Rijeka, grad koji će predstavljati Hrvatsku kao europska prijestolnica kulture, je ovu prestižnu titulu osvojio zbog svog koncepta koji se vodio, umjesto nasljeđem i povijesti, promišljanjima za budući život grada.
Koncept koji bi ‘Fiume’ treba pretvoriti od tužne postindustrijske luke u grad novih tehnologija i suživota, u svojoj kandidacijskoj knjizi iznio je jasan plan, a Slaven Tolj, umjetnički voditelj projekta, nazvat će ga ‘kapilarnim’. Misija njega i njegovog tima je ‘Luka različitosti’, a što to konkretno znači, koji su detalji ‘Vode, Rada i Migracija’, ali i gdje se osobno nalazi između Rijeke i Dubrovnika, rekao nam je za ovaj broj DuLista, ali i pojasnio zašto se Dubrovniku – ne vraća.
Otkad je Rijeka osvojila prestižnu titulu europske prijestolnice kulture, može se sve glasnije čuti nekoliko zanimljivih komentara, kao što je onaj da ste se ‘osvetili’, s obzirom na način na koji ste ‘napustili’ grad… A Vi ste sami izjavili da od Dubrovnika imate PTSP.
To je neki moj osjećaj koji me ‘pere’ jer, valjda, s Dubrovnikom nisam razriješio stvari. Kad u nešto uložiš previše energije, a onda otiđeš tako, u situaciji koja je radikalno otišla u drugom smjeru, onda je to nedovršeno. Nije to stvar toga da se ‘osvećujem’, ili da ‘ponižavam’ Dubrovnik. Moja uloga u EPK nije stvar protjerivanja iz Dubrovnika. Zapravo, odluka odlaska mi je bila donekle jednostavna. Ali mi je teško kad sam dođem u grad, onda ne nađem Grad, ljude koje sam ostavio, jer je puno ljudi otišlo, nestalo, umrlo…, već dođem i vidim ‘Mercedes ambijent’ nekog velikog salona, a Grada nema. E to je ono što mi je šokantno. Nemam oslonac u tom prostoru. U Dubrovniku kao da sve ide ispočetka, ono: ‘Moramo izaći u prostor, umjetnost mora izaći u prostor’. A to smo mi radili 25 godina u kontinuitetu, u Dubrovniku. Kako sad onda izlazimo? Što se sad to događa? Kao da nitko nije ništa prije napravio. No, to nije stvar gorčine, samo je – tako. Smetaju ni napisi poput ‘Slavenova osveta’. Nema veze s time, daleko sam od svega toga. Zapravo, teško mi pada ta priča. Ono što želim istaknuti jest da se radilo o jakom timu, koji je radio dobru stvar, u kontinuitetu tri godine, bez ijednog povišenog tona. Trudili smo se vidjeti što Rijeci treba, kako joj pomoći, na koji način raditi. Nisam ja ponizio grad, ja sam samo u riječkom timu.
O konceptu ‘Port of Diversity’, programskim linijama, njegovom volontiranju na riječkom EPK projektu, ali i što misli o Dubrovniku, Andru Vlahušiću, te današnjoj situaciji u gradu, Slaven je popričao za DuList, a cijeli razgovor potražite u tiskanom izdanju koji je od ove srijede na kioscima.