Aktualno

Revizija utvrdila niz nepravilnosti i propusta u radu županijskog Zavoda za javno zdravstvo!

mato lakic

Državni ured za reviziju utvrdio je ozbiljne nepravilnosti u poslovanju Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije u 2023. godini. O tome je ovaj ured izvijestio i Hrvatski sabor, kojemu je, između ostalog, dostavljeno Objedinjeno izvješće o obavljenoj financijskoj reviziji zavoda za javno zdravstvo, u čijem su prilogu 22 pojedinačna izvješća. Među njima i ono zavodu Dubrovačko-neretvanske županije. Sve je dostavljeno i Državnom odvjetništvu RH.
O financijskim izvještajima i usklađenosti poslovanja izražena su nepovoljna mišljenja, ističe se u objavljenom izvješću. Tako prema mišljenju revizora, financijski izvještaji Zavoda za 2023. nisu sastavljeni u skladu s odredbama Zakona o proračunu. Osim toga, prema mišljenju Državnog ureda za reviziju, poslovanje Zavoda za 2023. u značajnom dijelu nije obavljano u skladu sa zakonima, drugim propisima i unutarnjim aktima. Tu se, između ostaloga navodi kako ravnatelj, a u to vrijeme to je bio dr. Mato Lakić (op. a.), tijekom 2023. nije podnosio Upravnom vijeću pisana izvješća o poslovanju Zavoda, što je prema odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti trebao učiniti jedanput tromjesečno. Nadalje, Upravno vijeće nije podnijelo izvješće osnivaču (Dubrovačko-neretvanskoj županiji) o svom radu za 2023., što je prema odredbama navedenog Zakona trebalo učiniti najmanje jedanput godišnje. Također, Povjerenstvo za kvalitetu izradilo je godišnje izvješće o radu, a bilo je obvezno ravnatelju podnositi tromjesečna izvješća. Nije bio izrađen ni program rada i razvoja za 2023. godinu, druge izmjene i dopune Financijskog plana nisu podnesene Upravnom vijeću na usvajanje, dok godišnji izvještaj o izvršenju financijskog plana za 2023. nije sastavljen do propisanog roka (31. ožujka 2024.) i nije podnesen Upravnom vijeću na usvajanje. Zavod je nakon navedenog roka dostavio Županiji podatke potrebne za uključenje u Godišnji izvještaj o izvršenju proračuna Županije.
Zanimljivo je istaknuti i kako Zavod od 2020. godine posluje s gubitkom, no prema nalazu Državne revizije, nisu poduzete sve raspoložive mjere za naplatu potraživanja. Inače, koncem 2023. dospjela su potraživanja u iznosu od 535.005,37 eura ili 74,4 posto ukupnih potraživanja. Vrijednosno najznačajnija potraživanja odnose se na potraživanja od Opće bolnice Dubrovnik za obavljanje mikrobioloških usluga u iznosu od 195.677,65 eura, od čega su dospjela u iznosu od 178.044,73 eura, a za koje Zavod nije poduzimao mjere naplate.
Niz je još tu nepravilnosti i propusta, a kako se ističe u nalazu revizije, utvrđene su nepravilnosti i propusti koje se odnose na djelokrug i unutarnje ustrojstvo, planiranje i izvršenje plana, računovodstveno poslovanje i financijske izvještaje, prihode, rashode te javnu nabavu.

Cijelo izvješće možete pročitati ovdje.

Pročitajte još

Na današnji dan preminuo je papa Ivan Pavao II.

Dulist

IVANA MEDO BOGDANOVIĆ POTVRDILA NAGAĐANJA Neću po novi mandat, 12 godina je dosta!

Dulist

VALENTIN DUJMOVIĆ A zašto mi ne bismo kupili Postiru?!

Dulist