu pravnu sigurnost, čime se stvaraju preduvjeti za stabilan razvoj tržišta nekretnina.

Pročitajte još

SUKOB NADLEŽNOSTI Europski tužitelji prijavili Hrvatsku Europskoj komisiji

Dulist

SLUŽBENO JE Vlada raspisala predsjedničke izbore za 29. prosinca

Dulist

UJEDINJENI NA IZBORE Što ljevica misli o koaliciji za rušenje HDZ-a?

Dulist