Aktualno

REPORTAŽA ANE MLJEĆKE Čarobni otok Puerto Rico

reportaza ane mljecke

Ana Stražičić Rodriguez, poznatija kao Ane Mljećka, živi u Sjedinjenim Američkim Državama te ondje na sve moguće načine promovira Lijepu Našu, a posebno otok Mljet – odakle upravo dolazi njeno prezime i preci, a danas ih ima po cijelom svijetu. Pitate se odakle reportaža upravo o egzotičnom otoku Puerto Ricou – Anin muž i otac njihove djece dolazi upravo iz Puerto Rica. Ona je s nama odlučila podijeliti jednu kulturološki bogatu reportažu kako bi se što bolje upoznali s ovim otokom te možda u budućnosti i odlučili na neko putovanje. U nastavku je prenosimo u cijelosti:

Sličnost Mljeta i Puerto Rica

Preci Gradonačelnika Cobo Roja Jorge Antonio Morales Wiscovich potječu iz Dubrovnika. Prvi je u Puerto Rico , u Cobo Rojo došao Antonio Viskovic rođen 17. lipnja 1798. godine  u Dubrovniku od oca Marka i matere Margarite Visković, a umro je 6. travnja 1838. godine u Cobo Roju, PR. Oženio se s Luisom Antoniom Asencio Velasquez i s njom je imao dvoje djece. Sin José Ramon Wiscovich Asencio, rođen je 1834. godine i kćer Rosalina Wiskovich Asenci rođena je 1832. godine. Najčešća hrvatska prezimena u Puerto Ricu su Wiscovich, Boskovich, Petrovich, Samovich, Nedjelcovich, a ima ih još… Došli su u Puerto Rico još iz vremena Dubrovačke Republike čija flota je plovila za Španjolskog kralja, a neki još iz doba Austro-Ugarske i locirani su najviše na jugozapadu Puerto Rica, oko Cobo Roja, Mayagueza i San Germana.

Kako ga ja zovem Puerto Rico je moj treći dom, zahvaljujući mom mužu Luisu Albertu Rodriguezu Montalvu . Puerto Rico je sličan mome otoku Mljetu po svojoj prirodi i zelenilu. Puerto Rico je druga po veličini ‘kišna šuma’ u Americi poslije Amazone, a Mljet je najveća ‘kišna šuma’ na Mediteranu i to je bio jedan od razloga zašto je posto Nacionalni Park. Slični su otoci i po načinu života – a to su turizam, ribanje, poljoprivreda, pomorstvo… Također su slični i po njihovoj gusarskoj povijesti. I Mljet i Puerto Rico su bili gusarski otoci. Mljet još od doba Ilira, a Puerto Rico, pogotovo južno-zapadni dio, oko Cobo Roja i danas skrivaju tajne skrivenog gusarskog blaga po špiljama oba otoka. A priča i film Pirates of Caribbean nastala je na legendama gusara iz Caribba a najviše iz kraja oko Cobo Roja koji i danas nosi simbol gusarskog grada. U osnovnoj školi u Cobo Roju djeca se obavezno na kraju godine obuku u gusare.

Bogata povijest Puerto Rica

Puerto Rico je arhipelag koji čine glavni otok Puerto Rico i brojni manji otoci, a među većima su Culebra, Vieques i Mona. Jedan od otoka Velikih Antila, dok je po broju stanovnika treće od četiri otoka. Najveći i glavni grad je San Juan. Zahvaljujući svom položaju, ima tropsku klimu kao i ostali dio Caribba. Stanovništvo uglavnom koristi španjolski jezik, a engleski, pored španjolskog ima status službenog jezika.
Prije dolaska Europeja, Puerto Rico su naseljavali pripadnici naroda Taino Indijanaca ( još od 30 BC). Christopher Columbo je stigao u Puerto Rico tjekom svog drugog putovanja, 19. studenog 1493. godine. Pripadnici naroda Taino su tijekom španjolske vladavine porobljeni i pretrpjeli su velika stradanja, usljed teških uvijeta života i bolesti koje su doneli Španjolci.  Vlada u Madridu je 25. studenog 1897. godine priznala njegovu autonomiju čime je Puerto Rico prestao postojati kao kolonija. Umjesto toga, postao je prekomorska autonomna provincija Španjolske potpuno jednaka s drugim španjolskim provincijama. Stanovnici Puerto Rica su time postali španjolski državljani, a Puerto Ricu je omogućena puna zastupljenost pred španjolskim sudovima u Madridu. Već iduće godine, Španjolska je nakon poraza u Španjolsko-Američkom ratu bila prinuđena ustupiti Puerto Rico Sjedinjenim Američkim Državama.

SAD su 1917. godine dale državljanstvo stanovnicima Puerto Rica, 1948. godine omogućeno im je da biraju svog guvernera. Ustav Puerto Rica usvojen je 1952. godine i ostaje u Commonwealthu s USA sve do današnjih dana. Dakle, Španjolci dolaze u Puerto Rico s ostalim Europejcima i naseljavaju Puerto Rico i to uglavnom uz obalu gdje osnivaju svoje gradove dok Taino Indijanci su se povukli u unutrašnjost otoka.
U Puerto Ricu nije bilo ropstva, ali se zato odvijala dobro poznata trgovina robljem crnih Afrikanaca. Mnogi od njih koji bi uspjeli pobjegnut bježali bi u brda i tamo su se izmiješali sa domorocima Taino Indijancima. Europejci su uglavnom bili pomorci ili gusari koji su se kasnije izmiješali s Taino Indijancima i s Afrikancima što se vidi i na kulturnom i na povijesnom životu Puerto Rica. Kako su u 16. st. Europejci počeli naseljavat Puerto Rico i gradit svoje gradove u pitomim uvalama uz obalu (naravno najviše je bilo Španjolaca, ali na njihovim brodovima bilo ih je i iz drugih europskih zemalja, tako i Hrvata) gdje su gradili svoja uporišta i luke za svoje brodove.

Najpoznatije turističke destinacije i kulturno i prirodno blago Puerto Rica

Jedan od najstarijih gradova je San Juan, glavni grad Puerto Rica, osnovan je u 16.st. , najpoznatija turistička destinacija i jedan od najpoznatijih luka za kruzere u Americi. Posebno treba posjetiti Stari Grad San Juan koji sa svojim tvrđavama i kamenitim malim ulicama podsjeća na naš Dubrovnik. Uživat ćete u šetnji između tvrđava Castillo San Cristal, Castillo San Felipe Del Morro iz 16.st, La Fortecca – Governer Mantion i mnoge druge znamenitosti.

Na istočnoj strani Puerto Rica obavezno morate vidjet El Yunque, drugu po veličini ‘kišnu šumu’ Amerike i uživat u predivnoj prirodi, potocima, slapovima, malim jezerima i cvrkutu mnogobrojnih endemskih ptica.
Trebate vidjeti divna mjesta koja čine Puerto Rico, jedan od najljepših otoka svijeta kao što su Fahardo, Culebra island , Vieque island, Flamengo beach, Tamarindo beach, najljepše plaže svijeta, pored još 248 plaža koliko ih ima. Trebate vidjeti i  Salinas – mjesto kojemu je dao ime sam Christopher Columbo 1511. godine gdje se Europejci naseljavaju, da bi već 1525. godine počeli s proizvodnjom soli.

Ne smijete izostaviti ni Ponce – kulturni centar Puerto Rica i Art Museum te San German, drugi najstariji grad u Puerto Ricu, poznat po svojoj kolonijalnoj arhitekturi. Otiđite i do Areciboa i pronađite Arecibo Observatory koji pripada US National Science Foundation (NSF). Mayagüez je peti po veličini grad Puerto Rica i
izgrađen je okolo impresivne Spanish-style Plaza Colon, posvećene Christopheru Columbu. Ako pođete u unutrašnjost otoka morate posjetit muzej Hayuya. Hayuya je bilo središte Taino Indijanaca od 1470- ih gdje je bio ustoličen Taíno Cacique (Chief) koji je vlado tim predjelom Puerto Rica, a sada nosi ime Jayuya.
Naravno meni najdraži Cobo Rojo , najviše poznat po gusarima, a zasnovan je i naseljen Europejima 17. prosinca1771. godine. Odgusta se prošetati i starim gradićem Cobo Rojom, koji ima male ulice, trg i crkve te otići do svjetionika El Faro , zaplivati na prekrasnim plažama od Combate, Boquerón i još preko 120 plaža koje se nalaze na toj ponti jugozapadnog dijela Puerto Rica.

Gastronomija

Uživajte u puertorikanskim delicijama, kamenicama i morskim specijalitetima koji se prodaju na ulici. Mesu, povrću i voću s domaćih farmi koji se još uvijek uzgajaju na prirodni način. Zabalajte salsu i u lokalnim barovima popijte pitoro, mojito ili piña coladu i uživajte u domaćim delicijama koje su mix Spanish- Western African – Taino Indians kuhinje. Najpoznatija hrana u Puerto Ricu su : Lechón Asado – prasac na ražnju koji se peče u betonskoj gustijerni , Pernil – cijeli s kožom pečeni svinjski but koji obavezno idu s Arroz con gandules – rizi s grahoricom koja raste na stablu, Mongongo – zeleni platanus izgnječen sa česnom i mirodijama serviran s mesom ili ribom, Sancocho – gulaš od mesa s korijenitim povrćem začinjen sa Sofrito ( mješavina raznih začina koja se koristi kao baza jelima u Caribbima), Pastelon – slično lazanjama , Bacalaitos – frite od bakalara, Alcapurias – frite punjene mesom, Pasteles- zamotano u listove od banana tijesto od zelene banane ili Yuce s mesom i maslinama i specijalnim začinima. Od slastica najpoznatije su Tembleque – kokosov desert puding, Flan de vanila ili Queso – klasični Puerto Rican desert sličan rozati,
Arroz con dulce- Puerto Rican rižin puding kao i brojni kolačići kao Bombotó, Mancetaditos i sve to dobro zalijte s Coquitom – likerom koji se uglavnom radi za Božić. To je samo dio delicija iz Puerto Rica koje sam ja kušala pa ih mogu i vama preporučiti. Zato dođite u Puerto Rico i ne zadržavajte se samo u San Juanu, nego obiđite i druge krajeve Puerto Rica i uživajte s domaćim svijetom koji je sličan nama, veseo i gostoljubiv. Pitajte za Gringu de la Tuna kako me tamo zovu i možda me nađete na nekoj od plaža ili kako balam salsu . Vidimo se u Puerto Ricu – Nos vemos en Puerto Rico.

Foto: Ane Strazicic Rodriguez – Ane Mljećka

Pročitajte još

SVJETSKI JE DAN SLOBODE MEDIJA Novinari su svakodnevno na meti kritika, napada i prijetnji

Dulist

STRAŠNO! Nepropisno parkirani na invalidskim mjestima

Dulist

ČESTITAMO Udala se kćer bivšeg gradonačelnika

Dulist