Sindikat pomoraca Hrvatske novim je dopisom proteklog tjedna apelirao na Ministarstvo zdravstva i Republiku Hrvatsku da hrvatskim pomorcima omoguće cijepljenje protiv COVID19. Sindikat se poziva na zajednički dopis European Transport Community Shipowners AssociatiWorker Federation i European ons. Dopis je odaslan svim predsjednicima vlada članica Europske Unije kao i predsjedavajućoj državi članici EU, Portugalu.
— U njemu stoji da su upravo pomorci radnici koji pokreću pomorsku industriju, a ista nosi 90 posto svjetskog prometa. Znači, da su oni glavni i kritični čimbenik kako bi se osigurala neprestana opskrba vitalnim proizvodima. Među vitalnim proizvodima, a posebno ove 2021. godine, to će uključivati dopremu cjepiva i osobne zaštitne opreme koji bi u konačnici trebali biti ključni u borbi protiv virusa – objašnjava za DuList ITF Koordinator Inspektorata i Voditelj ureda Sindikata pomoraca Hrvatske u Dubrovniku Romano Perić. Stoga je bilo prijeko potrebno, kako kaže, proglasiti pomorce ‘ključnim radnicima’ u kontekstu trenutne borbe protiv virusa ‘te ih se staviti uz bok zdravstvenim radnicima’. To je i napravljeno početkom ovog tjedna. Prema posljednjim informacija, kako Perić ističe, Hrvatska je priznala pomorce kao ‘ključne radnike’.
— Taj naziv označava da bi se pomorcima prioritetno morala osigurati dovoljna količina cjepiva kako bi nesmetano mogli putovati, raditi i biti vrlo bitan stup u razvijanju ili održavanju već izrazito ranjene svjetske industrije i jedini način izlaska iz krize u što skorijem roku bez zastoja. Nadalje, jednako je važno osigurati nesmetane smjene pomoraca širom svijeta. Ne možemo zanemariti posljedice koje predugi ugovori mogu ostaviti na pomorce. Oni direktno utječu na njihovo psihičko i fizičko zdravlje kao i na samu sigurnost plovidbe. U konačnici, ti ljudi ne dotaknu kopno za cijelog trajanja ugovora, a u nekim slučajevima i po 9 mjeseci, i više – rekao je Perić i dodao: ‘Kako će to djelovati u praksi, vidjet ćemo’. Iz Sindikata posebno naglašavaju da hrvatski pomorci mogu imati problema u očuvanju svojih radnih mjesta ako se vladajući ogluše na navedene argumente.
— Na svjetskom tržištu rada konstantno se vodi nemilosrdna bitka za radna mjesta, a pojedine države poduzimaju sve kako bi njihovi pomorci imali sve uvjete za hitan i olakšan ukrcaj. Iako već slovimo kao preskupi pomorci, uz kvalitete koje posjedujemo, moramo ostati konkurentni i spremni za tržište
rada – kazao je Perić i dodao: ‘Radi toga neprestano tražimo hitnu reakciju nadležnih ministarstava i rezervaciju potrebnog broja cjepiva za hrvatske pomorce’.
Cjepivo uvjet ukrcaja pomoraca?
— Nama, kao granskom sindikatu, najveći izazov vjerovatno će biti kako senzibilizirati javnost na činjenicu da pomorci dobivaju prioritet u odnosu na neke druge skupine građana, primjerice zaposlenike u turističkom sektoru. Vjerujem da za takvo što raspolažemo sa svim važnim argumentima te ih moramo kvalitetno i bez
tendencija iskomunicirati s MMPI, Ministarstvom zdravstva i širom javnošću. Stoga vjerujem da će odluka o prvenstvu cijepljenja pomoraca naići na šire odobravanje u općem interesu – rekao je Perić navodeći kako su već od 1. siječnja 2021. pojedine strane kompanije uvrstile cijepljenje na COVID-19 u Seafarers Medical Examination and Certificate.
— Za sada je uvjetovano dostupnošću cjepiva (If COVID-19 available), ali je pitanje trenutka kad će cjepivo biti uvjet ukrcaja pomoraca jer cjepivo nije svrstano u grupu preporučenih (Recommended), već neophodnih (Required) – istaknuo je za DuList. Podsjeća kako je poznato da oko 16 tisuća hrvatskih pomoraca plovi na brodovima u međunarodnoj plovidbi.
— S obzirom na njihov nesigurni radno-pravni status jer samo rijetki imaju stalne ugovore, pomorci mogu lako izgubiti posao ako ne budu imali mogućnost cijepljenja. Naglašavamo – mogućnost jer inzistiramo na dragovoljnosti cijepljenja – rekao je Perić te dodao da će SPH i ITF nastaviti ‘apelirati i pritiskati vladajuće u ime interesa hrvatskih pomoraca’.
— Procjepljenje i ovako ide presporo. Nedostatak cjepiva je evidentan. Postupak procijepljenja stanovništva prema ovoj dinamici neće biti moguć niti kroz dvije godine, a kamoli do lipnja kako je bilo predviđeno – naglasio je.
VIŠE MILIJARDI ‘SVJEŽEG’ NOVCA
Druge države i prioritet cijepljenja
— Neslužbena informacija je da su filipinske vlasti dale prioritet cijepljenja pomorcima pa čak i ispred umirovljenika. Nemojmo zaboraviti da je skoro 400 tisuća pomoraca koji su u 2019. godini pridonijeli filipinskoj ekonomiji sa 6,14 milijardi dolara. Oni su uz Indiju i Indoneziju pokretači svjetske pomorske industrije. Također sam dobio informaciju da u Indoneziji prednost pri cijepljenju imaju mlađi pred starijima. Komparativno, hrvatskih 16 tisuća pomoraca čine 1,5 posto od ukupno zaposlenih u Hrvatskoj i unesu u državu godišnje više od milijardu eura ‘svježeg’ novca. U svijetu su uglavnom rukovodeći kadar, što nije zanemarivo. Stoga bi hrvatska administracija i po tom pitanju trebala biti žurnija prema njihovim zahtjevima – rekao je Perić.
Iz tiskanog izdanja DuLista od 27. siječnja 2021.